Wydawać by się mogło, że gdy wybierasz się na rozmowę kwalifikacyjną, najistotniejszym jej elementem jest odpowiedni przygotowanie merytoryczne oraz "spodobanie" się pod względem charakteru osobie rekrutującej. Tymczasem nie mniej ważny, a często pomijany jest również odpowiedni strój – rozmowa kwalifikacyjna bazuje bowiem również na pierwszym wrażeniu, które przedstawiciel firmy odniesie po spojrzeniu na nas. I choć panowie również mogą mieć sobie sporo do zarzucenia, to jednak więcej pomyłek w zakresie nieprawidłowego stroju na rozmowę kwalifikacyjna popełnić mogą kobiety. Jakie są więc zasady wyglądu, czy zawsze trzeba być ubranym elegancko i dlaczego istotne jest to, jak wyglądamy?


Pierwsze wrażenie

Najważniejsze jest pierwsze wrażenie – z pewnością ta maksyma jest dość aktualna, również jeśli chodzi o rozmowy kwalifikacyjne. Jeśli wywrzemy na naszym rozmówcy złe pierwsze wrażenie, to nawet pomimo doskonałych kompetencji przegramy z osobą, która jest może mniej doświadczona, ale robi lepsze wrażenie na pierwszy rzut oka. Z tego powodu musimy zawsze zadbać o to, aby wyglądać odpowiednio do firmy, warunków oraz stanowiska, na które chcemy rekrutować. Oznacza to, że powinniśmy zapoznać się ze specyfiką naszego stanowiska pracy, a następnie ubrać się tak, jak będzie to od nas wymagane w razie, gdybyśmy zdobyli to stanowisko. Czasami rekruterzy sami w informacjach o zaproszeniu na rozmowę zaznaczają, jaki strój obowiązuje – często jednak pomijają to milczeniem jako że to świetny test, który sprawdza zaangażowanie kandydatki w starania o pracę na danym stanowisku.


rozmowa kwalifikacyjna


Bezpieczne zestawy

Najlepszy strój na rozmowę kwalifikacyjną to strój biznesowy, zwłaszcza jeśli chcemy szukać pracy w firmach, które cieszą się na rynku poważaniem. Oczywiście, warto również dostosować strój do miejsca pracy – inaczej będziemy ubierać się na rozmowę do banku, gdzie będziemy pracować z klientem, inaczej na rozmowę o stanowisko wewnętrznego specjalisty ds. informatyki, a jeszcze inaczej, gdy będziemy ubiegać się o zyskanie zatrudnienia w salonie tatuażu. W większości miejsc, w których pracujemy z klientem w warunkach biurowych, najbezpieczniejszy będzie prosty zestaw spódnicy oraz eleganckiej bluzki i żakietu bądź eleganckich spodni, bluzki i ciemnego swetra. Taki strój utrzymany powinien być raczej w ciemnych, stonowanych barwach bez żadnych dodatkowych ozdób, aczkolwiek koszulę warto zakupić jasną – jednak mało krzykliwą. Do takiego stroju zawsze dobieramy buty na niewielkim obcasie.


O czym należy pamiętać?

Przede wszystkim, jeśli wybieramy formalny strój na rozmowę kwalifikacyjną, musimy pamiętać o pewnych istotnych szczegółach – to one bowiem mówią o nas najwięcej. Ubrania należy zawsze wyprasować i zakładać czyste oraz świeże. Buty dobrze jest wcześniej wyczyścić, a jeśli na dworze jest kiepska pogoda – przetrzeć wilgotnymi chusteczkami przed wejściem na rozmowę. Strój powinien być schludny, ale i skromny; to oznacza, że choć ma być dopasowany do sylwetki, to nie powinien eksponować zbyt wiele. Istotne jest, aby nie uwydatniał piersi, nie eksponował ramion czy brzucha, spódnica powinna sięgać przynajmniej do kolan w pozycji stojącej. Lepiej stawiać na klasyczne, stonowane kolory. Buty zawsze powinny mieć niewielki obcas, a także muszą mieć zakryte palce i pięty. Należy nałożyć do nich również rajstopy albo pończochy – nawet latem!


Na koniec kilka rzeczy, których należy unikać, jeśli chodzi o strój na rozmowę kwalifikacyjną. Przede wszystkim, prócz wspominanych wyżej spraw, należy ujarzmić włosy – długie warto związać, krótsze ułożyć w prostą fryzurę. Dłonie powinny być zadbane, ale nie eksponować jaskrawego lakieru na bardzo długich paznokciach. Makijaż powinien być stonowany. Warto nie przesadzać z perfumami oraz ilością biżuterii – niepotrzebnie odciąga to uwagę od rzeczywistych kompetencji.

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną? Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1