Podróżowanie autostopem kojarzy nam się z niebezpiecznymi wybrykami zbuntowanych nastolatków, które nie mają pieniędzy, by zapłacić za autobus lub pociąg, więc wybierają zatrzymywanie przypadkowych kierowców. Tymczasem nie ma górnej granicy wieku, która nie pozwalałaby podróżować w ten sposób. Wystarczy odrobina chęci, cierpliwości (oj tak!) i wiedzy. Tę ostatnią zaserwujemy wam teraz.


Jak się przygotować na podróż autostopem?

Zanim zdecydujesz się na podróż autostopem, warto zastanowić się, z kim ją odbędziesz. W przypadku kobiet dobrze mieć ze sobą jakiegoś współtowarzysza podroży, ewentualnie współtowarzyszkę. Z kolei jeżeli podróżuje was więcej niż 2 osoby, musicie liczyć się z rozdzieleniem w trakcie podróży, gdyż jeden kierowca może nie być czasem w stanie przewieść większej liczby osób. W zależności od tego, na jak długo planujesz podróż, powinnaś zabrać ubrania i kosmetyki, pamiętając o tym, żeby bagaż ważył jak najmniej. Ogranicz tubki z kremami i szamponami do minimum, możesz nawet zabrać jedynie kilka jednorazowych próbek w saszetkach. Jeżeli chodzi o ubranie, musisz być przygotowana na każdą pogodę. Koniecznie zabierz telefon komórkowy, dokumenty oraz dla bezpieczeństwa – gaz łzawiący. Nikt nie powiedział, że musisz go używać, ale będziesz czuła się pewniej, wiedząc, że go masz i w razie trafienia na wyjątkowo podejrzanego kierowcę będziesz mogła z niego skorzystać.


autostop


Czego unikać?

Podczas łapania stopa unikaj wychodzenia na jezdnię, żeby zminimalizować ryzyko potrącenia przez auto. Nie ma mowy o siadaniu czy kładzeniu się na ulicy – niektórzy robią tak dla przyciągnięcia uwagi kierowców, jednak wiele osób już zginęło w ten sposób. Kiedy decydujesz się na łapanie stopa, nie ubieraj się wyzywająco. Wiadomo, że może to przyciągnąć mężczyzn – kierowców, ale nie chcesz chyba zostać potraktowana jak prostytutka, a w najgorszym wypadku zostać zgwałcona! W rozmowach z kierowcami zaś nie bądź niemiła i wulgarna. Sam fakt, że zgodzili się ciebie zabrać, dobrze o nich świadczy i nawet jeżeli nie są zbyt uprzejmi, jakoś to przebolej. Masz w końcu darmową podróż.


Autostop - czego możesz się nauczyć?

Dzięki podróżowaniu autostopem na pewno nauczysz się cierpliwości. Kiedy będziesz po kilka godzin próbowała bezskutecznie złapać stopa, może dopaść się zniechęcenie. Musisz nauczyć się z nim walczyć. Tego typu podróże są doskonałą okazją do poznawania nowych miejsc i ludzi, oswajania się ze światem i nabierania śmiałości, a także orientacji w terenie i odnajdywania się na mapie. Na pewno też kilku rzeczy nauczysz się na swoich błędach. Każdy je popełnia podczas pierwszej, drugiej czy trzeciej podróży i w gruncie rzeczy twoje własne błędy mogą nauczyć cię więcej niż nawet najlepszy nauczyciel. Podróże kształcą, a jeżeli jednak boisz się podróżowania autostopem – nie zmuszaj się do tego. Podróżowanie innymi środkami również może cię wiele nauczyć i dostarczyć wielu pozytywnych wspomnień.

Autostopem przez świat, czyli o podróżach, które kształcą Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1