To wezwanie – apel, który powinna przeczytać każda z was, a w szczególności te kobiety, które w dobie Internetu książki traktują jak rzecz z zamierzchłej przeszłości. 


Książka – jaką ma wartość?

To prawda, sama książka nie jest czymś super nowoczesnym. Jednak to nie oznacza, że treść w niej zawarta niesie ze sobą średniowieczne przesądy. Jest jeszcze garstka ludzi na świecie, którzy czytają wciąż książki. Podobnie jest i trochę ludzi, którzy te książki piszą. Nie wszystkie książki dostępne na rynku muszą być warte przeczytania. Ale o wiele gorzej jest wszystkie książki odrzucać z prostego powodu – że są książkami... a kto teraz czyta książki? Niestety bardzo często słyszy się teraz to stwierdzenie wśród młodych ludzi. Książki powoli wymierają. Młodzież nawet nie czyta lektur, które zastępuje sobie streszczeniami. A po ukończeniu szkoły postanawia nawet nie tknąć się książek. W porównaniu z multimedialnym światem Internetu książki wydają się mało atrakcyjne. A jednak drzemie w nich ogromna magia, której nie da nam nawet nowoczesny Internet.


Książki rozwijają wyobraźnię

W Internecie jest wszystko podane na tacy. Wręcz natłok przewijających się obrazów. Do każdego artykułu zdjęcia. Tymczasem książka prowadzi nas ścieżkami naszej wyobraźni. Pozwala zagłębiać się w nią i kreować twarze, stroje bohaterów, miejsca, sposoby rozgrywających się wydarzeń. Dobrze jest mieć wyobraźnię, nie tylko ze względu na to, że umożliwia to późniejsze tworzenie samemu i rozwija kreatywność. Ale także wyobraźnia przydaje się w życiu na każdym kroku planowania.


Książki wyciszają i relaksują

Jeżeli ktoś ma problemy z zaśnięciem, odradza się spędzanie ostatnich godzin przed snem przed promieniującym i pobudzającym ekranem komputera czy telefonu. Tymczasem książki mają w sobie jakiś spokój. Można zanurzyć się w opisaną w nich historię niczym w opowiadanie nieżyjącej już babci. Książki choć wywołują wiele emocji, pozwalają skupić się na jednej rzeczy – czytaniu. Dzięki nim można uniknąć tzw. rozproszenia, wynikającego z nadmiaru różnych bodźców, występującego np. w Internecie.


książki


Książki rozwijają inteligencję emocjonalną

Gdy je czytamy, pojawiają się w nas różne uczucia. Wczuwamy się w bohaterów, przeżywamy ich emocje. I to właśnie oswaja w nas różne, nawet intensywne i nieprzyjemne uczucia. I jednocześnie uczymy się je nazywać. Bo jest napisane, że główna bohaterka rozzłościła się, zzieleniała z wściekłości... wyobrażamy to sobie i w ten sposób łączymy nazwę uczucia z reagowaniem na nie. Czegoś takiego nie znajdziemy nawet w filmach, w których widzimy jedynie reakcję bohatera, ale jego uczucia nie są nazwane.


Książki wzbogacają nasze słownictwo

Jest wiele związków frazeologicznych, których nie używamy często w zwykłym życiu, ale dzięki książkom możemy je poznać. Kiedy takie zwroty zaczniemy wplatać do naszych wypowiedzi, będziemy uchodziły za bardziej inteligentne i wykształcone. Ale dzięki bogatemu zasobowi słownictwa możemy jeszcze lepiej oddawać nasze pragnienia i emocje, nie musząc używać ciągle tych samych wulgaryzmów.


Książki poprawiają pamięć

Bo jednak trzeba zapamiętać kilka imion, miejsc, aby połączyć ze sobą fakty. Badania pokazały, że osoby czytające dużo książek na starość nie mają problemów z pamięcią lub mają je w bardzo niewielkim stopniu. Najlepszy sposób, by zapobiegać starczej demencji to – czytanie!


To i tak nie wszystkie zalety z czytania książek, gdyż na ten temat mogłaby powstać cała książka, ale co z tego, kiedy nikt by jej nie przeczytał. ;) Nie musicie od razu całego wolnego czasu spędzać z książkami, ale chociaż na chwilę przed zaśnięciem czytanie dobrze wam zrobi. Wybierajcie książki, które was interesują, tak żeby czytanie nie było na siłę, jak w przypadku niektórych szkolnych lektur. Biblioteki i księgarnie niech staną się dla was miejscem, w których możecie znaleźć ogromnie dużo dobrego – dobrej lektury!

Pamiętajmy o książkach, czyli zalety czytania Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1
Komentarze(2)
  • ~Elleri
   1 marzec 2017

   Zawsze mnie śmieszy tekst, że młodzi nie czytają. Niech autor tego tekstu wsiądzie czasem do autobusu. 90% osób czytających książki to ludzie przed 30tką. I proszę uwierzyć, sporo ludzi wciąż czyta książki.

   • ~Jaga
    5 marzec 2017

    Jedni czytają drudzy nie. Tyle na temat czytania.