Są takie cechy charakteru, które opłaca się posiadać w życiu. Ułatwiają efektywną pracę, zawieranie nowych znajomości, a także wzbudzanie sympatii otoczenia. Jedni posiadają je naturalnie, inni muszą na nie długo pracować, ale nie są to cechy, których nie dałoby się z wiekiem w sobie wykształcić. Poznaj 4 cechy charakteru, które szczególnie warto rozwijać.


Komunikatywność

Prawie każdy wpisuje ją w swoje CV. Nic dziwnego, pracodawcy naprawdę poszukują komunikatywnych osób. Niestety wśród osób deklarujących, że posiadają tę cechę, mało kto jest naprawdę komunikatywny. A co to oznacza? Osoba komunikatywna nie ma żadnych problemów w kontaktach z innymi ludźmi. Nie stresuje się, zanim coś powie i nie rozważa w swojej głowie czy się nie skompromituje. Z uśmiechem na twarzy nawiązuje rozmowy z nieznajomymi, nawet w przypadkowych sytuacjach. Jest bardzo otwarta. Jedni mają większe predyspozycje do bycia komunikatywnym (tzw. ekstrawertycy), natomiast innym przychodzi to z trudem (introwertycy). Istnieje wiele kursów, podczas których pracuje się nad rozwinięciem w sobie komunikatywności. Można też to ćwiczyć samemu, dając sobie z dnia na dzień coraz trudniejsze zadania i rozliczając z ich wykonania, np. zagadać do sąsiadki, kogoś na ulicy itd.


Kreatywność

Nie we wszystkich zawodach, ale jest wiele takich, gdzie ona popłaca. Głowa pełna pomysłów i weny twórczej jest mile widziana we wszystkich firmach marketingowych, ale o dziwo, może przydać się nawet w informatyce. Zresztą kreatywność przydaje się nie tylko w pracy, ale i w życiu. Gotowanie, wybór ubrania, opieka nad dziećmi, wybór wczasów i spędzania wolnego czasu… o ileż łatwiej bywa ludziom kreatywnym, którzy bawią się swoim życiem i są dalecy od popadnięcia w rutynę. Jak wyćwiczyć w sobie kreatywność? Znów znajdziecie tu płatne kursy, ale żeby stać się kreatywnym, trzeba sobie na to pozwolić. Poszerzać swoje drogi myślowe, zobaczyć, że świat nie jest czarno-biały, a na obiad można zjeść o wiele więcej niż schabowego czy rosół. Dobrym ćwiczeniem na rozwój kreatywności jest pisanie – czy to wierszyków, opowiadań, scenariuszy, czy tekstów reklam. A zamiast szperać w Internecie w poszukiwaniu przepisu na obiad, lub zanim do zrobisz – wejdź do kuchni, spójrz, jakie masz składniki i zastanów się, czy nie mogłoby z nich powstać jakieś dzieło twojej weny twórczej? ;)


cechy charakteru


Pracowitość

Niestety świat robi z nas leni. Usiąść przed telewizorem, zamówić fast fooda i tak spędzać wolny czas – to jeszcze do niedawna propagowany ideał, który dotarł do nas z Ameryki. Na szczęście obecnie coraz więcej osób stawia na aktywność fizyczną, powstaje też coraz więcej siłowni. Pomijając zdrowie i dobre samopoczucie, regularny sport wykształca w nas pracowitość. Tylko te z was, które trenują – zrozumieją, że żeby osiągnąć sukces, trzeba sobie na niego zapracować. Nie zawsze pracowici ludzie są wystarczająco doceniani przez społeczeństwo, ale na pewno człowiek woli przebywać w towarzystwie osoby pracowitej, która zaraża entuzjazmem, niż leniwej, przy której nam też się zaczyna nic nie chcieć. I tutaj dobra wiadomość: człowiek nie rodzi się pracowitym. To cecha, którą wykształca się w życiu. Duży wpływ ma wychowanie i to, czy rodzice od nas wymagają, ale nawet w dorosłym życiu możemy same „wziąć się w garść”, wykształcając w sobie tę cechę. Metodą małych kroczków – zacznij od odkurzenia pokoju przed obejrzeniem serialu – a ostatecznie może dojdziesz do etapu, w którym pracowitość pozwoli ci na podjęcie nowych aktywności np. zapisanie się na kurs językowy czy chociażby siłownię. Nie zawsze to widać, ale prawda jest taka, że praca się opłaca!


Lojalność

Pracodawcy cenią sobie lojalnych pracowników, my zaś cenimy ludzi, na których możemy zawsze polegać. Lojalność również wynosi się z domu, w zależności od tego, jak zachowywali się i nauczyli nas rodzice. Lojalność wiąże się również ze szczerością. Nikt nie lubi być okłamywany, a o tym, że go nie lubimy, dowiadywać się przez osoby trzecie. Nad własną lojalnością można pracować. Wystarczy tylko chcieć. Starajcie się mówić innym prawdę, dotrzymywać złożonych obietnic i absolutnie nie oczerniać innych ludzi. Jeżeli żywimy do kogoś urazę, lepiej porozmawiać z nim wprost, nawet jeżeli nie byłaby to łatwa rozmowa – aniżeli odreagowywać złość na daną osobę, obmawiając ją wśród znajomych, o czym pewnie prędzej czy później się dowie.

4 cechy charakteru ułatwiające życie i jak je zdobyć Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1