Minął dzień i wieczorem kładziesz się zmęczona do łóżka ze świadomością, że nie wszystko udało ci się zrobić tak jak chciałaś, a jutro wcale nie będzie lepiej? Masz poczucie, że twój dzień jest za krótki na wszystkie obowiązki? A może to wcale nie kwestia zbyt małej liczby godzin, ale złej organizacji czasu? Jak przeorganizować swój plan dnia, by ze wszystkim zdążyć?


Bądź panią swojego czasu

Skoro jest twój i na każdy dzień dany jest ci bezpowrotnie, postaraj się optymalnie go wykorzystać. Do tego potrzebne jednak będą ci motywacja, systematyczność i wytrwałość. Jeśli jednak chroniczny brak czasu dokucza ci dość mocno, z pewnością z przyjemnością je w sobie odnajdziesz. A gdy to uczynisz, twój dzień zmieni się na lepsze. Musisz przy tym pamiętać, że to ty decydujesz ostatecznie o tym, jak wygląda twój dzień – że to ty jesteś odpowiedzialna za realizację swojego planu.


Zacznij dobrze dzień

Wszystko zaczyna się od tego, jak wygląda twoja pobudka. Oczywiście kluczowym elementem jest tutaj kwestia tego, o której godzinie zaczniesz dzień. Jeśli budzik masz nastawiony na „ostatnią chwilę” i w biegu szykujesz się do pracy czy innych obowiązków, nie będzie dobrze. Bo „gdy się człowiek spieszy...”, wszystko z reguły idzie nie tak. A w dobrze zaplanowanym dniu nie ma czasu na spóźnienia. Lepiej mieć budzik nastawiony 30 minut wcześniej. I na spokojnie zająć się wszystkimi porannymi sprawami. Ale żeby to działało, musisz też przestawić się na nieco wcześniejsze chodzenie spać.


Zainwestuj w dobry notatnik

Taki, w którym wszystko zmieścisz i który zawsze będziesz miała przy sobie. Pamiętaj, żeby wszystko dokładnie w nim notować. Nawet takie rzeczy, które mają zająć ci właściwie tylko chwilę. Bo z takich drobnych rzeczy może uzbierać się całkiem spora ilość czasu potrzebnego na ich realizację. Zapisuj w nim też wszystkie swoje pomysły na przyszłe dni. Dzięki temu niczego nie zapomnisz, planując je. I zawsze też staraj się zostawić sobie margines czasu. Przecież na pewne rzeczy możesz potrzebować go nieco więcej.


plan dnia


Znajdź czas tylko dla siebie

Choćby nie wiadomo, jak twój plan dnia był napięty i jak wiele obowiązków cię goniło, musisz znaleźć w nim czas tylko dla siebie. Dlaczego? Bo po pierwsze na to zasługujesz. A po drugie – jeśli nie znajdziesz czasu dla siebie, fizycznie szybko poczujesz się wyczerpana, psychicznie sfrustrowana i stracisz chęć do wszystkiego. Nie będziesz miała energii, by wypełniać swoje obowiązki. I nawet najlepiej ułożony plan ci w tym nie pomoże.


Planuj tylko to, co jesteś w stanie wykonać

To normalne, że chciałabyś obiec świat dookoła i zrobić milion rzeczy. Żeby jednak twój dzień był sukcesem, twój plan dnia musi zawierać wyłącznie rzeczy, które realnie jesteś w stanie zrobić. Nie narzucaj sobie zbyt wielu obowiązków. Nie staraj się na siłę udowodnić, że jesteś w stanie zrobić tysiąc rzeczy! Wystarczy, że zrobisz to, co najważniejsze. I tak będziesz wielka!


Niczego nie odkładaj!

Masz swój plan dnia? Każda chwila jest dokładnie zaplanowana? To dobrze. Teraz musisz trzymać się grafiku. A co za tym idzie, wypełnić każdego dnia wszystkie punkty, które sobie założyłaś. Pamiętaj, że co się odwlecze, to nie uciecze. Jeśli nie zrobisz czegoś „teraz”, będziesz musiała zrobić to „potem”. A na „potem” możesz mieć już zaplanowane inne rzeczy lub mieć wyznaczony czas na odpoczynek. I nawet jeśli ci się nie chce, nie przekładaj niczego. To doprowadzi cię do błędnego koła, które wywoła u ciebie tylko frustrację – chyba że jest to coś, czego zrobić nie musisz. Wtedy możesz z tego po prostu zrezygnować.


Dobrze zaplanuj swój sen

Na niego zawsze znajdź czas. I to odpowiednio dużo. Pamiętaj, że plan dnia będziesz w stanie wypełnić tylko pod warunkiem, że będziesz wyspana. Jeżeli zabraknie ci czasu na wypoczynek, zabraknie ci też sił na realizację codziennych obowiązków. W dobrym planie dnia nie może zabraknąć ci czasu na organizację zdrowego snu. Bo on nie tylko kończy mijający dzień, ale jest też fundamentem, by dobrze rozpocząć kolejny.


Dobry plan dnia to sposób na poradzenie sobie z natłokiem obowiązków i pozbycie się presji czasu, a tym samym na zdrowsze życie. Dlatego warto mądrze planować swój czas i optymalnie go wykorzystywać.

Plan dnia – czyli jak znaleźć czas na wszystko Ocena: 5/5 Ilość głosów: 2