Lubimy przyjęcia, choć zazwyczaj wolimy na nie chodzić, niż je wyprawiać. Może dlatego, że wydaje nam się, iż zorganizowanie dobrej imprezy jest trudnym zadaniem, obawiamy się więc porażki? Wbrew pozorom jednak przygotowanie idealnego przyjęcia wcale nie jest takie trudne. Jak zorganizować przyjęcie idealne? 


Lista gości

Przygotowywania do każdego przyjęcia najlepiej zacząć od sporządzenia listy gości. Przede wszystkim dlatego, że musimy przygotować odpowiednią ilość jedzenia i napojów. Byłoby to totalną katastrofą, gdyby w połowie imprezy zabrakło jedzenia i picia, ponieważ przygotowałyśmy go za mało. Zwłaszcza że polska tradycja nakazuje suto zastawiać stoły jedzeniem dla gości – jego niedostatek sugeruje skąpstwo gospodarzy.


Sporządzając listę gości, zastanówmy się dobrze, kogo chcemy zaprosić na przyjęcie. Nie chodzi tu tylko o to, by zapraszać osoby, które lubimy. Dobrze jest gościć ludzi, którzy do siebie pasują i będą dobrze czuć się we własnym towarzystwie. Zasada ta obowiązuje szczególnie w przypadku małych, kameralnych przyjęć, na których nie ma możliwości uniknięcia niepożądanego towarzystwa. To ludzie tworzą atmosferę. Dwaj zaciekli wrogowie, zmuszeni do przebywania ze sobą, mogą popsuć zabawę wszystkim innym gościom.


Forma idealnego przyjęcia

Drugą kwestią, którą mamy do rozważenia, jest forma przyjęcia. Szwedzki stół, uroczysta kolacja przy stole, zabawa z tańcami? W pewnej mierze formę przyjęcia narzucają nam goście, których zapraszamy oraz okazja, z jakiej to przyjęcie wyprawiamy. Urządzając przykładowo urodziny dla nastoletniej córki, nie możemy zmuszać jej kolegów i koleżanki do siedzenia przez kilka godzin przy stole – byłaby to kompletna porażka. Siedzenie przy stole dobre jest dla starszych wiekiem cioć i babć.


Pamiętajmy, by zapewnić gościom dostateczną liczbę miejsc do siedzenia. Nawet wtedy, gdy organizujemy tańce połączone ze szwedzkim stołem. Ludzie muszą mieć bowiem możliwość odpoczynku. W przypadku szwedzkiego stołu nie zapomnijmy też zorganizować miejsc zapewniających wygodne warunki do konsumpcji, szczególnie jeśli mamy w planach dania na ciepło – jedzenie ich na stojąco raczej nie jest wygodne.


przyjęcie


Menu odpowiednie na przyjęcie

Kolejny krokiem jest zadbanie o odpowiednie menu. Nie ma przesady w stwierdzeniu, że dobre jedzenie jest jednym z warunków udanego przejęcia. Jak to już wcześniej wspomnieliśmy, suto zastawione stoły należą do naszej narodowej tradycji. A smakowite potrawy podnoszą nasz status dobrej gospodyni! Z pewnością więc będziemy chciały, by serwowane przez nas dania przypadły gościom do gustu.


Co podać? Skład memu zależeć będzie trochę od upodobań naszych gości. Nie zaoferujemy przecież pieczeni wołowej wegetarianom. Dobrze jest zatem znać kulinarne preferencje osób, które zamierzamy ugościć – jeśli jest to oczywiście możliwe. Wpływ na menu ma również forma organizowanej przez nas imprezy. Letnie przyjęcie w ogrodzie to na przykład idealne miejsce na dania z grilla.


Przygotowując przyjęcie, zazwyczaj pragniemy zabłysnąć niezwykłym, wykwintnym jedzeniem. To całkiem zrozumiałe, ale jeśli wcześniej potraw tych nie przygotowywałyśmy, dość ryzykowne – mogą się nie udać! O wiele lepiej więc postawić na dania sprawdzone, które zawsze nam wychodzą. Nie muszą być przy tym nie wiadomo jak bardzo niezwykłe – ważne by były smaczne. A jeśli już koniecznie chcemy zaryzykować z czymś nowym i nadzwyczaj oryginalnym, ograniczmy się do jednej potrawy.


Oprawa muzyczna i rozrywka

Nic tak nie tworzy dobrej atmosfery jak odpowiednia muzyka. Zadbajmy zatem o odpowiednią oprawę muzyczną, nawet gdy nie organizujemy imprezy tanecznej. Ideałem byłoby utrafienie w muzyczne gusta naszych gości. Nie zawsze jest to jednak możliwe, dlatego lepiej przygotować neutralne, ponadczasowe nagrania.


Pomyślmy też o innych rozrywkach. Na przykład idealnym ukoronowaniem przyjęcia ogrodowego jest wieczorne ognisko połączone z pieczeniem kiełbasek. Istnieje też sporo gier i zabaw towarzyskich, które mogą urozmaić nasze przyjęcie. Lepiej natomiast darować sobie pokaz slajdów z ostatniego wyjazdu do Egiptu. Przede wszystkim jednak pamiętajmy, iż najważniejszy jest w tym wszystkim dobry humor.

Przepis na idealne przyjęcie - organizacja krok po kroku Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1