Większość dorosłych osób stara się jak najszybciej wyprowadzić z rodzinnego domu, ale czasami nie jest to możliwe. Coraz częściej zdarza się, że dorosłe osoby po ślubie, decydują się na zamieszkanie z rodzicami jednego z nich. Wpływ na to mają przede wszystkim kwestie finansowe, gdyż w ten sposób można zaoszczędzić więcej na własne mieszkanie. Mieszkanie z teściami ma swoje plusy, jak i minusy.


Mieszkanie z rodzicami a kwestie finansowe

Mieszkanie z rodzicami jest korzystne przede wszystkim ze względu na kwestie finansowe, a przynajmniej tak wydaje się na pierwszy rzut oka. Rzeczywistość bywa jednak różna, w końcu także rodzice ponoszą koszty mieszkania i muszą wnosić opłaty. Mało który rodzic może pozwolić sobie na to, aby w swoim domu ugościć bez opłat dwie dorosłe osoby. Koszty zużycia energii elektrycznej, wody, gazu, czy także opłaty za śmieci wzrastają, kiedy w danym domu lub lokalu mieszka więcej osób. Oszczędności nie zawsze się udają, a często młodzi kłócą się z rodzicami. Co, jeżeli w mieszkaniu zepsuje się lodówka, a ty z mężem planujecie wyprowadzić się za miesiąc? W takiej sytuacji powinniście się dorzucać do zakupu, czy nie? Co z podziałem za wodę i prąd, kiedy wyjedziecie na wakacje? Co z kosztami jedzenia? W końcu przy wspólnym gotowaniu ciężko jest dokładnie wyliczyć, ile kto zjadł, a osobne gotowanie podnosi koszty. Takich problemów może być naprawdę wiele, pojawiają się kłótnie i koniec końców okazuje się, że wynajęcie czegoś osobnego ma podobne koszty, co mieszkanie z teściami.


mieszkanie z rodzicami


Wspólne sprzątanie i pomoc przy dzieciach

Mieszkanie z rodzicami pozwala na to, że można podzielić się obowiązkami domowymi. Rodzice mogą być odpowiedzialni na przykład za gotowanie, wynoszenie śmieci i odkurzanie, a młodzi za mycie podłóg, okien i dbanie o ogród. W ten sposób każda ze stron ma trochę więcej czasu dla siebie. Pomoc teściowej może być także nieoceniona przy dzieciach, szczególnie kiedy jest ona już na emeryturze. Dzięki takiej pomocy ty będziesz mogła wrócić do pracy. Problematyczną kwestią pozostaje jednak kwestia płacenia za opiekę. W końcu, gdybyś posłała dziecko do żłobka lub przedszkola, to musiałabyś płacić za opiekę, czy teściowej też należy płacić? Takie sprawy trzeba bardzo dokładnie określić!


Brak intymności

Młode pary często nie mają wielu okazji do intymności i dopiero moment zamieszkania razem po ślubie jest okazją na to, żeby lepiej się poznać w sprawach łóżkowych. Mieszkanie z rodzicami jednego z małżonków na pewno tego nie ułatwia. Młode pary chciałyby mieć sporo czasu na swobodny seks, ale także na prywatne kłótnie i swoje problemy. Docieranie się w związku odbywa się bowiem na wielu płaszczyznach i czasami kończy się rzucaniem talerzami, a czasami gorącym seksem na stole kuchennym. Niestety, mieszkając z rodzicami, takiej sposobności nie ma, intymność w związku jest zachwiana i nie można się sobą nacieszyć w spokoju. Często też rodzice zaczynają ingerować w sprawy swoich dzieci, powodując jeszcze więcej problemów.


Decyzja o zamieszkaniu z rodzicami na pewno nie jest łatwa, chociaż czasami bywa konieczna. Warto dobrze przemyśleć ten krok i zastanowić się, czy naprawdę jest się gotowym na poświęcenie swojej intymności i prywatności w imię zaoszczędzenia pieniędzy na własny kąt.

Mieszkanie z rodzicami - plusy i minusy Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1