To jeden z najlepszych leków na wszelkie choroby związane z wątrobą. Wprawdzie ostropest plamisty uprawia się głównie na potrzeby produkowania aptecznych farmaceutyków, jednak jest on dość znany również przez to, że dokarmia się nim na przykład ptactwo. Coraz częściej wykorzystuje się go w codziennej diecie – jest zalecany szczególnie osobom, które mają problemy z wątrobą. Dlaczego ty również powinnaś go wprowadzić do swojej diety?


Ostropest plamisty – zastosowanie

Roślina ta jest często mylona z ostem. W Polsce ma idealne warunki do uprawy i potrafi osiągać wysokość nawet dwóch metrów. Żeby kwiaty nie osypywały się przy zbiorach, to żniwo ostropestu plamistego zbiera się mniej więcej w połowie wakacji. Roślinę wysiewa się do gruntu wczesną wiosną i nie trzeba o nią później szczególnie dbać – wystarczy odchwaszczać raz na jakichś czas. Jego zadaniem jest głównie odtruwanie wątroby oraz jej regeneracja. Ponieważ skuteczność rośliny jest udowodniona naukowo, to w niektórych krajach został on wprowadzony do oficjalnego rejestru leków.


Ostropest plamisty świetnie sprawdzi się, jeżeli korzystasz z niezdrowej diety i jesz produkty, które są zazwyczaj wysokoprzetworzone. Działaniu wątroby nie sprzyjają także alkohol oraz regularne zażywanie lekarstw. Warto też zaopatrzyć się w ostropest po odbyciu chemii, a także jeżeli chorujesz na cukrzycę lub przez dłuższy czas musiałaś brać antybiotyki.


Działanie ostropestu plamistego

To niewiarygodne, ale to ziele może pomóc uwolnić się od nowotworów, a nawet ochronić przez nimi. Ostropest plamisty chroni również przed szkodliwym działaniem promieniowania UV oraz przed rakiem skóry. Warto go stosować – a przygotowanie go do spożycia jest niezwykle łatwe. Nasiona ostropestu plamistego kupić można w każdym sklepie z ziołami. Później wystarczy tylko zmielić je dokładnie w młynku i już można je dosypywać do przeróżnych potraw. A jako że sam ostropest plamisty nie ma konkretnego smaku, to jego obecność w jedzeniu będzie właściwie niewyczuwalna. Jeżeli stosowanie ma być zapobiegawcze, najlepiej zjadać około dwie łyżeczki produktu na dobę.


Ostropest plamisty – dawkowanie

Chociaż te dwie łyżeczki dziennie powinny być górną granicą w zastosowaniu zapobiegawczym, to nic się nie stanie, jeżeli czasami pozwolimy sobie zjeść więcej ostropestu. Jest to zioło nietoksyczne, dlatego nie musimy się obawiać o przykre objawy związane z jego spożyciem. Ostropest plamisty kupisz nie tylko w sklepach zielarskich, ale również we wszystkich tych, które mają działy ze zdrową żywnością. Możesz także pozwolić sobie na zakupy w sklepach internetowych, gdzie często udaje się trafić na zmielone już ziarna albo nawet na olej z ostropestu, który ma takie samo działanie i zastosowanie. Ostropest jest polecany również osobom, które mają problem z kamicą żółciową – kamienie na woreczku albo w przewodach.

Ostropest plamisty – fakty, których nie znasz Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1