Jeśli chcesz pozyskać wymarzone stanowisko pracy, musisz pokazać się z jak najlepszej strony już w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. To ważne, byś zrobiła dobre pierwsze wrażenie. Profesjonalizm i pełna autentyczność to dwie cechy, które muszą cię charakteryzować. Jeżeli ich nie zabraknie, to rozmowa kwalifikacyjna być może otworzy ci drogę do nowej współpracy. Na co jeszcze powinnaś zwrócić uwagę?


Rozmowa kwalifikacyjna: odpowiedni strój

To taki banał, ale niektórzy zapominają o tym, że odpowiedni strój w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej jest niezwykle istotny. Jak się ubrać? Swobodnie, wygodnie, ale elegancko. Może stanowisko pracy, o które się starasz, nie będzie wymagało od ciebie noszenia na co dzień uniformu. Jednak rozmowa kwalifikacyjna to inna bajka. Tam musisz zabłysnąć, również za pomocą wyglądu.


Przygotuj się do rozmowy w domu

Jeżeli zapoznasz się z ofertą twojego przyszłego pracodawcy, będziesz mogła wysnuć na jej podstawie pytania, którymi zarzuci cię na rozmowie kwalifikacyjnej. To istotne, byś miała podstawową wiedzę na temat firmy, do której aplikujesz. Prócz strony internetowej, przejrzyj także media społecznościowe, w których firma aktywnie działa – tylko wtedy będziesz mogła być na bieżąco z wszelkimi nowościami.


Jeżeli wiesz, z kim będziesz rozmawiała, koniecznie postaraj się także dowiedzieć czegoś więcej na temat samej osoby rekrutującej. Jeśli poznasz jej zainteresowania i ścieżkę kariery, rozmowa potoczy się w znacznie bardziej przyjemnej atmosferze, bo tematy same będą się wam narzucały. Pamiętaj też o niezbędnych dokumentach. Chociaż z pewnością wysłałaś już wcześniej swoje CV, do którego dołączyłaś list motywacyjny, rozmowa kwalifikacyjna to ważniejsza część rekrutacji, dlatego powinnaś zabrać ze sobą te dokumenty w wersji papierowej. Twój potencjalny pracodawca może prosić cię również o okazanie certyfikatów czy dyplomów, o których wspomniałaś w CV.


rozmowa kwalifikacyjna jest ważna - warto się do niej dobrze przygotować


Rozmowa kwalifikacyjna a mowa ciała

Twój rozmówca odbierze cię pozytywnie, jeżeli podasz mu rękę na powitanie i dorzucisz do tego promienny uśmiech. Powinnaś też pamiętać, żeby nie gestykulować zbytnio – a już na pewno zadbać o to, by nie wymachiwać bez potrzeby rękami. Dotykasz często nosa lub okolicy ust? Jeśli twój potencjalny pracodawca umie czytać mowę ciała, może być to dla niego sygnał, że mówisz nieprawdę. Możesz mieć poważny problem, gdy to zauważy.


Zwróć też uwagę na kontakt wzrokowy. To bardzo ważne, byś patrzyła rozmówcy w oczy. I koniecznie zachowuj się i wypowiadaj w sposób naturalny. Nawet jeżeli nerwy dają o sobie znać, staraj się nie udawać w żaden sposób. Po prostu bądź sobą. Ćwicz, zanim pójdziesz na rozmowę. Stań przed lustrem i patrząc w nie, udawaj, że stoi przed tobą twój potencjalny pracodawca czy po prostu osoba rekrutująca. Układaj w głowie plan, a później głośno odpowiadaj na pytania, które najczęściej pojawiają się na rozmowie kwalifikacyjnej. Dzięki temu będziesz mogła zaobserwować swoje reakcje oraz sprawdzić to, na ile naturalnie się wypowiadasz.


Każda rozmowa kwalifikacyjna wiążę się z wielkimi emocjami. Ale żeby otrzymać wymarzone stanowisko pracy, trzeba w stu procentach spełnić wymagania potencjalnego pracodawcy – dlatego przygotowanie do tej rozmowy jest tak bardzo istotne. Zastosuj nasze rady, a już niebawem będziesz mogła pochwalić się wymarzoną posadą.


Rozmowa kwalifikacyjna – jak się przygotować? Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1