"Uparcie i skrycie, och życie kocham cię, kocham cię, kocham cię nad życie..." śpiewa Edyta Geppert w jednym ze swoich utworów. I nawet jeżeli śpiewamy z nią – bo piosenka wpada w ucho – rzadko kiedy naprawdę wierzymy w to przesłanie. Bo życie to nie same chwile szczęścia, ale także wiele rozczarowań. Dzieci zazwyczaj płaczą, przychodząc na świat, a i tak jeszcze nie wiedzą, jak wiele bólu ich czeka. Cierpienia w życiu się nie uniknie, ale to nie znaczy, że nie można go pokochać. W artykule postaram się podsunąć kilka pomysłów, jak się za to zabrać. Ale oczywiście pokochać życie musicie już same.


Przyjaciele

Człowiek to istota społeczna i chociaż czasem potrzebuje samotności, tylko więzi i relacje trzymają go przy życiu. Człowiek ma po co żyć, gdy ma dla kogo żyć. Przyjaciele są nam ogromnie potrzebni, nie tylko do wspólnego spędzania czasu, ale też do wzajemnego wspierania się i pomagania sobie w trudniejszych momentach życia. Dawniej, gdy ludzie nie izolowali się tak od swoich sąsiadów, a rozwody nie były tak powszechne, zachorowalność na depresje była wielokrotnie niższa niż dziś. Bez wątpienia, że potrzebujemy przyjaciół, czy to starszych jak mama, babcia, czy młodszych jak małoletnia siostra, czy takich w naszym wieku jak chłopak, mąż, a w końcu i dobre psiapsiółki. Przyjaciel to ktoś, kto zawsze nas wysłucha. A to, abyśmy mogli się wygadać, wypowiedzieć, co nas dręczy – to pierwszy krok do zdrowia psychicznego.


Dobra rada: zadbaj o własne relacje. Zadzwoń dziś do przyjaciółki, z którą dawno nie rozmawiałaś. Pojedź odwiedzić rodzinę, nawet jeżeli w przeszłości doszło między wami do pewnych konfliktów, zaproponuj mężowi randkę, aby przypomnieć czasy, kiedy poznaliście się i było między wami tyle emocji.


Pasje

Każdy je ma. Jeżeli twierdzisz, że ich nie masz, znaczy że jeszcze o nich nie wiesz. Tylko próbując wiele rzeczy, możesz dowiedzieć się – co cię naprawdę kręci. Dwie kategorie popularnych pasji to sport i muzyka. Gama sportów do wyboru jest bardzo obszerna, począwszy od popularnej piłki nożnej, przez wyciskanie ciężarów na siłowni (tak, kobiety również!), pływanie, bieganie, tenis, po taniec i tradycyjny fitness, a nawet akrobatykę i sporty walki. Również muzyka pozostawia do wyboru szeroki wybór gatunków oraz instrumentów. Sport pozwala wytwarzać endorfiny, a muzyka daje ogromną radość życia i poczucie spełnienia. Ale to nie wszystko. Do innych popularnych pasji należą: malowanie, fotografia, aktorstwo, wizaż i stylizacja, grafika komputerowa itd. Pasje pozwalają nam nie popaść w monotonię szarej pracy, uwolnić naszą kreatywną naturę, wzmocnić poczucie własnej wartości, miło spędzać wolny czas.


Dobra rada: postaraj się codziennie poświęcić choć kilkanaście minut na coś, co lubisz. Jeżeli jeszcze nie wiesz, co jest twoją pasją, przejdź się na zajęcia fitness, na karaoke, do teatru i zobacz, co cieszy cię najbardziej. Pasje pomogą ci pokochać życie.


kochać życie


Podróże

Nie bez powodu powstało powiedzenie, że podróże kształcą. Ale przecież nie podróżujemy tylko w celach naukowych, ale i czysto rozrywkowych. Bo zdecydowanie lepiej odetchnąć od codzienności w jakimś nowym, nieznanym dotąd miejscu niż we własnym domu, który jednak kojarzy się z pracą. Niestety dalekie podróże wymagają pieniędzy, co z kolei załamuje tych mniej zamożnych. Jest jeszcze możliwość podróżowania autostopem dla niezamożnych i odważnych. Ale jeżeli ktoś nie jest ani zamożny, ani odważny – nic straconego. Kto powiedział, że trzeba podróżować daleko? Czasami właśnie ci daleko podróżujący nie znają najpiękniejszych miejsc w swoim regionie. Na pewno niedaleko twojego miejsca zamieszkania znajduje się urocze jezioro, rzeka, las lub większy park. Również chodzenie po górach jest niedrogą formą obcowania z naturą, wypoczynku, a zarazem wzmacniania własnej kondycji.


Dobra rada: zaplanuj wyjazd na najbliższy weekend. Gdziekolwiek. Ważne, by zobaczyć coś nowego i nie siedzieć w domu. Na pewno sprawi ci to wiele radości.


Pokochać życie, czyli drobne przyjemności

Naprawdę szczęście składa się z mnóstwa drobnych rzeczy. Kawa z przyjaciółką, wypad do kina ze starszym bratem? To drobne przyjemności, które budują naszą radość i uczą nas kochać życie. I chociaż wiadomo, że najlepiej lecieć na Hawaje, ale przecież przyjemniej wyjść na piwo z grupą znajomych niż siedząc w domu, oglądać czwarty raz powtórkę "M jak miłość". A skoro sami lubimy drobne przyjemności, dlaczego by nie dostarczać ich najbliższym? Tosty z kawą do łóżka dla ukochanego? Muffinki dla przyjaciółki? A może zabranie do kina młodszej siostry? To wszystko sprawi, że nie tylko ucieszymy tego, kto coś od nas otrzyma, ale same będziemy mieć wielka satysfakcję z obdarowywania innych.


Dobra rada: zafunduj sobie dziś drobną przyjemność, np. nowy manicure, pyszne ciastko z kremem lub modną, wymarzoną bluzkę. Natomiast następnego dnia zafunduj przyjemność osobie, którą lubisz – tak po prostu, bez okazji. Zobaczysz, na pewno będzie chciała się odwdzięczyć, a twoje życie stanie się przyjemniejsze. :)


Zdrowy styl życia

I nie mam na myśli rygorystycznej diety, na której chodzisz cały czas głodna plus morderczych ćwiczeń. Nic z tych rzeczy. Zdrowy styl życia to taki sposób odżywiania, by być zdrowym i czuć się dobrze oraz aktywność fizyczna tylko taka, którą lubisz i w celu zyskania dobrego samopoczucia. Popatrzmy... jeżeli prowadzić niezdrowy tryb życia, prowadzi to do różnych chorób, dolegliwości czy choćby otyłości, przez co chodzisz coraz bardziej zgorzkniała i jeszcze bardziej nie chce ci się zacząć zdrowo jeść. Błędne koło. Trudno wówczas kochać życie. Wejdź w takie koło, ale zdrowe: zdrowo jesz i ćwiczysz, w efekcie widzisz, że wyniki twoich badań się poprawiły, a sylwetka robi się coraz zgrabniejsza, co powoduje radość, a z tej radości dalej nakręcasz zdrowy styl życia.


Dobra rada: o tym co jeść, a czego nie, przeczytasz w innych naszych artykułach. Zapraszam cię również na stronę www.jestemfit.pl. I absolutnie nie chciej schudnąć dla faceta – bo to runie po pierwszej kłótni. Albo chcesz schudnąć dla samej siebie, albo zostaw sobie wagę taką, jaką masz – nawet jeżeli to jest drobna nadwaga – i po prostu ciesz się życiem.

Czy życie da się pokochać? Dobre rady na lepsze życie Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1