Mówi się, że czas to pieniądz, ale z doświadczenia wiemy, że nieraz bywa i cenniejszy od pieniędzy. Człowiek, któremu brakuje czasu, bywa rozdrażniony i niezadowolony z życia, marzy o odpoczynku. Tak już zaprogramowała to natura, że nie możemy pracować 24 godzinę na dobę. A co zrobić, kiedy mamy zbyt wiele rzeczy na głowie? Absolutnie nie rezygnować z odpoczynku! To właśnie on dodaje nam sił do działania.


Planowanie

To podstawa skutecznego gospodarowania czasem. Bez szczegółowego planu może nam nie tylko umknąć wiele rzeczy, ale możemy nagle spostrzec, że zmarnowałyśmy długie godziny na czymś totalnie bezsensownym. Równie ważne jest wyznaczanie krótkodystansowych celów. Stąd nie wstydźcie się wziąć do ręki kartki i długopisu, aby napisać, co chcecie osiągnąć w danym dniu i jakie w tym celu podejmiecie kroki. Gdy spojrzycie na taką listę, będzie wam o wiele łatwiej ją realizować (a nawet odznaczać wykonane czynności), niż gdybyście zapisały ją wyłącznie w swojej głowie. Z kolei jaki sens ma plan działania? Pozwoli zadbać o to, aby zmieścić się z wykonywaniem danych czynności w wyznaczonych godzinach. To może was trochę zniechęcać, ale jest jedynym sensownym rozwiązaniem, by podołać nadmiernej liczbie obowiązków. Jedynie zaplanowanie czasu na pracę i odpoczynek pozwoli się sprężyć z mniej fajnymi aktywnościami. Bez planu często wykonanie najgorszych rzeczy zostawiamy na sam koniec, a wtedy już w ogóle nie mamy ochoty się nimi zająć. Tymczasem powinnyśmy właśnie od nich zaczynać.


planowanie czasu


Odpoczynek, zdrowe odżywianie, aktywność fizyczna

To rzeczy, z których absolutnie nie powinnyśmy rezygnować. Oczywiście zazwyczaj właśnie te rzeczy porzucamy pod wpływem nadmiaru obowiązków. Ale wiedzcie, że grozi to znacznym pogorszeniem jakości naszej pracy i spowolnieniem jej wykonywania. W naszej codziennej diecie nie może zabraknąć witamin i minerałów odpowiedzialnych za funkcjonowanie mózgu. Powinniśmy też dostarczać organizmowi odpowiednią ilość kalorii. I niech to będą pełnowartościowe kalorie! Dodatkowo minimum 7 godzin dziennie snu to podstawa. Naturalnie kiedy brakuje nam czasu – rezygnujemy ze snu. Ale to zupełnie niepraktyczne myślenie, gdyż to, co zyskamy na potencjalnym niespaniu, stracimy następnego dnia, pracując o wiele wolniej i mniej wydajnie. No a aktywność fizyczna? Nic tak jak ona nie dodaje nam energii! A energia i ochota do działania rewelacyjnie przydaje się, gdy mamy wiele na głowie. Stąd zamiast ubolewać nad ilością zadań do wykonania i pozbywać się czasu przeznaczonego na ruch czy odpoczynek – zaplanujmy dzień tak, abyśmy mogły się wyspać, zrobić trening i jeść zdrowe posiłki, a wtedy praca pójdzie nam o wiele skuteczniej.

Jak zyskać więcej czasu w zabieganym życiu? Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1