Z medycznego punktu widzenia najbardziej optymalny wiek na urodzenie pierwszego dziecka to od 20 do 30 lat. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu kobiety rodziły wcześniej. Jednak jeśli weźmiemy pod uwagę obecne realia społeczne, sprawa wyda się o wiele bardziej skomplikowana. Jedną z przeszkód dla wczesnego posiadania potomstwa jest dla wielu kobiet bariera ekonomiczna. Co charakteryzuje późne macierzyństwo?


Dzieci a współczesne społeczeństwo

Jesteśmy społeczeństwem starzejącym się. Oznacza to, że w naszym kraju rodzi się coraz mniej dzieci. Dodatkowo wiek, w którym statystyczna Polka rodzi pierwsze dziecko, zbliża się do trzydziestu lat. Fakt ten jest spowodowany wieloma czynnikami. Wiele osób na pierwszym miejscu wymieni czynniki ekonomiczne. Nie zawsze jest to jedyny powód, dla którego kobiety decydują się na dzieci później, bądź też nie decydują się wcale. W krajach rozwijających się sytuacja ekonomiczna jest znacznie trudniejsza, jednak z roku na rok przyrost naturalny jest coraz większy. Dlaczego więc decydujemy się na późne macierzyństwo? Być może jest to zmiana mentalności. Zmieniają się nasze wartości. Zanim zdecydujemy się na dziecko, chcemy zdobyć wykształcenie, dobrą pracę. Zależy nam również na rozwoju osobistym. Dzieci przestają być dla nas priorytetem, a późne macierzyństwo staje się normą.


Coraz więcej kobiet odkłada decyzję o posiadaniu potomstwa, co powoduje skrajne reakcje społeczne. Współczesne kobiety z jednej strony czują presję otoczenia, która wymusza na nich podjęcie decyzji o macierzyństwie. Z drugiej strony zdają sobie sprawę, że osoby bez stabilnej sytuacji ekonomicznej, które decydują się na powiększenie rodziny, również nie cieszą się społeczną aprobatą. Coraz częściej bywa tak, że jakiej decyzji byśmy nie podjęły, i tak znajdą się grupy, które skrytykują nasz wybór. Innym bardzo powszechnym powodem, dla którego zwlekamy z decyzją o zajściu w ciążę, jest brak odpowiedniego partnera. Większość kobiet nie chce decydować się na dzieci, nie mogąc zagwarantować im pełnej, szczęśliwej i kochającej rodziny. Trudno się z nimi nie zgodzić i nie dziwić, że wolą wybrać późne macierzyństwo.


późne macierzyństwo może być bardzo owocne


Późne macierzyństwo. Jakie są jego zalety?

Jakakolwiek by nie była przyczyna odkładania decyzji o macierzyństwie, warto spojrzeć na tę kwestię z różnych stron. Późne macierzyństwo, choć nieprzychylnie odbierane przez część środowisk, wiąże się jednak z wieloma pozytywnymi aspektami, o których warto mówić. Kobiety, które decydują się na dzieci po przekroczeniu trzydziestego lub czterdziestego roku życia, czyli późne macierzyństwo, często mają długoletnich sprawdzonych partnerów. Stabilny związek niesie ze sobą poczucie bezpieczeństwa, które jest niezmiernie ważne zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Inną zaletą późnego macierzyństwa jest często stabilna sytuacja materialna. Bezpieczeństwo finansowe jest kwestią trudną do przecenienia. Kobieta, która nie musi martwić się o utrzymanie, jest w stanie w pełni poświęcić się dziecku. Często jest spokojniejsza, bardziej zrelaksowana, co pozytywnie wpływa na psychikę dziecka.


Jednak największe zalety późnego macierzyństwa mają przede wszystkim charakter psychologiczny, emocjonalny. Kobiety, które świadomie odwlekały decyzję o rodzicielstwie, często są spełnione zawodowo. Zrealizowały swoje życiowe ambicje. Kiedy decydują się na dzieci, czują się spełnione. W takiej sytuacji łatwiej jest poświęcić się w pełni wychowywaniu potomstwa. Dzieci starszych matek zazwyczaj są z niecierpliwością oczekiwane, chciane i kochane. Niekiedy zdarza się, że kobiety, które zdecydowały się na dzieci wcześnie, czują się niespełnione zawodowo. Niekiedy mają poczucie niewykorzystanych szans, chciałyby zrobić w życiu wiele rzeczy, odwiedzić wiele miejsc, jednak dzieci w taki czy inny sposób im to uniemożliwiają. Taka sytuacja rodzi frustrację, która negatywnie odbija się na rodzinie. U kobiet decydujących się na późne macierzyństwo ten problem zazwyczaj nie występuje. Są one doświadczone życiowo i dojrzałe emocjonalnie. Wiedzą, co jest dla nich ważne, mają więcej cierpliwości i dystansu do życia, którego często brakuje młodym matkom. Opinii na temat wieku, w którym należy urodzić dziecko, jest wiele. Warto jednak, żeby każda z nas podjęła tak ważną decyzję samodzielnie. Późne macierzyństwo? To nie taki zły pomysł!

Lepiej późno niż wcale? Dziecko w rodzinie Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1