Jak wybrać muszkę?
Muszki przebojem wkroczyły do świata mody, stając się poniekąd dodatkiem z kategorii uniseks. Upraszczając, są one optymalne dla mężczyzn i nietuzinkowych kobiet. Aby mucha stała się sprzymierzeńcem outfitu, powinna być starannie dobrana. Nie zawsze to, co jest na topie, podkreśli twój charakter i rezonuje z okazją, dlatego nie kupuj pod wpływem chwili. Przemyślane zakupy procentują dobrym wyglądem. Passe pozostają muszki wiązane fabrycznie. Takie gadżety nigdy nie powinny znaleźć się w twojej szafie, ponieważ są one równie efektowne, jak sztuczny bukiet na środku stołu z wigilijnymi potrawami. Podobnie rzecz się ma z krawatem na gumce. Oba okazy zaliczamy do modowych koszmarów.
Według podręczników dress code'u, białe lub czarne muszki włącza się w bardzo oficjalne kompozycje. To jednak teoria. Z praktyki i obserwacji trendów wynika, że ten element garderoby doskonale sprawdza się w mniej formalnych ubiorach. Nikogo zatem nie dziwią i nie gorszą miksy, które jeszcze dekadę temu wywołałyby skandal. Ponadto muszki zerwały z formalnym wizerunkiem na rzecz barwnej awangardy. Groszki i zabawne wzory cieszą się niebywałym wzięciem u obu płci.
Klasyczne wiązanie muszki w sześciu krokach
O ile we wzorach i kolorach panuje dowolność, o tyle w wiązaniu muszki rządzą konkretne zasady. Lepiej ich przestrzegać, inaczej hit przemieni się w kicz. I jeszcze jedno. Zanim przystąpisz do działania, dopasuj rozmiar wybranej ozdoby do szerokości szyi.
Oto klasyczne wiązanie muszki w sześciu krokach:
Krok pierwszy: krzyżujemy końce muszki. Lewy, odrobinę dłuższy, powinien przecinać prawy. Zwracamy uwagę, aby przecięcie miało miejsce w zwężeniu tuż nad owalnym łukiem. Kluczowe jest przełożenie końców muszki, czyli lewy NAD prawym. W innym przypadku wiązanie może zakończyć się porażką.
Krok drugi: lewy, dłuższy koniec wstążki, przekładamy od dołu w pętelkę, a następnie podciągamy ku górze i lekko w lewo.
Krok trzeci: tym razem chwytamy krótszy koniec wstążki i zginamy w pętelkę. Pilnujemy, by zgięcie przypadało na środek owalu, a końcówka była skierowana w prawą stronę.
Krok czwarty: formujemy lewą kokardę, w tym celu chwytamy górny koniec muszki, po czym przekładamy nad zwężoną częścią prawej kokardy. Pozostaje już tylko założenie jej z przodu i podciągnięcie ku górze.
Krok piąty: lewą część kokardy prowadzimy dołem za prawą stroną muszki, a następnie przekładamy w utworzoną pętelkę.
Krok szósty: podciągamy lewą część muszki, prostujemy skrzydełka i delikatnie wzmacniamy węzeł. Nie martw się, jeśli za każdym razem wiązanie będzie wyglądało inaczej. W ten sposób twój look zyska na indywidualności i szyku. Jest to również najlepszy dowód na to, że mucha wiązana była samodzielnie.
Proste wiązanie muszki, czyli film zamiast instrukcji
Jeśli słowny instruktaż nie przypadł ci do gustu, skorzystaj z filmiku nagranego przez modowego blogera. Przekonasz się, że wiązanie muszki jest prostsze niż się wydaje. I kto wie, może już po kilku próbach dojdziesz do perfekcji. Nie przejmuj się, jeśli będzie inaczej. Wszak nie od razu Rzym zbudowano.
Link do filmiku: https://www.youtube.com/watch?v=4LDTC7pHhLs