Korzeń i nać selera
Zarówno seler naciowy, jak i seler korzeniowy to prawdziwe bogactwo cennych dla naszego organizmu składników. Dlatego kupuj oba i wykorzystuj na różne sposoby. Seler naciowy możesz dodawać do przygotowywania bulionów, zup czy miksować z ogórkiem jako koktajl. Możesz też pokroić go w słupki i dodać do surówki. Korzeniowy natomiast doskonale sprawdzi się w rosole, zupie warzywnej, gulaszu czy zmiksowany jako zupa krem. Wybornie smakuje też jako surówka. Starty na grubych oczkach i połączony z jabłkiem i orzechami jest doskonałym dodatkiem do mięs lub przekąską.
Selerowy koktajl pełen cudów
Jeśli uda ci się kupić na targu czy w sklepie ze zdrową żywnością świeżą nać selera, koniecznie przygotuj z niej koktajl. Zmiksuj ją z sokiem jabłkowym (oczywiście naturalnym, bez dodatków cukru). Taka mieszanka jest wręcz magiczna. Doskonale wypłukuje z organizmu toksyny, pomaga usuwać nadmiar zgromadzonej wody, czym likwiduje obrzęki, doskonale nawilża skórę, wzmacnia włosy i paznokcie. Skutecznie zwalcza też wolne rodniki i tym samym dba o wygląd skóry, a także chroni przed nowotworami.
Lekarstwo na różne choroby
Zawartość witamin, soli mineralnych i wielu innych składników odżywczych sprawia, że seler od wieków stosowany jest do leczenia różnych chorób i schorzeń. Już w starożytnej Grecji Hipokrates wykorzystywał go do przygotowywania mikstur uspokajających dla swoich pacjentów. Zawarty w nich potas oraz magnez potrafią szybko wyregulować pracę serca i uspokoić roztrojone nerwy. Poza tym seler reguluje ciśnienie tętnicze krwi, łagodzi bóle stawów i wspiera pracę nerek. Jest też niezwykle cenny przy problemach z układem trawiennym, szczególnie przy problemach ze zbyt małą produkcją żółci czy jej zastojami w woreczku.
Wspomaganie w odchudzaniu
Seler, szczególnie naciowy, jest też niezwykle pomocny w walce z nadwagą. Sałatka z selera naciowego czy koktajl skutecznie pomagają likwidować problemy układu trawiennego. Włączając selera do diety, szybko przekonasz się, że utrata zbędnych kilogramów nie jest taka trudna. Zawarte w warzywie składniki ograniczają wchłanianie tłuszczów, wspomagają trawienie, oczyszczają organizm z zalegających toksyn i nadmiaru wody. Koniec z zaparciami, wzdęciami i bólami brzucha. I koniec z tyciem!
Wzmocnienie organizmu
Surówka z selera czy sałatka z selerem naciowym to dania, które powinnaś włączyć do diety także wtedy, gdy zmagasz się z obniżoną odpornością organizmu. Jego wsparcie szczególnie przyda ci po przebytej chorobie lub gdy zmagasz się z chorobami górnych dróg oddechowych bądź z zapaleniem płuc. Główną rolę odgrywają tu przeciwutleniacze, które uszczelniają naczynia krwionośne, a tym samym redukują ryzyko przedostania się do organizmu bakterii i wirusów.
Seler dla poprawy smaku
Bardzo często chcąc wzmocnić smak przygotowywanych potraw, sięgamy po sztuczne składniki, jak glutaminian monosodowy, zawarty w różnego rodzaju suszonych warzywach czy kostkach bulionowych. Tymczasem alternatywą dla niego, znacznie zdrowszą i równie aromatyczną, jest właśnie seler. Wystarczy go dodać, aby wyostrzył się smak i aromat innych składników. Także soli, której nadmiar jest bardzo szkodliwy dla organizmu.
Zielona nać i biała bulwa - to składniki, które powinnaś włączyć do swojej diety. Nie są drogie, a ich przygotowanie nie wymaga właściwie żadnego wysiłku. W zamian natomiast otrzymasz w jednej dawce aż 86 witamin, minerałów i składników odżywczych, które działają prozdrowotnie, wspierają utrzymanie prawidłowej wagi i dbają o twoją urodę.