Karnawał to okres hucznych balów i maskarad, który rozpoczyna się 6 stycznia, w święto Trzech Króli i trwa do wtorku przed środą popielcową. Zwyczaj pochodzi ze starożytności. Najpierw były to kolorowe procesje ku czci bogów. Przebrania, tańce i zabawy, później praktykowane na wsiach, miały zapewnić urodzaj i obfite plony w okresie letnim. Karnawałowe bale przebierańców znamy już z przedszkola, kiedy pewnie spora część z nas przebierała się za księżniczki lub czarownice. Obecnie karnawał świętowany jest inaczej w różnych częściach świata. W naszym kraju przyjęły się imprezy podobne do sylwestrowych balów – chociaż nie brakuje też balów maskowych i imprez dla przebierańców.


Karnawał – do wyboru, do koloru

Zależnie od miejsca można trafić na eleganckie bale (ewentualnie w maskach), szalone bale przebierańców i w końcu typowe dyskoteki w klubach. To, gdzie spędzimy ten czas, zależy wyłącznie od nas. Możemy wybrać się z partnerem do restauracji czy hotelu organizujących bal, z ekipą znajomych do klubu albo samemu coś zorganizować czy to w domu, czy w wynajętej salce. Przy ostatnim warto zadbać o ciekawy wystrój miejsca, gdzie odbywa się impreza. Karnawał kojarzony jest z wieloma kolorami, stąd im ich więcej, tym lepiej dla nas. Potrawy, które przygotowujemy, mogą być bardzo egzotyczne. Bo kiedy próbować nowych rzeczy, jeśli nie w okresie karnawału?


Ciekawe bywają również imprezy tematyczne. Zacznijmy od typowego balu przebierańców, gdzie każdy ma zupełną dowolność, za kogo się przebierze – różnią się tym, że ustalamy, czy to impreza w klimatach danego filmu, powieści, a może lat 70., Hawajów, czy kosmosu. Wtedy warto zadbać, aby wystrój miejsca, jedzenie, stroje gości, muzyka i zabawy były powiązane z tematem przewodnim. Imprezy tematyczne są nie tylko ogromnym polem do popisu dla kreatywnych osób, ale także okazją do przeżycia niezapomnianej przygody. Zwłaszcza jeżeli macie ze znajomymi wspólne zainteresowania – czy to muzyka rockowa, czy fantastyka – fajnie zrobić imprezę w takim klimacie. Mówi się, że żeby dobrze się bawić, wystarczą właściwie fajni ludzie. Oczywiście to podstawa każdej imprezy, ale zimą dobrze zrobić imprezę pod dachem. Ciekawostką niech pozostanie fakt, że w dawnej, sarmackiej Polsce podczas karnawału bawiono się pod gołym niebem. Warto też mieć co przekąsić podczas zabawy i wypić chociażby tę symboliczną lampkę szampana.


karnawał


Baw  się!

Okres trwania karnawału jest na tyle długi, że na pewno zdąży się wziąć udział chociaż w jednej imprezie, koncercie, maskaradzie... Ten okres jest po to, aby nacieszyć się zabawą, zanim nadejdzie okres Wielkiego Postu, w którym nie tylko zgodnie z chrześcijańską religią, ale i tradycją powinno unikać się hucznych zabaw. Oczywiście to nie jest reguła, ale tak ogromne świętowanie jak w okresie karnawału może nie zdarzyć się już przez cały rok. Kobiety na ten czas szykują specjalne kreacje. Dzieci świętują głównie w szkołach i przedszkolach na balach przebierańców, gdzie mogą przez jeden wieczór stać się ulubioną postacią z bajki. Mężczyźni zaś bez wyrzutów sumienia mogą zaszaleć z alkoholem. Okres karnawału to jeden z radośniejszych okresów w roku, szkoda byłoby więc wszystkie karnawałowe wieczory przesiedzieć w domu. Pomimo że zima nie sprzyja wychodzeniu na zewnątrz, jest wiele miejsc, w których można przy dobrej muzyce spotkać się z przyjaciółmi.

Karnawał – gdzie, jak, z kim? Podpowiadamy! Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1