Zumba to połączenie dobrej zabawy i skutecznego odchudzania. Jest to także doskonały sposób, by wzmocnić relacje interpersonalne i aktywnie spędzić czas wolny. W języku latynoskim zumba oznacza "baw się i tańcz". Z alternatywy tej może skorzystać każdy – bez względu na wiek i płeć. Największym zainteresowaniem zumba cieszy się wśród kobiet zarówno młodych, jak i tych nieco starszych. Jest to prosty i skuteczny sposób na spalenie zbędnych kalorii, wymodelowanie sylwetki i aktywne spędzenie czasu wolnego.


Zumba jako trening

Zumba to połączenie popularnego aerobiku i tańców latynoskich. Poszczególne kroki i układy nie są trudne i w dużej mierze zależą od kreatywności i inwencji prowadzącego. Należy jednak pamiętać, że zumbę wykonuje się w grupie, często bardzo dużej, dlatego też ważne jest, aby odpowiednio skoordynować współpracę poszczególnych uczestników. Treningi można bez obawy prowadzić w klasycznych salach sportowych bez luster, a nawet na zewnątrz.


Jest to atrakcyjny trening aerobowy, który optymalnie wzmacnia serce, wspomaga układ krążenia, a także pozwala na spalenie zbędnych kalorii. Fakt ten nie oznacza jednak, że zumba jest adresowana wyłącznie do osób odchudzających się, wprost przeciwnie, z alternatywy tej może skorzystać każdy, kto ma na to ochotę.


Jakie korzyści daje zumba?

Zumba charakteryzuje się dynamiką i energią. Ogólnie rzecz ujmując, jest to zabawa taneczna przy energetyzującej muzyce. Ćwiczenia te cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem na całym świecie, przede wszystkim ze względu na atrakcyjny charakter oraz korzystny wpływ na zdrowie.


Zumba fitness to treningi, które można znaleźć w ofercie wielu klubów. Są to energiczne, oryginalne i ciekawe zestawy ćwiczeń, które nigdy nie nudzą, a tym samym mobilizują do uczestnictwa w zabawie. Dodatkową zaletą jest przyjacielska atmosfera, jaką zapewnia zintegrowana grupa. Osoby, które chcą poznać ideę tego typu treningów, mogą skorzystać z alternatywy, jaką jest zumba youtube. Co ważniejsze, umieszczone na portalu propozycje umożliwiają samodzielne wykonywanie ćwiczeń w domu.


Taniec zumba to połączenie salsy, samby, merengue, mambo, cha-chy, tanga oraz flamenco. Różnorodność taneczna sprawia, że uczestnicy zajęć poznają alternatywne propozycje taneczne, połączone w choreograficzną całość. Niekiedy instruktorzy zumby uatrakcyjniają zajęcia o elementy hip-hopu, tańca brzucha oraz tańca Bollywood.


zumba


Główną zaletą treningów, poza dobrą zabawą, jest znaczne spalanie kalorii (w klasycznej zumbie do 450 kalorii na godzinę, a podczas tańca z ciężarkami do sześciuset) i modelowanie całego ciała (możliwość tę zapewnia praca niemalże wszystkich mięśni). W efekcie w prosty i kreatywny sposób można zrzucić nadmiar kilogramów, wzmacniając i kształtując przy tym mięśnie. Najlepszym sposobem na optymalne wymodelowanie ciała jest zumba z ciężarkami oraz zumba w basenie.


Na uwagę zasługuje także fakt, że zumba fitness jest dostosowana do wieku, sprawności fizycznej i kondycji uczestników, dlatego też bez obawy może uprawiać ją każdy człowiek.


Rodzaje zumby

Istnieją różne odmiany zumby. Najpopularniejsza to zumba basic – adresowana dla osób o przeciętnej sprawności fizycznej.


Równie atrakcyjną odmiana jest zumba tonning, nie mniej jednak z tej propozycji powinny korzystać osoby odznaczające się doskonałą kondycją i sprawnością fizyczną. Podczas ćwiczeń używane są ciężarki, co automatycznie przekłada się na ilość spalanego tłuszczu oraz zwiększony wysiłek fizyczny. Z odmiany tej nie powinny korzystać osoby początkujące oraz o słabej kondycji.


Zumba gold to doskonałe rozwiązanie dla osób starszych, nieaktywnych fizycznie, posiadających znaczną nadwagę lub problemy z kręgosłupem oraz stawami. Proponowane treningi w tej odmianie są mniej intensywne i znacznie krótsze.


Godna polecenia jest także aqua zumba, czyli ćwiczenia w wodzie, najczęściej w basenie. Jest to najbezpieczniejsza alternatywa – podczas ćwiczeń w wodzie ryzyko wystąpienia kontuzji praktycznie nie istnieje.

Zumba – ćwiczenia, taniec i odchudzanie Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1