Podróże to odwieczny dylemat ludzkości. Bo podróżować, poznawać świat i doświadczać nowych, pięknych widoków chce każdy. Ale nie zawsze ma na podróże pieniądze, czas, a co najważniejsze, pomysł. Jak wiemy, podróże mogą być długie i dalekie. Biura podróży zajmują się takimi zagranicznymi wyjazdami i wystarczy porównać kilka ofert, by znaleźć coś dla siebie. Ale gdzie wyruszyć na weekend? Tym zajmiemy się w tym oto artykule. 


Lokalne podróże

Nie mogę radzić konkretnie, bo jeżeli jesteś z północy Polski, nie pojedziesz na weekend w góry. I odwrotnie – jeżeli mieszkasz na południu, proponowanie weekendowej wycieczki na Mazury byłoby przesadą. Ale mogę powiedzieć, na jakie miejsca warto zwrócić szczególną uwagę.


Na południu kraju mamy dużo gór. Nie muszą być to wysokie góry jak Tatry, wystarczą niewielkie, na jednodniowy spacer. Chodzenie po górach poprawia kondycję, wzmacnia organizm, a i cudownie działa na naszą psychikę, która choć na chwilę może oderwać się od zgiełku cywilizowanego świata. Pomimo że wolimy góry latem, kiedy można spacerować w podkoszulku z krótkim rękawem, zimą też mają swój urok. Obejrzyjcie tylko zaśnieżone zdjęcia z gór znajdujące się w przyrodniczych albumach czy na różnych stronach internetowych. Najważniejsze zimą, by rozsądnie się ubrać – lepiej za ciepło niż za zimno, bo zawsze można coś zdjąć. I przede wszystkim zainwestować w wygodne, nieprzemakalne buty.


Jeżeli nie chcecie się od razu pchać w „dzikie” góry, albo po prostu zjada was strach, że nie dacie rady czy zgubicie szlak, spokojnie można górskie spacery zastąpić tymi po parkach krajobrazowych czy rezerwatach przyrody, gdzie każda dróżka jest dokładnie oznaczona, a i niesamowite widoki ogromnie mogą ucieszyć oczy i serce. Wszelkie lasy są również wspaniałym miejscem wypoczynku. Tylko jeżeli nie jest to las, który znacie, pilnujcie drogi.


podróże


Wypady nad jezioro również cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Chociaż zimą będą mniej atrakcyjne niż wiosną i latem. Zastępnikiem jeziora mogą być wszelkie inne zbiorniki wodne. Chodzi tu oczywiście o strumyki, rzeczki i potoki. Chociaż wiadomo, że nad wodą lepiej wypoczywa się, gdy jest ciepło.


Podróże z pomysłem

W chłodniejsze dni zaś świetnie spiszą się wszystkie miejsca pod dachem, takie jak: aquapark, muzeum, teatr, sala koncertowa, siłownia, w końcu restauracja i hotel. Czasami nawet nie musimy wiele nowych rzeczy zobaczyć, ale sama podróż i pobyt w nieznanym dotąd miejscu daje nam dużo satysfakcji. Stąd polecam również wzajemne odwiedzanie się ze znajomymi z innych miejscowości.


Jeżeli planujecie weekend w dużym mieście, doskonale spisze się zoo. Zwłaszcza dzieci będą miały wielką atrakcję oglądania zwierzaków, ale nie tylko. Zwierzęta w zoo potrafią rozbawić i dorosłych. Ostatecznością są zwykłe parki, które znamy na wylot, ale nawet spacer po takim parku jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż siedzenie w domu.


Podczas weekendowych podróży warto pamiętać też o odwiedzaniu rodziny, bliskich i znajomych. Nam się coś zawsze odmieni, a oni będą wdzięczni za pamięć.

Podróże małe i duże. Gdzie na weekend? Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1