Twoja muzyka – twój wybór
Tomy wybieramy muzykę zgodnie z naszą osobowością – więc czy słuchanie takiej a nie innej muzyki powoduje, że jesteśmy, kim jesteśmy? Te dwa czynniki wzajemnie na siebie oddziałują, ale jedno jest pewne: muzyka nie jest dla nas bez znaczenia. Można to zaobserwować już u dzieci, które słuchając muzyki, bujają się w jej rytm i stają się radośniejsze. U dorosłych muzyka może także poprawiać albo (uwaga!) pogarszać humor. Ale teraz skupmy się na tym, co muzyka, której słuchamy, mówi o nas. Badania zostały przeprowadzone przez Jasona Rentfrowa i Sama Goslinga i przedstawiają ciekawe wnioski.
Różne gatunki budują różne odczucia
Zacznijmy od muzyki klasycznej. Słuchają jej zazwyczaj ludzie starsi, ale nie zawsze. Są to dojrzali introwertycy, zamknięci w sobie, ale i kreatywni, pragnący ładu, spokoju i harmonii. Stronią od hucznych imprez, wolą posłuchać muzyki w domu, eleganckiej knajpie lub ewentualnie podczas koncertu w filharmonii czy operze.
Miłośnicy rocka i metalu to z kolei osoby dosyć buntownicze, często indywidualiści, kreatywni, wiedzący, czego chcą. Jednocześnie wcale nie mają tak wysokiego poczucia własnej wartości, jakby się z pozoru mogło wydawać. Po metal często sięgają osoby nieśmiałe. Mocna muzyka pomaga im wyładować niewypowiedziane emocje. Osoby słuchające metalu mają zazwyczaj swoje poglądy i nie podążają ślepo za tłumem. Niestety bywają mało ugodowi.
Słuchacze jazzu często posiadają wysoki iloraz inteligencji. To muzyka trudna, wymagająca zrozumienia i wrażliwości muzycznej. Podobnie jak słuchacze bluesa i soulu, prowadzą nocne życie, są otwarci na świat, ekstrawertyczni, ale i wrażliwi. Posiadają wysokie poczucie własnej wartości.
Zwolennicy rapu i hip-hopu to również osoby otwarte, szczere i bezkompromisowe. Lubią dominować i rywalizować, dlatego często są postrzegane jako agresywne. Z pewnością łatwo nawiązują kontakty i mówią, co myślą, nawet jeżeli muszą w tym celu użyć bardziej wulgarnych słów.
Z kolei fani muzyki dance nie tylko kochają taniec, jak sama nazwa mówi, ale i spotkania towarzyskie. Są asertywni – trudno im wejść na głowę – ale także pogodni i otwarci. Entuzjaści nieustannej zabawy i czerpania z życia „tu i teraz”.
Słuchacze popu są po prostu praktyczni. Lubią pracę, ale potrafią czerpać poza nią przyjemności. Pop to gatunek najczęściej puszczany w radiu i ogólnie najpopularniejszy. Ale wadą zwolenników tej muzyki jest to, że zazwyczaj są mało kreatywni. W dodatku takie osoby bywają często zmienne w swoich nastrojach.
Niezależnie od tego, czy się zgadzacie czy nie – to są to w końcu tylko badania przeprowadzone na określonej grupie osób. Zawsze mogą się pojawić wyjątki od reguły. Ale niepodważalny jest fakt, że muzyka, jakiej słuchamy, ma na nas wpływ – i to nie tylko na ogólny nastrój, ale nawet na pewne cechy osobowości. Stąd zanim zaczniecie słuchać przypadkowej muzyki, zastanówcie się czy oby na pewno chcecie, żeby wasze życie wyglądało tak przypadkowo ;)