Orzechy to głównie tłuszcze
Nie powinnaś się tym przejmować, ponieważ w tym przypadku mamy do czynienia z tłuszczami nienasyconymi. Tłuszcze te mają korzystny wpływ na nasz poziom cholesterolu we krwi, dlatego nie myśl o kaloryczności orzechów. Jedz je przynajmniej trzy razy w ciągu tygodnia, a unikniesz udaru i zawału serca, a nawet chorób wieńcowych.
Dzięki temu, że zawierają dużo tłuszczów, orzechy są idealnym wzbogaceniem diety dla wszystkich, którzy pracują siłowo bądź umysłowo – ich regularnie spożywanie wspomaga pamięć i koncentrację. Jest jeszcze jedna istotna rzecz. Otóż orzechy – wszystkie bez wyjątku – zawierają także sporo błonnika, a to właśnie on wspomaga trawienie, zatem ma też wpływ na naszą przemianę materii. Wartościowe są też witaminy, których również w orzechach nie brakuje, a do tego cała gama składników mineralnych.
Orzechy włoskie – dlaczego warto je jeść?
Mają bardzo charakterystyczny kształt, który kojarzy się z.. mózgiem! Tak! I bardzo dobrze, bo orzechy włoskie to idealny wspomagacz pamięci i koncentracji. O zawartości kwasów tłuszczowych już wspominać nie trzeba. O witaminach i minerałach również. Należy jednak pamiętać, że przez wysoką zawartość błonnika orzech działa lekko przeczyszczająco. To jest jednak dobrą informacją dla wszystkich osób, które maja problemy z zaparciami. Orzechy włoskie są też idealne w przypadku problemów z wątrobą.
Orzechy nerkowca – wciąż mało popularne
A szkoda.. bo mają zróżnicowane wartości odżywcze. Mają też charakterystyczny smak – lekko słodkawy, dzięki czemu są idealnym dodatkiem na przykład do owocowych sałatek. Orzechy nerkowca pomagają zapobiegać cukrzycy typu II i mają właściwości odchudzające. Tak! Choć te orzechy mają dużą zawartość tłuszczów, udowodniono, że jeżeli będziemy jeść garść orzechów nerkowca dziennie, to zaczniemy tracić na wadze.
Orzechy laskowe
To jedne z najzdrowszych orzechów. Ich spożywanie pozwoli nam zapobiegać między innymi miażdżycy czy nadciśnieniu, a także zakrzepom. Mnóstwo jest w nich potasu – a ten reguluje ciśnienie krwi. Orzechy laskowe warto włączać do diety szczególnie wtedy, gdy mamy problemy z układem sercowo-naczyniowym.
Orzechy brazylijskie
To najlepsze źródło selenu. Wystarczy, że zjesz jednego orzecha, a pokryjesz całodzienne zapotrzebowanie na ten pierwiastek. Orzechy brazylijskie zawierają też aminokwasy, dzięki którym możliwy jest prawidłowy wzrost oraz oczywiście minerały, które między innymi wspomagają odporność.
Orzechy ziemne
Czyli popularne fistaszki – to one wśród wszystkich orzechów zawierają największą ilość białka. Najwięcej jest w nich również niacyny – czyli witaminy B3. Ich spożycie pomoże ukoić nerwy i złagodzić stres.
Orzechy to bogactwo witamin i niezależnie od tego, które z nich masz ochotę wprowadzić do codziennej diety, możesz mieć pewność, że przyniesie to ci wiele korzyści.