Zbliża się długi majowy weekend. Człowiek chciałby gdzieś wyjechać, ale co zrobić czworonożnym pupilem? A może tak zabrać go ze sobą? Wyjazd z psem może być naprawdę przyjemnym doznaniem. Musimy tylko siebie i zwierzaka dobrze do niego przygotować.


Warunek podstawowy

W dzisiejszych czasach wspólny wyjazd z psem na kilka dni lub nawet na całe wakacje nie jest żadnym problemem. Nawet jeśli planujemy nocować w pensjonatach lub hotelach. Większość z nich bowiem chętnie wita pod swoim dachem gości w towarzystwie domowych pupili. Za pobyt psa trzeba będzie dodatkowo zapłacić, ale nie są to duże kwoty.


Podstawowym warunkiem takiego wyjazdu jest oczywiście to, by pies dobrze znosił podróże. Czy to samochodem, czy też publicznym środkiem komunikacji. Najlepiej przyzwyczajać do tego zwierzaka od szczeniaka. Niektóre psy, podobnie jak ludzie, cierpią na chorobę lokomocyjną. Tu z pomocą przyjść nam mogą odpowiednie preparaty – ich użycie najlepiej skonsultować z lekarzem weterynarii.


Nasz pupil powinien również tolerować towarzystwo obcych ludzi, a nawet innych zwierząt – podczas wyjazdu raczej nie uniknie kontaktu z nimi. Nie zapominajmy również o tym, że nie wszyscy ludzi kochają zwierzęta, a niektórzy nawet się ich boją.


wyjazd z psem


Wyjazd z psem a szczepienia

Przed wyjazdem koniecznie sprawdźmy, czy nasz pupil ma aktualne szczepienia. Najważniejszym jest oczywiście szczepienie przeciwko wściekliźnie. Ponieważ choroba ta jest śmiertelnie groźna również dla ludzi, w naszym kraju szczepienia psów przeciw wściekliźnie są obowiązkowe.


Jedynym dowodem na wykonanie szczepienia jest odpowiedni wpis w książeczce zdrowia psa, opatrzony pieczątką lekarza weterynarii. Dlatego wyjeżdżając z pupilem na majówkę, koniecznie zabierzmy ją ze sobą. O wszystkim innymi możemy zapomnieć, ale o tym nie! Podczas podróży, np. w pociągu czy też w hotelu, możemy zostać poproszeniu o jej okazanie. Brak książeczki szczepień psa może narazić nas na wiele nieprzyjemności.


Przed wyjazdem nie zapomnijmy zabezpieczyć psa przed innymi chorobami zakaźnymi, jak na przykład nosówka. Szczepienia przeciw nim nie są obowiązkowe, ale w podróży istnieje większe ryzyko zarażenia. Wyjazd za miasto to także większe prawdopodobieństwo zaatakowania psa przez pchły i kleszcze – nie zapomnijmy więc o zaaplikowaniu pupilowi odpowiednich preparatów przeciw tym pasożytom.


Co jeszcze trzeba zabrać na wyjazd z psem?

na wyjazd z psem potrzebować będziemy jeszcze parę akcesoriów. Na pierwszym miejscu wymienić należy smycz. Oprócz zwykłej, której używamy na co dzień, warto zapakować smycz o długości kilku metrów. Nie wszędzie bowiem można puścić psa luzem, a taka smycz pozwoli zapewnić zwierzakowi trochę swobody. Zastanówmy się też nad zabraniem dodatkowo szelek dla psa. Naszemu pupilowi będzie w nich wygodniej spacerować po lesie czy łące.


Wśród innych niezbędnych akcesoriów znajduje się również kaganiec dla psa. Nawet jeśli nasz psiak jest wzorem łagodności, w niektórych miejscach publicznych będziemy musieli mu go zakładać. Do tego obliguje nas obowiązujące prawo. Jeśli wyjeżdżamy na dłużej niż jeden dzień, warto pomyśleć o zabraniu jakiego legowiska dla naszego pupila – wystarczy zwykły kocyk. Nie zapomnijmy też o jakiejś zabawce, najlepiej takiej, która nadaje się do wspólnej zabawy.


Pozostała jeszcze kwestia jedzenia i picia. Jeśli to możliwe, warto zabrać zapas karmy dla psa ze sobą. Najwygodniej jednak byłoby, gdyby w okolicy, w której będziemy przebywać znajdował się jakiś sklep, gdzie psie jedzenie można zakupić. W komfortowej sytuacji są tu opiekunowie zwierzaków niewybrednych, przyzwyczajonych do różnego pożywienia – ich ulubiona karma może być przecież niedostępna tam, gdzie jedziemy. Koniecznie zabierzmy też przenośnią miskę i butelkę na wodę dla psa.

Majówka z psem – jak się do niej przygotować? Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1