Gdy kończy się stary rok, prawie każda z nas rozmyśla nad tym, co minęło. We własnym postępowaniu czy zachowaniu dostrzegamy elementy, które warto byłoby zmienić. Wydaje nam się, że nie ma ku temu lepszej okazji, jak początek nowego roku. Zakładamy więc, że ograniczymy słodycze, zaczniemy regularnie chodzić na siłownię lub przestaniemy palić. Chcemy jak najlepiej, ale niestety mało której z nas udaje się wytrwać w powziętych postanowieniach dłużej niż miesiąc. Jak wypełnić postanowienia noworoczne?


Siła słów – dobrze nazwij postanowienia noworoczne

Rzadko kiedy zastanawiamy się nad słowami, w jakie ujmujemy nasze postanowienia noworoczne. To błąd, bo jak się okazuje, odpowiednio sformułowana treść może pomóc nam w ich dotrzymaniu. Ponadto tylko niektóre z nas zapisują swoje postanowienia na kartce. Mamy też tendencję do narzucania sobie zbyt wygórowanych celów, których po prostu nie jesteśmy w stanie zrealizować. Nic dziwnego, że poddajemy się wtedy bardzo szybko. Jednak taka sytuacja nie musi powtarzać się każdego roku.


Małymi krokami do celu

Znasz zapewne przysłowie mówiące o tym, że nie od razu Kraków zbudowano. Weź sobie do serca jego sens, jeśli zależy ci na realizacji postanowień noworocznych. Naprawdę nie warto rzucać się na głęboką wodę i zakładać, że uda ci się zrealizować w ciągu następnego roku więcej niż trzy postanowienia. Zamierzasz schudnąć oraz nauczyć się języka obcego? Świetnie. Aby dopiąć swego, nie zapominaj jednak o zasadzie małych kroków. Nie schudniesz 10 kg w ciągu miesiąca, a także nie opanujesz nowego języka w tak krótkim czasie. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, by dokonać tego w ciągu roku. Podziel więc zadania na etapy i do dzieła!


Moc słowa pisanego

Zgodnie z zaleceniami psychologów – warto spisać postanowienia noworoczne na kartce. Jeszcze lepiej, gdy kartkę powiesisz w widocznym miejscu. Dzięki temu powzięte obietnice na stałe zagoszczą w twojej podświadomości, co powinno umożliwić szybszą ich realizację. Postępując w ten sposób, o żadnym z postanowień noworocznych nie zapomnisz, a gdy już jedno zrealizujesz, z satysfakcją wykreślisz je z listy.


postanowienia noworoczne trzeba umieć wypełniać. Jak?


Chcę, ale nie muszę. Dobre postanowienia noworoczne

Zapisując postanowienia noworoczne, nie używaj słowa “muszę”. Narzuca nam ono konieczność i obowiązek wykonania czegoś i niestety sprawia, że do realizacji zadania podchodzimy z dużo mniejszym entuzjazmem. W zamian używaj takich słów, jak “pragnę” czy “chcę”. I nie zapominaj przy tym o konkretach. Lepiej zapisać “chcę schudnąć 4 kg” niż tylko “chcę schudnąć”.


Pozytywny wydźwięk

Zapewne nieraz zdarzało ci się formułować postanowienia noworoczne, zaczynając od słowa “nie”, na przykład: “Nie pracuję wieczorami”. Powoduje to, że nie skupiamy się wówczas na tym, do czego tak naprawdę dążymy. Dlatego korzystniej będzie nadać postanowieniu pozytywny wydźwięk. “Wieczory spędzam z rodziną” brzmi o wiele lepiej i sprawia, że mamy o wiele większe szanse na dotrzymanie postanowienia.


Postanowienia noworoczne są zbyt trudne? Pomoc z zewnątrz

Realizacji postanowień noworocznych sprzyja kalendarz. Możesz w nim zanotować, od kiedy do kiedy mniej więcej planujesz wykonać dane zadanie. Określenie początku i końca realizacji postanowienia ma bardzo duże znaczenie. Jeśli tego nie zrobimy, istnieje duża szansa na to, że będziemy odkładać plany na bliżej nieokreśloną przyszłość.


Podobnie jak kalendarz, w wytrwaniu w postanowieniach noworocznych, może nam pomóc bliska osoba. Sama świadomość, że ktoś z zewnątrz wie o naszych obietnicach, mobilizuje nas do działania.


Niektórzy mają wątpliwości co do tego, czy w ogóle warto robić postanowienia noworoczne. Przecież i tak najdalej po miesiącu lub dwóch stare nawyki wezmą górę. Zbyt dobrze znamy ten scenariusz. Zapominamy jednak, że w kwestii postanowień noworocznych najwięcej zależy od nas samych.

Jak wyznaczać postanowienia noworoczne? Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1