Coraz częściej chcemy zabierać nasze zwierzaki na wakacje. To wspaniale, są przecież członkami naszej rodziny a wakacyjne rozdzielenie, szczególnie konieczność umieszczenia pupila w hoteliku, powoduje stres zarówno dla zwierzęcia, jak i właściciela. Jak przygotować się do wojaży od strony formalnej? Jak wyrobić paszport dla psa czy kota?


Gdzie znajdę informacje, jak wyrobić paszport dla psa i kota?

Jeśli chcesz wyjechać ze swoim pupilem za granicę, uzyskanie informacji na ten temat nie sprawi ci większych problemów. Szczególnie jeśli podróżujemy do krajów Unii Europejskiej. Warto zadbać o odpowiednie dokumenty dla psa i kota, by uniknąć kłopotów czy niepotrzebnego stresu podczas ewentualnej kontroli. Pamiętać należy też o szczególnych zasadach wwozu zwierząt do niektórych krajów. Najlepszym źródłem rzetelnej wiedzy o przepisach dotyczących wwozu zwierząt oraz tego jak wyrobić paszport dla psa i kota (do krajów strefy Schengen i innych) jest Główny Inspektorat Weterynarii. Na stronach Inspektoratu znajdziemy dokładne przepisy dotyczące przewozu zwierząt towarzyszących. Poniżej przygotowaliśmy praktyczny poradnik, jak wyrobić paszport dla psa i kota i jakie będą nam potrzebne dodatkowe zaświadczenia.


paszport dla psa


Czego będę potrzebowała, aby wyrobić paszport dla psa?

Żeby wyrobić paszport dla psa i kota musimy mieć załatwione dwie najważniejsze rzeczy – aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie oraz jakiś rodzaj identyfikacji zwierzęcia. Obecnie, niezależnie od tego czy posiadamy psa lub kota rasowego, czyli z rodowodem, czy tez mieszańca, zwykle jest to mikrochip. Część hodowców jeszcze tatuuje psy i tatuaż też jest jak na razie uznanym sposobem identyfikacji. Wszystkie te trzy sprawy załatwimy w gabinecie lekarza weterynarii. Zanim jednak udasz się do gabinetu, upewnij się czy wybrany przez ciebie lekarz ma uprawnienia i możliwość wydawania paszportów dla zwierząt towarzyszących. Jeśli tak, dokument zakupisz u lekarza, który wpisze do niego dane psa, twoje dane, aktualne szczepienia przeciwko wściekliźnie oraz numer chipu lub tatuażu, które pozwolą zidentyfikować twojego pupila przy ewentualnej kontroli. Kolejność działań jest taka: najpierw psa lub kota chipujemy, później szczepimy, a dopiero na końcu wyrabiamy paszport. Dlatego warto te czynności rozplanować w czasie. Jest to istotne szczególnie w przypadku młodego zwierzęcia, które jest szczepione przeciwko wściekliźnie po raz pierwszy. W przypadku pierwszego szczepienia, by wyrobić paszport dla psa i kota i przekroczyć granicę należy odczekać 21 dni. W przypadku starszych zwierząt i kolejnych szczepień (przypominamy – obowiązkowych co roku) nie ma tego problemu i szczepienie jest ważne od dnia jego wykonania.


Paszporty dla zwierząt to nie wszystko, zależy dokąd ta podróż

Poruszanie się wewnątrz Unii Europejskiej w towarzystwie naszego pupila jest dość swobodne i prawdopodobnie jeśli nie wydarzy się nic złego, nie będziemy poddani kontroli (co nie zwalnia nas oczywiście z konieczności posiadania odpowiedniego dokumentu ). Sprawa się odrobinę komplikuje, kiedy wybieramy inny kierunek podróży. Sama procedura dotycząca tego, jak wyrobić paszport dla psa i kota jest identyczna, ale do niektórych krajów potrzebujemy dodatkowych zaświadczeń weterynaryjnych. Jeśli wyjeżdżamy do Irlandii, Wielkiej Brytanii lub na Maltę będziemy potrzebować dla naszego pupila dodatkowych dokumentów. Pierwszym z nich jest badanie potwierdzające skuteczność przeprowadzonych szczepień przeciwko wściekliźnie – czyli tzw. badanie poziomu przeciwciał. Potrzebujemy także zaświadczenia o szczepieniu i leczeniu przeciw kleszczom i tasiemcowi oraz zaświadczenia o podaniu odpowiedniego preparatu na odrobaczenie w określonym czasie przed planowanym wyjazdem. Szczegółowych informacji można szukać na stronach Głównego Inspektoratu Weterynarii oraz u lekarza weterynarii. Podstawowy paszport dla psa i kota poza krajami Unii Europejskiej jest honorowany także w Monako, Andorze, na Islandii, w Szwajcarii, Liechtensteinie, Norwegii oraz Watykanie.

Paszport dla psa i kota – jak go wyrobić? Ocena: 3.5/5 Ilość głosów: 2