Jak poznać siebie?
Prawda jest taka, że poznać siebie najlepiej można głównie przez wyzwania, które pokonujemy. Sport wyczynowy jest doskonałym sposobem, by poznać własną wytrzymałość, determinację, siłę woli i systematyczność. Każda rzecz, którą wykonujemy ponadto, co robią przeciętni ludzie – sprawia, że dowiadujemy się o własnych mocnych stronach i wyjątkowości.
A relacje z innymi? One również bardzo dużo o nas świadczą. To, jak zachowujemy się względem ludzi, odwzorowuje naszą duszę. Czy kierujemy się głównie interesownością, czy też potrafimy bezinteresownie robić coś dla innych. Czy jesteśmy egoistami, czy też kierujemy się altruizmem? Czy potrafimy się cieszyć z czyjegoś szczęścia, beztrosko bawić, ale gdy trzeba, służyć komuś odpowiedzialną radą? Czy jesteśmy wierni... tak w związkach, jak i w przyjaźniach? Czy cechuje nas szczerość i bezkompromisowość, czy też próbujemy być sztucznie mili? Czy mamy swoje małe lęki związane z ludźmi? Przyglądając się swoim relacjom, jesteśmy w stanie bardzo wiele powiedzieć na swój temat. Ale to jednak nie wszystko.
Zupełnie inaczej zachowujemy się, gdy wszystko jest u nas w porządku – a inaczej, gdy targają nami silne emocje czy to złości, czy ekscytacji, a nawet czasem rozpaczy. Właśnie te nasze skrajne uczucia będą nam mówić o naszych wadach i słabościach, np. zbyt dużej agresywności, depresyjności lub nieracjonalnym działaniu.
Stawiaj przed sobą wyzwania
Wcześniej wspomniałam coś o wyzwaniach. Tak, to właśnie one badają nas samych i to, do czego jesteśmy zdolni. Człowiek, który uratuje z pożaru małe dziecko, poznaje siebie jako dotąd nieznanego sobie szlachetnego człowieka. Z kolei zabójca z każdym uśmierceniem danej osoby poznaje swoje mroczne oblicze. Owszem, człowiek może przerazić się tego, kim jest, kiedy zobaczy, do czego jest naprawdę zdolny. Stąd drugiego człowieka najlepiej się poznaje w sytuacjach krańcowych. Faktu, że ktoś jest histerykiem, nie oceniamy, patrząc na niego, jak relaksuje się nad brzegiem plaży – lecz wtedy, gdy faktycznie dzieje się coś, co może spowodować w nim histerię. To tak jak tego, czy ktoś jest złodziejem, nie dowiemy się, gdy puścimy go na zakupy z obstawą policjantów.
Czym są wyzwania? To trudne zadania, wymagające poświęcenia, wysiłku, często sprawdzenia własnych umiejętności. Wyzwaniem może być wspięcie się na Mount Everest, zagranie meczu w reprezentacji Polski, ale może być też nim spędzenie tygodnia samotnie w domu (jeżeli ktoś dotychczas tego nie robił).
Nie bez powodu mówi się, że podróże kształcą. Są bowiem dla nas doskonałym sprawdzianem, jak zachowamy się w nowym miejscu, wśród nowych ludzi. Każdy taki sprawdzian jest ogromnie cenny i pozwala lepiej poznać siebie. W ten sposób poznajemy swoje lęki, obawy, reakcje w krytycznych sytuacjach, a także to, co nam się naprawdę podoba i nas cieszy.
Nie ma więc innej drogi, aby poznać siebie, jak tylko żyć i najwięcej z tego życia korzystać.