Poczucie własnej wartości jest niezwykle ważne w życiu każdego człowieka – dzięki temu potrafimy być asertywni i powiedzieć "nie", kiedy coś nam nie odpowiada, a także zawsze wybierać to, co jest dla nas najlepsze. Nie pozwalamy też, aby ktoś nie traktował nas z szacunkiem. Poczucie własnej wartości to również pewność siebie i siła do pokonywania trudności. Niestety, większość ludzi bardzo mało wierzy w siebie. Czy jest jakiś sposób na podniesienie poczucia własnej wartości i co tak naprawdę to poczucie obniża?


Niskie poczucie własnej wartości? To prawie norma!

W naszym życiu często najważniejsza jest samoocena – kiedy jest wysoka, jesteśmy w stanie stawić czoła opinii i ocenom innych na swój temat. Właśnie tacy ludzie potrafią przejść przez życie bez kompromisów, robiąc to, co uważają za słuszne. Potrafią mieć własne zdanie na każdy temat i bronić go. Potrafią też zdobywać to, czego pragną, ponieważ wierzą w siebie i w to, że im się uda.
Samoocena wpływa na nasze zachowanie i to, co sami o sobie myślimy. Jeśli mamy niskie poczucie własnej wartości, wszystko co robimy, wydaje nam się złe i pozbawione sensu. Osoba dotknięta niskim poczuciem własnej wartości nie docenia swoich sukcesów, traktując je jak przypadek, na który zresztą wcale nie zasługuje. Komplementy innych ludzi skierowane pod własnym adresem traktuje jak zakamuflowane wyśmiewanie się. Przecenia jednocześnie własne porażki. Taka osoba nie lubi siebie, choć czasem nie zdaje sobie z tego sprawy.


Niskie poczucie własnej wartości może być efektem licznych porażek, które zaniżają samoocenę, jak też często zależeć od wychowania. Zwłaszcza jeśli dziecko zostaje nagradzane jedynie za to, co robi (na przykład sukcesy w szkole), jako dorosły człowiek jest przekonany, że jedynie od tego co osiągnął zależy jego wartość jako człowieka. Przez całe życie jest sterowany przez otoczenie, choć bywa, iż nie zdaje sobie z tego sprawy – polega na opinii innych na swój temat i porażki traktuje nie jako przeszkody do pokonania, lecz atak na swoją wartość. Współczesne badania pokazują, że poczucie wartości zależy też w dużej mierze od stanu majątkowego i stosunku do materializmu.


poczucie własnej wartości


Ćwiczenia podnoszące poczucie własnej wartości

Jak budować poczucie własnej wartości? I jak je odbudować po klęskach, jakich doświadczamy czasem w życiu? Istnieje kilka sposobów na podniesienie własnej samooceny – warto sobie najpierw uświadomić, że niedobre jest zarówno zaniżanie własnej wartości, jak też zawyżanie osiągnięć. Nie chodzi o to, żeby stać się osobą nadętą i wyniosłą, lecz świadomą swoich wad i zalet, i akceptującą siebie – wówczas można pokazywać innym swoją prawdziwą twarz i być przez nich akceptowanym jako ta osoba, którą się rzeczywiście jest.


Kolejną rzeczą, z jakiej musimy zdać sobie sprawę jest fakt, iż niska samoocena przeszkadza nam w życiu – nie wierząc w sukces, wkładamy mniej wysiłku w wykonywanie pewnych zadań, a to rzeczywiście sprawia, iż nie wychodzą. Porażka utwierdza nas zaś w poczuciu bezwartościowości – co doprowadzi do kolejnych porażek w przyszłości. Jak jednak przerwać to błędne koło? Oczywiście, nie jest to łatwe, ale możliwe – choć trwa długo. Krok po kroku należy się nagradzać za sukcesy i nie wpadać w dołek po kolejnej porażce, lecz podchodzić do niej jako do wyzwania, które na pewno w końcu uda się pokonać. Nie rezygnować z marzeń. Pokochać się bezwarunkową miłością – można nie lubić swoich wad i starać się je zmienić, lecz także podziwiać swoje zalety i niepowtarzalność.


Z pomocą w poradzeniu sobie z zaniżonym poczuciem własnej wartości przychodzą nam ćwiczenia – między innymi stworzenie osobistej mapy (ścieżki, którą dotychczas się szło, szans, których nie wykorzystaliśmy, osób, które nam pomagały i przeszkadzały oraz wizji tego, co chcemy osiągnąć), jak też analiza swoich zachowań i cech – jednak ze skupieniem się na tych pozytywnych (co mi się podoba w swoim wyglądzie, kto mnie wspiera, z jakich swoich osiągnięć jestem dumny itp.). Pomaga również ćwiczenie realizowane w grupie znajomych, gdzie każdy ma napisać, jaka cecha charakteru i dlaczego podoba się mu w innych uczestnikach. W ten sposób każdy zostaje mile połechtany i podbudowany na duchu.

Jak podnieść poczucie własnej wartości? Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1