„Nie mam czasu!” – to chyba jedno z najczęściej wypowiadanych przez nas zdań. Na brak czasu narzeka praktycznie każdy. Nie mamy czasu, by rozwijać pasje, spotykać się z przyjaciółmi i upiec smaczne ciasto, za to dziwnym trafem znajdujemy czas na przeglądanie facebooka i oglądanie filmików na YouTubie. Jak to z tym czasem właściwie jest? – pytamy same siebie. Znajdujemy go na rzeczy bezwartościowe, ale na te sensowne już go brakuje? Poznajcie 10 rzeczy, na które najczęściej brakuje czasu współczesnym kobietom.


Zabawy z dzieckiem

Wiele kobiet w ogóle rezygnuje z macierzyństwa na rzecz obowiązków zawodowych – albo też bycie matką odkłada na ostatni moment. Jednak te kobiety, które już zdecydowały się na dzieci lub otrzymały je po prostu w wyniku zrządzenia losu, często nie mają dla nich wystarczająco dużo czasu. Żłobek, przedszkole, szkoła, zajęcia pozaszkolne zdają się zwalniać matki z części czasu spędzanego z dziećmi, ale w ogóle nie zwalniają ich z wychowania. A wychowanie to nie tylko mówienie dziecku, co wolno, a czego nie i podawanie jedzenia – ale i wspólne zabawy. Jakże często na prośbę dziecka: „Mamusiu pobaw się ze mną!”, kobiety odpowiadają: „Nie mam czasu.” A potem dzieci same szukają sobie rozrywek w świecie Internetu. I niekoniecznie są to rozrywki dostosowane do ich wieku. Ale co mają zrobić, kiedy rodzice kompletnie nie znajdują dla nich ani chwili?


Czytanie książek

Przyznajmy z ręką na sercu, która z nas w minionym tygodniu czytała jakąś dobrą lekturę? W erze komputerów książki schodzą na dalszy plan. I być może emeryci lub dzieci jeszcze znajdują na nie czas. Ale zapracowani dorośli? Nie ma mowy. A zamiast odpoczywać trzecią godzinę po pracy przed telewizorem czy komputerem, może by tak odpocząć przy książce?

 

Nauczenie się rzeczy, których od dawna chcemy się nauczyć robić

Czy to będzie gra na instrumencie, czy też nauka języka obcego. Są rzeczy, które bardzo chciałybyśmy umieć, jednak za żadne skarby nie potrafimy się zabrać do ich nauki. Tłumaczymy to brakiem czasu, ale może to zwyczajny brak motywacji i determinacji?


brak czasu


Bezinteresowne spotkania ze znajomymi

Tak zwyczajnie po to, by się dowiedzieć, co u nich. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich osób – ale wielu ludzi dzwoni do swoich dawnych znajomych tylko wtedy, kiedy zdają sobie sprawę, że ten ktoś może im się przydać do załatwienia interesów. Czy nie umiemy już poświęcić komuś czasu tak zupełnie bezinteresownie?


Gotowanie i pieczenie zupełnie nowych potraw

No tak, czasem nam się zdarza. Ale jakże rzadko… gdyż zazwyczaj boimy się, że a nuż, widelec coś nam nie wyjdzie. A wtedy zmarnujemy jeszcze więcej czasu na robienie obiadu po raz drugi… Jednak nie popełniając błędów, człowiek nigdy się nie nauczy. Jeżeli zakładamy, że nie mamy czasu na błędy, to pożegnajmy się z nadzieją na zdobycie nowych umiejętności.


Samodoskonalenie

Kursy, warsztaty czy zajęcia, na które nie zostaniemy wysłane obowiązkowo przez szefa, ale zapiszemy się same, z własnej woli. Czy to naprawdę takie trudne? Tym bardziej, że wiele tego typu kursów jest bezpłatnych lub chociaż częściowo dofinansowywanych. Ale odciąga nas lenistwo. Bo wiadomo, że łatwiej po pracy zapaść się w fotelu i oglądać kolejny głupi serial – aniżeli podjąć wysiłek intelektualny na dodatkowych warsztatach.


Brak czasu dla siebie

Pomimo że wiele czasu spędzamy w samotności, tak naprawdę nie wykorzystujemy go dla siebie. Co to znaczy? Przeglądamy gazety, oglądamy programy, ciągle zaprzątając sobie głowę sprawami innych ludzi… może też często z zazdrością wobec nich. Tymczasem potrzebny jest nam czas, podczas którego zadbamy same o siebie, o własne ciało przez zabiegi pielęgnacyjne, ale i o umysł poprzez np. podjęcie medytacji. Czas dla siebie to czas, podczas którego zaczniemy lepiej rozumieć same siebie i zaprzyjaźniać się z własną osobą. Choć może to teraz brzmi dla was abstrakcyjnie, spróbujcie dać sobie godzinę dziennie, podczas której posłuchacie własnych potrzeb – ciała i duszy – i pójdziecie za nimi.


Czas dla miłości

Współcześnie rozpada się bardzo wiele związków. A przyczyna może tkwić w banalnej rzeczy, jaką jest brak czasu. Brak czasu na słuchanie i rozumienie drugiej osoby. Brak czasu na romantyczne randki i długą grę wstępną. A nawet w końcu brak czasu na seks – na rzecz szybkiej masturbacji. Nie znajdując czasu dla najukochańszej osoby, szybko ją tracimy – i chyba nie ma się co dziwić. Nawet potrzeba nam czasu na rozwiązywanie konfliktów… ale my nie umiemy go sobie dać. Wolimy brnąć dalej w kolejny szybki związek. Czy to nie jest przykre?

8 rzeczy, na które najczęściej brakuje nam czasu Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1