Amarantus jest wykorzystywany jak zboże, ale z botanicznego punktu widzenia zbożem nie jest. Jest rośliną, która była powszechnie używana już przez Azteków, Majów i Inków. Robiono z niego naleśniki, traktowano jako pokarm dla niemowląt, używano jego liści jako warzyw, a z ziarna wyrabiano mąkę. Skrobia z amarantusa jest pięć razy łatwiej przyswajalna niż kukurydziana. Amarantus posiada też pięć razy więcej żelaza niż kakao, jest bogaty w fosfor, komplet niezbędnych do życia białek oraz ogrom witamin. Amarantus jest samym zdrowiem.


Właściwości amarantusa

Amarantus jest rośliną o licznych właściwościach, które wspierają zdrowe odżywianie. Pierwszą i podstawową zaletą amarantusa jest to, że nie posiada glutenu, więc może być stosowany przez chorych na celiakię. Jest tez bogaty w białko i to w każdy niezbędny dla zdrowego trybu życia człowieka rodzaj białka (z uwagi na aminokwasy, które te białka posiadają):  lizynę, metioninę oraz tryptofan. Amarantus przeciwdziała starzeniu się dzięki skwalenowi, który jest związkiem chemicznym hamującym starzenie się na poziomie komórkowym.

Ułatwia również pracę układu trawiennego, głównie jelit, ponieważ jest bogaty w błonnik.


Ogrom witamin i związków mineralnych sprawia, że amarantus jest bardzo dobrze dobranym suplementem diety dla każdego, nawet diabetycy mogą go z powodzeniem stosować. Amarantus jest również bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe, które odpowiadają za normowanie się poziomu cholesterolu. 


amarantus będzie dobry na diecie bezglutenowej


Amarantus ekspandowany

Amarantus jest dostępny w wielu postaciach: pod postacią ziarna, które zachowuje się podobnie jak kasza i wymaga obróbki termicznej, a także pod postacią płatków lub mąki oraz gotowych do spożycia ziarenek. Taką formę amarantusa nazywa się amarantusem ekspandowanym. Amarantus ekspandowany można stosować od razu jako dodatek do muesli, jogurtów, kefirów. Jest świetną bazą śniadaniową, która podobnie jak gotowe płatki doskonale syci.

 

Przepisy z amarantusem

Amarantus może być stosowany podobnie jak kasza. Najbliżej mu zaś do kaszy jaglanej, którą wykorzystuje się zarówno w wypiekach, jak i w kuchni wytrawnej. Proponujemy przepis na jesienne jabłka z amarantusem i cynamonem. By przygotować te słodkie delicje, należy zaopatrzyć się w sześć dużych jabłek, szklankę poppingu z amarantusa, miód, cynamon, rodzynki i orzechy włoskie (najlepiej posiekane).


Jabłka należy umyć i wyciąć z nich gniazda nasienne. Popping amarantusowy należy wymieszać z miodem, cynamonem i orzechami. Wydrążona dziurę po gnieździe nasiennym należy wypełnić nadzieniem, po czym jabłka ułożone na blasze wyłożonej papierem do pieczenia wstawiamy do rozgrzanego do 200 stopni piekarnika. Jabłka powinno się podlać niewielką ilością wody i piec przez około 30 minut.


Przepis na sałatkę z amarantusem i tuńczykiem. Potrzebujemy puszkę tuńczyka, szklankę poppingu z amarantusa, paprykę czerwoną i dwa spore ogórki kiszone, szczypiorek, sól i pieprz, majonez i jeden ząbek czosnku. Wszystkie warzywa kroimy w kostkę, dokładamy odsączonego tuńczyka (każdy dobiera tuńczyka według swoich potrzeb – może być w oleju, może być w sosie własnym). Mieszamy rybę z warzywami, czosnkiem z wyciskarki, majonezem (dodajemy, ile kto lubi), solą i pieprzem. Na koniec sałatkę obsypujemy poppingiem amarantusowym. Podajemy od razu po przygotowaniu. Smacznego!

Amarantus – zboże, które nie jest zbożem Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1