Fitness stał się w ostatnich latach jedną z najbardziej modnych odmian aktywności fizycznej. Niemal we wszystkich większych miastach naszego kraju funkcjonują kluby fitness. Nie dziwi więc, że coraz więcej kobiet chciałoby spróbować tego rodzaju aktywności sportowej. Część nie wie jednak, od czego zacząć – jakie zajęcia wybrać, w jaki strój i obuwie się zaopatrzyć.


Kluby fitness – jak wybrać najlepiej?

Kiedy zastanawiamy się nad wyborem klubu, do którego wybierzemy się na zajęcia fitness, powinnyśmy kierować się kilkoma czynnikami. Pierwszym z nich jest element praktyczny – bliskość do naszego miejsca zamieszkania lub pracy. Niewiele współczesnych zapracowanych kobiet może pozwolić sobie na przemierzanie całego miasta w celu wykonania serii ćwiczeń.


Kolejną kwestią, którą powinnyśmy się kierować, jest renoma danego klubu. W tym przypadku możemy się radzić znajomych lub poszukać informacji na temat danej placówki w sieci. Innym czynnikiem, który ma wpływ na wybór przez nas centrum urody i fitnessu, są ceny. Warto sprawdzić, czy nie mamy możliwości skorzystania z rozmaitych zniżek na zajęcia.


Kolejnym wyborem po wyborze klubu jest podjęcie decyzji o zapisaniu się na konkretne zajęcia. Obecnie kluby fitness oferują szeroki wybór zajęć, które znacznie się pomiędzy sobą różnią. Niektóre są bardzo dynamiczne, prowadzone w rytm żywej muzyki, inne statyczne, spokojne. Poszczególne treningi mogą być nastawione na trenowanie poszczególnych partii ciała. Jeżeli mamy problem z podjęciem decyzji, zapiszmy się na zajęcia próbne. Jeżeli jesteśmy początkujące i nasza kondycja pozostawia wiele do życzenia, pamiętajmy, żeby zapisać się do grupy dla początkujących.


zajęcia fitness przynoszą wiele radości


W co się ubrać na zajęcia fitness?

Kiedy już wybrałyśmy klub i najbardziej optymalne dla nas zajęcia, możemy pomyśleć o stroju do fitnessu. Na wstępie należy zaznaczyć, że nie jest on nam niezbędny. Możemy ćwiczyć w bawełnianej koszulce, krótkich spodenkach i tenisówkach, jednak profesjonalny strój do fitnessu zapewni nam większy komfort ćwiczeń. W sklepach sportowych bez problemu znajdziemy odpowiednie buty do fitnessu, koszulki i spodnie do fitnessu, a także sportową bieliznę. Odzież tego typu cechuje się specyficznymi materiałami, których zadaniem jest odprowadzanie wilgoci. Kiedy będziemy ćwiczyć w odzieży termoaktywnej, pomimo że będziemy się intensywnie pocić, nie odczujemy tego. Bawełniana odzież natomiast szybko przesiąknie wilgocią, co tylko zwiększy możliwość przeziębienia.


Bluzka i spodnie do fitnessu oprócz tego, że powinny być wykonane z materiałów termoaktywnych, powinny być dostosowane do naszej sylwetki. Nie mogą być za luźne ani zbyt obcisłe, żeby nie krępować swobody naszych ruchów. Spodnie do fitnessu mogą być krótsze, jednak w żadnym wypadku za długie – zwiększa to ryzyko wypadku na śliskiej posadzce. Kwestią, którą należy wziąć pod uwagę, są również szwy – powinny być wykonane w taki sposób, żeby nie podrażniać naszego ciała. Kiedy wybieramy odzież do fitnessu, powinnyśmy pamiętać o bieliźnie. Zakup bezszwowych majtek i sportowego biustonosza może nam znacznie ułatwić trening. Odpowiednio dobrana bielizna zapewnia nam swobodę ruchów, a także amortyzuje wstrząsy.


Idealne buty do fitnessu

Choć na zajęcia fitness możemy przyjść w tenisówkach, znacznie lepiej jest zakupić profesjonalne obuwie. Niedopasowane buty mogą stwarzać ryzyko urazów. Jest to istotne, zwłaszcza jeżeli wybierzemy się na bardzo dynamiczne zajęcia, na których niemal cały czas będziemy wykonywać podskoki. Wówczas niedopasowane obuwie, które nie posiada odpowiedniej amortyzacji, może przyczynić się do powstania urazów kolan i kręgosłupa. Ze względu na ten fakt większość trenerów zaleca zakup dobrych sportowych butów. Czym się kierować przy ich wyborze? Przede wszystkim istotne jest wybranie odpowiedniego rozmiaru obuwia. Warto kupować obuwie wykonane z przewiewnych materiałów, które pozwolą naszym stopom oddychać podczas treningów. Niezwykle istotna jest także podeszwa posiadająca właściwości amortyzujące nasze stopy.

Zajęcia fitness – jak się do nich przygotować? Ocena: 5/5 Ilość głosów: 2
Komentarze(1)
    • ~niki90
      1 lipiec 2017

      ja ostatnio odkryłam świetną markę fitnessową - Pretty Fitty, mają czaderskie ubrania na fitness :)