„Zielono mi” – tak powinien mówić nasz pełen zdrowego jedzenia talerz. Ale postaram się rozwinąć to bardziej, żebyście nie wylądowały ze śniadaniem składającym się z zielonych żelek. Jak powinna wyglądać zdrowa dieta?


Zdrowie i uroda na talerzu

Zdrowie to podstawa. Bez niego nie możemy cieszyć się życiem, bawić się ani pracować. W dodatku jako kobiety wyjątkowo dbamy o swoją prawidłową wagę i odpowiednią figurę, co oczywiście też wiąże się ze zdrowiem, ale samo „zdrowie” brzmi dla nas zbyt abstrakcyjnie – natomiast gdy słyszymy: „uroda”, w naszych głowach zaświeca się lampka mówiąca: „chcę”.


Zdrowa dieta dla urody

No a że chcieć znaczy móc, bierzemy się do wyjaśniania – co jeść, by dobrze wyglądać. Jednak już na samym początku zaznaczę, że ilość kalorii musi się zgadzać z naszym dziennym zapotrzebowaniem kalorycznym (ok. 2 000 kcal). Jeżeli będziemy jadły same rzeczy zaliczane do zdrowych, ale dostarczymy ich organizmowi zdecydowanie za dużo, niestety też może nas zaskoczyć nadwaga. Powinnyśmy dostarczać w każdym posiłku zarówno węglowodany, białka, jak i tłuszcze. Niektóre kobiety zupełnie niesłusznie unikają tłuszczów, których całkowita eliminacja może spowodować szybkie odczuwanie głodu i spożywanie wielokrotnie więcej ilości węglowodanów, co z kolei negatywnie odbija się na sylwetce.


Zdrowa dieta, czyli warzywa i owoce

Tak więc powiedzmy sobie szczerze, najwięcej witamin posiadają warzywa i powinnyśmy dostarczać je do każdego posiłku, jednak jedzenie wyłącznie warzyw też nie jest dobre, gdyż warzywa to wyłącznie węglowodany, a organizm potrzebuje jeszcze dwóch pozostałych makroskładników. Wracając do warzyw: dozwolone są naprawdę wszystkie, ale należy zachować ostrożność w przypadku ziemniaków, które mają dużo kalorii. Z kolei bardzo niskokaloryczne są sałata i kapusta, toteż często stosuje się je w dietach odchudzających. Również nie należy się bać ogórków, które składają się w większości z wody. Z kolei brokuł i kalafior zawierają dużą ilość błonnika i witamin, dzięki czemu jak na swoją niską zawartość kaloryczną bardzo dobrze sycą. Dużą uwagę poświęćmy zielonym warzywom, a także natkom koperku, pietruszki czy szczypiorku. Te warzywa pozytywnie wpływają na sylwetkę, cerę i włosy. Z kolei marchewka dostarcza witaminy A, niezbędnej do utrzymania prawidłowego wzroku, ale również ładnego wyglądu cery.


zdrowa dieta


Owoce. Im również należy się uwaga. Jednak tutaj należy zwracać uwagę, że zawierają cukry proste, nie można więc jeść ich przez cały dzień. Jednak na pewno lepiej sięgnąć po jabłko czy nawet banana niż po czekoladowego batona. Arbuz jest chwalony ze względu na dużą zawartość wody. Z kolei truskawki, maliny, śliwki – owoce z naszych ogrodów i sadów są najzdrowsze.


Węglowodany

Ale nie samymi warzywami i owocami człowiek żyje. Pozostając jeszcze przy węglowodanach, warto sięgać po produkty zbożowe, jednak unikając wysokoprzetworzonego pieczywa pszennego, lepsze będzie pieczywo graham, a najlepiej – pieczywo żytnie lub orkiszowe. Również bardzo wartościowe są kasze: gryczana, jęczmienna i jaglana. Od czasu do czasu można pozwolić sobie na ryż, jednak o wiele zdrowszy od standardowego białego jest ten brązowy.


Białko

Czas przejść do tego, co daje nam białko. „Wszystkożercy” nie będą mieć z tym problemu, gdyż dużą zawartością białka cieszą się mięsa, szczególnie warte uwagi są drób oraz wołowina. Alternatywą mięs są również ryby czy owoce morza. Białko w mniejszych ilościach występuje również w jajach i nabiale, a także w produktach roślinnych takich jak soja czy tofu – jednak białko pochodzenia roślinnego jest znacznie gorzej przyswajane przez człowieka.


Tłuszcze

Co do tłuszczu, dajmy sobie spokój z wysokoprzetworzonymi tłuszczami trans jak margaryna, olej palmowy czy słonecznikowy, które prowadzą do problemów z cholesterolem otyłości. Postawmy na produkty takie jak: olej kokosowy, oliwa z oliwek, olej lniany, nasiona słonecznika, orzechy, tłuste ryby, tran, awokado, naturalne masło.


Zdrowa dieta a odpowiednie nawodnienie

Na koniec pamiętaj, aby oprócz „zdrowego talerza” na stole gościła woda, której w ciągu dnia powinnaś wypijać dwa litry. Woda wspomaga oczyszczanie organizmu i pomaga poczuć ci sytość. Zamiast wody możesz postawić na zieloną herbatę sprzyjającą odchudzaniu lub inne równie zdrowe napary takie jak herbata czerwona czy biała.

Zdrowie na talerzu. Co jeść dla zdrowia i urody? Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1
Komentarze(1)
    • ~nonia
      20 październik 2016

      dla odchudzających się pomocny może okazać się preparat figurena slim który podkręca metabolizm oraz przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej.