Chcesz coś osiągnąć. Chcesz być kimś. Pniesz się jak po lianach na szczyt swojej kariery. Osiągnięcie sukcesu zawodowego dałoby ci poczucie akceptacji społecznej, a nawet aprobaty, wzmocniło poczucie własnej wartości. Często dążenie do sukcesu zawodowego daje nam poczucie jakiegoś celu w życiu. Na ile warto?


Niełatwa droga do sukcesu

Droga do sukcesu nie zawsze, a nawet bardzo rzadko jest usłana różami. Po drodze spotkasz się z całym ogromem krytyki wymierzonej w twoim kierunku, ale właśnie ta krytyka pozwoli ci się udoskonalać. Niezależnie od tego, czy chcesz być artystką, szefową dużej firmy, dyrektorką szkoły, managerką, kierownikiem, czy zajmować jeszcze inne wpływowe stanowisko, potrzebujesz dużo wiedzy i ogromnie dużo doświadczenia. To może ci zapewnić tylko odpowiednio zagospodarowany czas. Już często za naszej młodości rodzice planują naszą zawodowa karierę, wysyłając nas na przeróżne zajęcia pozalekcyjne. I chociaż nie musimy robić w przyszłości tego, co im się podoba – takie zajęcia za młodu tylko nas rozwijają. Chociażby szkoła muzyczna uczy nie tylko słuchu, ale i inteligencji, natomiast zajęcia plastyczne – planowania.


sukces


Jak osiągnąć sukces?

Aby rzeczywiście osiągnąć wymarzony sukces, nie wystarczy marzyć, lecz trzeba robić coś w tym kierunku. Wszelkie warsztaty, szkolenia, kursy związane z tym, co nas interesuje, są jak najbardziej wskazane. W dodatku zajęcia praktyczne, wolontariat czy praktyki, które wdrożą nas w działanie praktyczne i dadzą pierwsze doświadczenie. Pamiętajmy też o metodzie małych kroczków. Nikt nie rodzi się szefem, kierownikiem czy prezydentem. Również jeżeli zaczynamy naukę języka obcego, to nie zaczynamy od zaawansowanych konwersacji w tym języku, a od poznania najprostszych słów. Stąd zanim zostaniemy dyrektorkami sklepu, nierzadko musimy odbębnić trochę godzin jako najzwyczajniejszy pracownik na kasie.


W drodze do sukcesu liczy się wytrwałość. Podobnie jak w górach, gdy chcemy dojść na szczyt, musimy dzielnie pokonywać trudności. Również na drodze do sukcesu liczy się pokonywanie niepowodzeń i nie poddawanie się. Tymi niepowodzeniami może być zewnętrzna krytyka czy też to, że nasz rywal zostanie doceniony, natomiast my nie. Na pewno na tej drodze spotkamy się z ludzką zazdrością, zawiścią, a nawet złośliwością. Z czasem nauczymy się przykrych, raniących słów nie odbierać osobiście, chociaż oczywiście są bardziej i mniej podatne na to osoby.


Równowaga

Istnieje jeszcze inna sprawa. Żeby robienie kariery zawodowej nie pochłonęło nas tak bardzo, że zapomnimy o całej reszcie. A do tej reszty należy chociażby życie prywatne, na które składają się: rodzina, związki i przyjaciele. Zaniedbywanie rodziny z powodu dążenia do sukcesu zawodowego jest dziś coraz częstsze. Również wiele kobiet na pytanie kariera czy rodzina odpowiada: kariera i pozostaje wiecznymi singielkami w imię osiągnięcia sukcesu zawodowego. Oddanie się całemu swojej pasji jest z jednej strony piękne, ale zastanówmy się, na ile pochłania nas prawdziwa pasja, a na ile chęć bogacenia się, wpływania na ludzi i wzbudzania podziwu/respektu. Nawet jeżeli zadecydujemy, że nie chcemy mieć męża ani dzieci, pamiętajmy o odwiedzaniu swoich rodziców i spotkaniach z przyjaciółmi, którzy też są przecież częścią naszego życia.

Na drodze do sukcesu Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1