Wigilia firmowa, podobnie jak impreza firmowa, to sytuacja, w której mają miejsce luźne, nieformalne spotkania z kolegami z pracy. Wiele osób zastanawia się, jak zachowywać się w obecności bezpośredniego przełożonego, dyrektora tudzież pozostałych osób wyższych rangą. Oczywisty jest fakt, że nikt nie chce popełnić gafy, dlatego też warto poznać imprezowy savoir vivre. 


Impreza firmowa - strój i zachowanie

Wigilia firmowa to doskonała okazja, by podsumować osiągnięcia mijającego roku. Jest to także okazja do spotkania się wszystkich pracowników i wspólnego spędzenia czasu. Dla jednych jest to przyjemność, dla innych obowiązek.


Atmosfera spotkania w dużej mierze zależy od tego, jakie relacje panują w firmie. Nietrudno zauważyć, że znacznie lepiej wypadają tego typu imprezy w małych firmach, gdzie relacje pomiędzy szefem a podwładnymi funkcjonują na płaszczyźnie przyjacielskiej. Znacznie trudniej jest w dużych przedsiębiorstwach, tym bardziej, gdy panuje tam niezbyt pozytywna atmosfera czy wręcz wyścig szczurów. W takiej sytuacji warto zachować zdrowy dystans i ostrożność – nawet niewielka gafa popełniona w obecności szefa może nas wiele kosztować.


Wiele osób zastanawia się, czy uczestniczyć w tego typu przedsięwzięciach. Co prawda, są one nieformalne, a tym samym obecność nie jest obowiązkowa, nie mniej jednak lepiej przyjść, zachowując odpowiednią kurtuazję.


Kolejną kwestią jest strój. Wybór odpowiedniego ubrania zależy przede wszystkim od miejsca, w którym odbywa się impreza firmowa. Jeśli jest to wynajęty na tę okazję elegancki klub czy restauracja, obowiązkowy jest strój wieczorowy. Jeśli wybieracie się na mniej oficjalne spotkanie w gronie zaprzyjaźnionych osób, np. jednego działu, warto ubrać się na luzie, ale elegancko – doskonała okaże się skromna i jednocześnie ładna sukienka, dopełniona elegancką marynarką i koszulową bluzką. Nie jest wskazany zbyt głęboki dekolt oraz minispódniczka – strój taki może wzbudzić nieprzyjemne komentarze współpracowników.


Jak spędzać czas podczas firmowej imprezy?

Sporą część czasu zajmuje przemowa szefów, najczęściej dotycząca aktualnej sytuacji w firmie, sukcesów i osiągnięć przedsiębiorstwa. W tym czasie należy uważnie słuchać, unikać szeptów ze znajomymi i komentarzy.


Wiadomo jednak, że podczas firmowego spotkania znajdzie się także czas na wspólne rozmowy, niekoniecznie dotyczące firmy. Wiele osób chce odpocząć od pracy podczas tego typu spotkań. Wybierając tematy rozmów, warto zwrócić uwagę na te bezpieczniejsze, czyli dotyczące wynajęcia mieszkania, zakupu samochodu, uzyskania kredytu itp. Lepiej unikać tematów oscylujących wokół polityki i religii, a zdecydowanie należy unikać intymnych zwierzeń, sprośnych dowcipów, a także opowiadań o wyczynach dokonywanych po spożyciu nadmiernej ilości alkoholu.


Impreza firmowa to także alkohol. Należy jednak uważać z jego nadmiarem, gdyż większość gaf popełniana jest właśnie pod jego wpływem. Nie oznacza to oczywiście, że całkowicie należy zrezygnować z drinka, nie mniej jednak warto zwrócić uwagę na ilość spożywanego alkoholu i dostosować ten fakt do możliwości własnej głowy.


Czy warto korzystać z imprez firmowych?

Firmowa wigilia tudzież inna impreza firmowa dla pracowników danej jednostki, to przede wszystkim przedsięwzięcie, którego celem jest integracja. Uczestnictwo nie jest obowiązkowe, nie mniej jednak warto być obecnym. Jest to doskonały sposób, by lepiej poznać współpracowników, zintegrować się, zacieśnić znajomości, a nawet nawiązać przyjaźnie.


Wyjść możesz o dowolnej godzinie, pamiętaj jednak, że jeśli następnego dnia pracujesz, lepiej opuścić imprezę przed 22.00, jeśli jest to natomiast weekend czy dzień wolny, bez obawy możesz bawić się nawet do północy.


Jeśli podczas imprezy zdarzy ci się popełnić gafę w obecności szefa lub którykolwiek z współpracowników poczuje się urażony, musisz zebrać się na odwagę i możliwie najszybciej przeprosić te osoby. W ten sposób udowodnisz swoją dojrzałość i profesjonalizm.

Jak uniknąć gaf podczas firmowego spotkania? Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1