Skrzętne zapisywanie każdej zjedzonej kalorii nic nie da – o ile nie wiesz, ile kalorii dziennie potrzebuje twój organizm. Bilans kaloryczny nie jest trudny do obliczenia, a wynik daje nam sporą wiedzę na temat naszego ciała i procesów w nim zachodzących.


Obliczanie kalorii

Nie istnieje jeden uniwersalny kalkulator zapotrzebowania kalorii, ponieważ w obiegu jest kilka wzorów, które są w celach obliczeniowych używane. Każdy organizm działa inaczej, więc otrzymane wartości są tylko orientacyjne. Problemy i rozbieżności pojawiają się bowiem już na poziomie określania swojej aktywności fizycznej. Dwie kobiety, które mają zbliżony wiek i wagę, wykonujące pracę siedzącą, nigdy nie będą zużywały takiej samej ilości kalorii dziennie. Wystarczy, że jedna z nich porusza się bardziej energicznie albo wychodzi ze swoim psem na dłuższe spacery niż jej koleżanka. Mimo to warto poznać swoje dzienne zapotrzebowanie kalorii, gdyż dostarcza ono nam wielu cennych informacji.


Wzór na zapotrzebowanie kalorii

Najpopularniejszym i najprostszym wzorem jest pomnożenie wagi przez liczbę 24 – otrzymaną wartość następnie trzeba pomnożyć przez współczynnik aktywności. Współczynnik 1,4 oznacza, że wykonujesz pracę siedzącą lub prawie nigdy nie ćwiczysz. Współczynnik 1,5 oznacza większą aktywność, czyli regularne ćwiczenia co najmniej dwa razy w tygodniu lub pracę fizyczną. Współczynnik 1,6 odnosi się do kobiet, które wykonują regularne ćwiczenia co najmniej cztery razy w tygodniu i są ogólnie aktywne.


bilans kaloryczny


Przykładowy bilans kaloryczny – ile potrzebuję kalorii?

Obliczmy przykładowe zapotrzebowanie kalorii dla Ani, kobiety, która co prawda pracuje w biurze, ale chodzi trzy razy w tygodniu na fitness i nie stroni od ruchu. Ania waży 60 kg. Masa ciała pomnożona przez liczbę 24 daje nam wynik 1440. Liczbę tą mnożymy przez współczynnik 1,5 i otrzymujemy wynik 2160 kcal. Właśnie takie jest zapotrzebowanie na kalorie dla Ani. Jeżeli Ania będzie codziennie spożywać mniej więcej taką ilość kalorii, to jej waga pozostanie bez zmian, gdyż zużywa ona całą energię na codzienne czynności.


Ujemny i dodatni bilans kaloryczny

Jeżeli chcesz schudnąć, to musisz zadbać o to, aby twój bilans kaloryczny był ujemny. Przykład Ani doskonale to obrazuje – jeżeli będzie ona zjadać 2000 kcal dziennie zamiast 2160 kcal, to różnica zostanie pobrana z tłuszczu zmagazynowanego w jej ciele. Jeżeli jednak będzie ona codziennie zjadać 2500 kcal, to nadmiar zacznie się odkładać w ciele i Ania przytyje.


Jak rozsądnie ograniczyć ilość kalorii?

Jeżeli obliczyłaś już swoje zapotrzebowanie kalorii i chcesz rozpocząć odchudzanie, to musisz wiedzieć, że kalorie należy ograniczać z głową. Zbyt duże i zbyt drastyczne obcięcie kalorii sprawi, że organizm i metabolizm zaczną wariować – co w rezultacie doprowadzi do tego, że nie schudniesz! Dieta 1000 kcal, kiedyś tak popularna i stosowana jako szybka dieta, to najgorsze co można zrobić dla swojego ciała. Na początek wystarczy uciąć około 200–300 kalorii dziennie i wprowadzić do swojego życia trochę więcej ruchu, aby móc cieszyć się pierwszymi rezultatami odchudzania!


Bilans kaloryczny możesz obliczyć w zaledwie kilka chwil. Uzyskana wartość jest punktem wyjścia zarówno dla kobiet chcących schudnąć, jak i dla tych, które chcą przytyć.

Twój bilans kaloryczny – jak go prawidłowo ustalać? Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1
Komentarze(1)
    • ~nonia
      1 kwiecień 2016

      dla odchudzających się pomocny może okazać się preparat figurena slim który podkręca metabolizm oraz przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej.