Większość z nas nie potrafi żyć bez słodkiego smaku. Często to dla nas jedyna przyjemność, której się poddajemy w ciągu dnia. Jak wypić gorzką herbatę lub kawę albo rozkoszować się smakiem nie posłodzonego ciasta? Cukier ma na nas zły wpływ, jednak istnieje kilka jego zdrowych zamienników. Tak! Wcale nie musisz rezygnować ze słodkiego smaku. Czym zatem możesz zastąpić cukier?


Czym zastąpić cukier?

Nieważne, czy sięgniesz po cukier biały, czy po trzcinowy – zawsze wyrządzi w twoim organizmie niezły bałagan. Jest niezdrowy, a spożywany w większych ilościach może prowadzić do wielu zaburzeń. Jednym z nich jest na przykład cukrzyca – coraz popularniejsza choroba, nazywana nawet przypadłością XXI wieku. Dodatkowo cukier ma również ogromny wpływ na powstawanie próchnicy oraz otyłość, a także jest jedną z głównych przyczyn zachorowań na cukrzycę. Czym zastąpić cukier, aby było bardziej zdrowo?


Można korzystać na przykład z miodu, który choć jest kaloryczny, to pochodzi z naturalnego źródła, stanowi również świetny sposób na walkę z chorobami. Ciepłe mleko z miodem, masłem i czosnkiem jest w stanie zwalczyć każde przeziębienie. Czym jeszcze można zastąpić cukier? Świetnym jego zamiennikiem okazać się może również słodzik – do kupienia w postaci proszku, płynu, a także tabletek do rozpuszczania.


cukier można zastąpić np. stewią


Popularnym słodzikiem zastępującym cukier jest również stewia, która jest bardzo słodka. Szacuje się, że jest nawet 300 razy słodsza od cukru, dlatego wykorzystuje się jej niewielką ilość. Stewia ma charakterystyczny smak, który nie każdemu odpowiada. Mimo to jest idealnym zamiennikiem cukru. Z kory brzozowej natomiast powstaje ksylitol, który ma prawie o połowę mniej kalorii od tradycyjnego cukru i jest znacznie zdrowszy. Do zamienników cukru można zaliczyć również syrop klonowy, który pojawia się często w przepisach na amerykańskie naleśniki. Nie można też zapominać o słodach z ryżu czy jęczmienia i suszonych owocach, którymi wprawdzie nie posłodzimy herbaty czy kawy, ale z powodzeniem zastąpią nam cukier w słodkiej przekąsce między posiłkami.


Dlaczego życie bez cukru jest takie trudne?

Cukier uzależnia. Herbata bez cukru nie jest już tak smaczna jak ta posłodzona. I nawet jeżeli przez jakichś czas nie miałaś ochoty na słodkości, ale później z przyzwyczajenia piłaś codziennie słodką herbatę, to po miesiącu nie będziesz w stanie przełknąć gorzkiej. Cukier to jedna z najbardziej niebezpiecznych używek, od której naprawdę łatwo się uzależnić. Jednak warto sięgać po zamienniki cukru, by obniżyć zawartość kalorii oraz wykluczyć problemy zdrowotne.


Ile kalorii ma cukier?

Słodząc herbatę kolejną łyżeczką cukru, zaczynasz się w pewnym momencie zastanawiać: ile kalorii ma cukier? Czy to białe złoto naprawdę może być tak szkodliwe dla organizmu? Otóż tak – bo nie dość, że prowadzić może do wielu chorób, to jeszcze jest naprawdę kaloryczne. Czy wiesz, że jeżeli zrezygnujesz z cukru, w ciągu miesiąca schudniesz przynajmniej 2–4 kilogramy? Policz więc, ile możesz ich stracić w ciągu roku.

Cukier – białe zło. Jak działa na nas ta słodycz? Ocena: 3.3/5 Ilość głosów: 3
Komentarze(1)
    • ~nadia
      5 kwiecień 2016

      jeżeli chcesz uporać się z nadwagą, warto zastosować w kuracji preparat figurena slim który świetnie przyśpieszy metabolizm i pomoże uporać się z nadwagą