Korzystano z niego już w starożytności – nic więc dziwnego, że zyskał miano jednego z najpopularniejszych ziół, które dodatkowo wykazuje niezwykłe właściwości. Można by stworzyć naprawdę długą listę przeróżnych chorób czy też dolegliwości, z którymi pomaga walczyć rumianek. Jest doceniany do tej pory jako lek, który działa przeciwzapalnie, a także oczyszczająco; ma też niezwykłe właściwości gojące. Dlaczego jeszcze warto zwrócić uwagę na to zioło?


Rumianek pospolity

Drugi człon jego nazwy z pewnością pochodzi od jego dostępności – rumianek pospolity rośnie właściwie wszędzie. Nie trzeba odwiedzać apteki czy sklepu zielarskiego, by zaparzyć sobie rumiankową herbatę. Wystarczy wybrać się na łąkę i zebrać kwiaty, a później je ususzyć. Dawno temu wierzono, że rumianek ma magiczne właściwości. Podobno każdy, kto mył ręce w naparze rumiankowym, miał dzięki temu pozbyć się wszelkich złych i grzesznych myśli. Dodatkowo jeżeli przygotowanym naparem rumiankowym skropiliśmy mieszkanie, miało się ono uwolnić od złych mocy. To zioło uniwersalne, przeznaczone do stosowania zarówno zewnętrznego, jak i wewnętrznego, a dodatkowo kojarzy się z pięknym, delikatnym zapachem.


Właściwości rumianku

Działa między innymi antyseptycznie – zatem jest świetnym kompanem na przykład w walce z hemoroidami. Pomaga również przy problemach z pęcherzem moczowym oraz nerkami. Zwalcza też bakterie – wystarczy pić rumiankowe napary. To magiczne zioło wykorzystywane jest również w procesach gojenia się ran. Przemywanie ich naparem rumiankowym pomoże ukoić ból, ale także złagodzi wszelkie podrażnienia. To także świetne lekarstwo na ciążowe mdłości oraz przy problemach ze snem. Rumianek zapobiega również wzdęciom i jest pomocny w leczeniu chorób związanych z układem pokarmowym.


Rumianek – działanie

To prawdziwy król wśród wszystkich ziół. Działa nie tylko wewnętrznie, ale i zewnętrznie – coraz częściej jest używany także w kosmetyce. Jeżeli masz problemy ze swędzącą skórą, sięgnij po rumiankowe żele i kremy – na pewno od razu poczujesz ulgę. Może się jednak okazać, że jesteś na niego uczulona. Ten stan objawia się drobnymi, czerwonymi wypryskami na skórze, ale pojawia się wyłącznie u osób, które ogólnie są bardzo wrażliwe.


rumianek może nam służyć w przeziębieniu


Rumianek na oczy

Masz problem z opuchniętymi oczami i cieniami pod nimi? Nie sięgaj od razu po drogie kosmetyki, które i tak mogą nie przynieść zamierzonego efektu. W tych problemach pomoże ci właśnie rumianek. Zaparz zioło w szklance gorącej wody, a po kwadransie odcedź i zmocz nim kompres. Następnie rozłóż go na powiekach i w okolicy oczu na kolejnych piętnaście minut. Tyle wystarczy, być przywrócić swojemu spojrzeniu dawny blask.


Rumianek działa dobrze również na włosy

Za pomocą rumianku można w bezpieczny sposób zrobić refleksy na włosach. Wystarczy zaparzyć zioło, a później je odcedzić. Po umyciu włosów, na sam koniec przepłucz je rumiankowym naparem. Można też wlać taki napar do butelki z atomizerem i rozpryskiwać go na włosach co jakiś czas, a potem pozwolić im naturalnie wyschnąć. To metoda bardzo skuteczna, przynosząca efekty już po pierwszym użyciu. ­­

Rumianek – czego jeszcze o nim nie wiesz? Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1