Która z was z przeciągu ostatniego miesiąca odwiedziła jakieś muzeum? Znając życie – mało która. Myślimy może, że na tego typu wystawach spotyka się starszych pasjonatów sztuki i historii, uczniów szkoły podstawowej, zmuszanych do odbycia wycieczki przez nauczyciela lub po prostu turystów z nudów odwiedzających kolejną wystawę. Jednak czy muzeum naprawdę musi być nudne?


Formy prezentowania treści w muzeum

Z własnych wspomnień znamy muzea, w których znajdują się gabloty pełne bezużytecznych dziś rzeczy, a do tego przydługie napisy w pseudonaukowym bełkocie. Jeżeli forma prezentowania danych przedmiotów jest po prostu nudna – nic dziwnego, że muzea nie znajdują wielu zwolenników. Na szczęście obecnie powstaje coraz więcej muzeów prezentujących swoje zbiory w naprawdę interesujący sposób. Multimedialne wystawy, podczas których można nie tylko zobaczyć dane przedmioty, ale również usłyszeć o nich, dotknąć, poczuć tamtejszy klimat, a nawet zasmakować dawnych potraw. Coraz popularniejsze jest również zwiedzanie ze słuchawkami, podczas którego przewodnik opowiada nam o tym, co zwiedzamy. A wiadomo, że chętniej przyjmuje się informacje głosowe, kiedy można jednocześnie oglądać zabytki – niż takie, gdy trzeba wszystko na ich temat przeczytać. Z kolei na młodzież odwiedzającą wystawy często czekają pewne eksperymenty. Kiedy można namacalnie poczuć klimat zwiedzanej ekspozycji, zdaje się ona o wiele ciekawsza. Również dużą popularnością cieszą się projekcje filmowe podczas oglądania, w których zostaje zwiedzającemu przybliżone wszystko to, czego jeszcze nie rozumie. Jeżeli wystawa jest robiona z myślą o samych ambitnych profesorach, będą odwiedzać ją tylko tacy. Jednak kiedy organizatorzy zadbają o to, by wystawa mogła trafić do każdego – duże szanse, że faktycznie zacznie przyciągać tłumy.


muzeum


Rodzaje muzeów

Dwa najpopularniejsze rodzaje muzeów to historyczne oraz galerie sztuki. Podobnie – tych dwóch rodzajów najbardziej nie lubimy, gdyż kojarzą nam się z wiszącymi na ścianach obrazami i przedmiotami w gablotkach, na temat których niczego nie wiemy. Jednak w rzeczywistości istnieją naprawdę ciekawe muzea. Muzeum Instrumentów Muzycznych, Muzeum Ognia, Muzeum Mydła i Historii Brudu, Muzeum Dobranocek, Muzeum Akordeonu, Muzeum Żaby, Muzeum Gwizdka, Muzeum Tanich Win, Muzeum Siekier, Żywe Muzeum Piernika – to miejsca, które możemy odwiedzić w Polsce. Natomiast świat zaskakuje nas jeszcze większą różnorodnością. Muzeum Dusz Czyśćcowych w Rzymie czy Muzeum Lodów niedaleko Bolonii to miejsca, które odwiedziłybyśmy z ciekawością. Również dużym zainteresowaniem cieszą się Muzeum Słoniny we Lwowie, Muzeum Kiełbasy w Berlinie czy Muzeum Toalet w Indiach. Na miłośników zupek chińskich czeka Muzeum Zupek Chińskich w Japonii, gdzie na ścianach wiszą setki opakowań, zaś fani tego typu żywności mogą obejrzeć filmy na temat ich produkcji. No tak, drogie panie, a co powiecie na Muzeum Fallologiczne, czyli po prostu muzeum penisa, znajdujące się na Islandii? Ekspozycja obejmuje około dwustu różnej wielkości penisów przeróżnych ssaków. No i kto powiedział, że muzeum musi być nudne? ;)

Muzeum – nudna wystawa czy fascynująca podróż po przeszłości? Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1