Pytanie z pozoru banalne – jednak kiedy się dłużej zastanowić, wcale nie wydaje się proste. O tym, że warto rozwijać talenty, dobrze wiemy. Przez całe dzieciństwo i młodość rodzice tłukli nam to do głowy, posyłając nas na przeróżne zajęcia pozaszkolne. Ale czy teraz, kiedy nasze życie krąży wokół zarabiania pieniędzy, rozwijanie niedochodowych pasji ma jeszcze sens?


Talent warto rozwijać

Niestety bardzo wielu ludzi w dorosłym życiu porzuca swoje zainteresowania. Bo nie ma czasu, nie ma możliwości, a co najczęściej – bo się nie opłaca. Jazda na nartach wymaga tylko nieustannych wydatków, a na startowanie w zawodach nie mam szans. Śpiewać głupio, gdy słuchają sąsiedzi, a i tak człowiek za stary, by zrobić karierę. A malowanie nie ma żadnego sensu, kiedy dom cały poobwieszany naszymi pracami, a obrazy dziś już mało kto kupuje. Takie wymówki odpychają nas od dalszego rozwijania pasji, a potem pozostaje już tylko pustka...


Zazwyczaj talenty rozwijamy do jakiegoś etapu w życiu (zazwyczaj jest to okres studiów), kiedy dochodzimy do wniosku, że zbyt wiele już na tych pasjach nie zyskamy. I owszem, na większości naszych zainteresowań trudno jest zarobić duże pieniądze, zrobić karierę i zostać sławnym, ale czyż spędzanie czasu na pasjach nie daje nam radości, która jest przecież bezcenna?


talent


Talenty po godzinach

Oczywiście jako dorośli ludzi musimy myśleć racjonalnie. Spędzanie 12 godzin dziennie z instrumentem, jeżeli na tym nie zarabiamy, jest pewną przesadą, a nawet nieodpowiedzialnością z naszej strony – bo za co się utrzymamy? Ale dlaczego by nie poświęcać na to godzinki, dwóch po pracy? Zamiast przeglądać bezużyteczne strony internetowe, tłumacząc: „jakoś się muszę odstresować…” – można zająć się tym, co sprawia nam wiele radości.


No, ale współczesnego człowieka sama radość nie przekona… Stąd może przyda się argument, że mężczyźni uwielbiają kobiety mające pasje. Ładnymi kobietami mogą zachwycić się chwilę, ale te szybko ich znudzą, jeżeli nie będą miały do zaoferowania nic poza urodą. Natomiast kobieta mająca wiele zainteresowań jest dla mężczyzny ogromnie fascynująca. Jeżeli spędzacie czas na swoich pasjach, nie musicie go poświęcać już na szukanie faceta i przeglądanie portali randkowych. Odpowiedni kandydaci sami was znajdą. A czy wcześniej, czy później – co za różnica… jeżeli macie pasje, zawsze macie co zrobić ze swoim czasem.


Nie wszystko w życiu da się przeliczyć na pieniądze. Może tworzysz, malujesz, komponujesz, ale nikt tego nie docenia? To nie powód, aby przestać. Dlaczego to, co myślą inni ludzie, ma odebrać ci radość z pasji? A na pocieszenie: najwięksi twórcy doceniani bywają dopiero po śmierci!

Czy warto rozwijać talenty, na których trudno zarobić? Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1