Która z nas nie marzy o pięknej, smukłej sylwetce, a także o delikatnie zaznaczających się na ciele, mocnych mięśniach? Obiecujemy sobie, że od jutra/ od nowego miesiąca/ od nowego roku/ od wiosny zaczniemy regularnie ćwiczyć i przejdziemy na zdrowszą dietę, by nasze ciało w końcu zaczęło zbliżać się do upragnionego wyglądu. Jednak na samą myśl o tym, ile wyrzeczeń czeka nas na drodze do smukłej talii, plany odwlekamy bez końca. Tymczasem nic nie zrobi się samo, a tłuszczyk i zbędne centymetry zgubić można w naprawdę przyjemny sposób. To zumba toning – poznaj go bliżej!


Czym jest zumba toning

Większość z nas z pewnością słyszała o treningach zumby. To taki rodzaj fitness, który pokochały miliony – zumba to połączenie dobrej zabawy z niezwykłą efektywnością. To mieszanka aerobiku i niezwykłej, energetyzującej mocy tańca, inspirowana latynoskimi rytmami. Łagodne i płynne przejścia między ruchami, a także łatwa do opanowania choreografia sprawiają, że zumba zyskała już ogromne rzesze miłośniczek na całym świecie. Łączy ona w sobie aerobik z treningiem oporowym i interwałowym, wysiłek zaś uprzyjemnia energetyzująca muzyka.


Wszystko co dobre z czasem ewoluuje ku jeszcze lepszemu – nie inaczej rzecz ma się w przypadku zumby. Od niedawna na salach fitnessowych króluje zumba toning, czyli nieco bardziej rozbudowana wersja zumby. Tym różni się ona od swojego pierwowzoru, że prócz celu, jakim jest spalanie kalorii w przyjemny sposób, ma także zwiększyć siłę mięśni oraz ujędrnić sylwetkę. Do treningu używane są więc lekkie obciążniki, zwane toning sticks, które wydają dźwięki niczym latynoskie marakasy. Dzięki dodaniu tego elementu, zumba toning jest niezwykle skutecznym, a przy tym nie mniej przyjemnym niż zumba sposobem na zgubienie zbędnych kilogramów i wyrzeźbienie sylwetki. Klasyczna zumba to przede wszystkim trening cardio, zaś jej odmiana toning ma na celu wzmocnienie mięśni i ujędrnianie (w języku angielskim słowo toning oznacza właśnie ujędrnianie). Połączenie ćwiczeń i tańca? Brzmi obiecująco!


Jak wygląda trening zumba toning

Choć zumba toning w Polsce znana jest od niedawna, zaś treningi prowadzi ciągle niewielu instruktorów, już zdobyła niemałą popularność. Najważniejszym elementem treningu jest odpowiednie i kontrolowane napinanie mięśni ciała. Choreografie, podobnie jak w klasycznej zumbie, także są dynamiczne, jednak muzyka jest nieco bardziej spokojna – wszystko po to, by ćwiczenia przyniosły jak najlepsze rezultaty i wykonywane były precyzyjnie. Ciężarki używane podczas treningów mają zazwyczaj wagę 0,7 kg – to właśnie one w największym stopniu przyczyniają się do wzmacniania mięśni ramion, ud, brzucha i pośladków. Piasek, którym są wypełnione, grzechocze przy każdym ruchu, co pozwala na podejście do treningu właśnie jak do dobrej zabawy, a nie przykrego obowiązku, który chcemy jak najszybciej wykonać i mieć z głowy. Tak więc trening zumba toning przynosi same korzyści: nie tylko rzeźbi i ujędrnia ciało, ale także wzmacnia mięśnie i wspaniale relaksuje, dodając energii na resztę dnia.


zumba toning


Korzyści z treningu

Decydując się na trening zumba toning, przynosisz sobie same korzyści. Najważniejszą z nich jest znaczne zwiększenie efektów, jakie pojawiają się po treningu. Dzięki ćwiczeniom z dodatkowym obciążeniem, szybciej i lepiej spalisz tłuszcz niż podczas treningu tylko siłowego. Po drugie – subtelnie rozbudowujesz tkankę mięśniową. Przy treningach zumba toning nie grozi ci sylwetka Pudzianowskiego – staniesz się smuklejsza, jednak nie stracisz kobiecych kształtów na rzecz rozbudowanej muskulatury. Korzyści odniesie także twoje serce – poprawisz znacząco krążenie krwi, zaś organizm lepiej się dotleni. Dzięki ciężarkom zwiększysz znacznie swoją zręczność i poprawisz koordynację ruchową. Podczas godzinnego treningu zwiększasz znacznie wydajność pracy serca oraz płuc. Sześćdziesięciominutowy trening z ciężarkami pozwala także na spalenie nawet 600 kalorii – to o 150 więcej niż daje trening klasycznej zumby. Odchudzanie poprzez zabawę? To musi być hit!

Zumba Toning – nowy hit na salach fitness! Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1