Na świecie zdaje się istnieć całkiem sporo utalentowanych ludzi. Ale czy pomyślałaś o tym, że to dotyczy również ciebie? Mamy zwyczaj zaniżać własne osiągnięcia, umiejętności, zdolności – lub też byłyśmy tak często krytykowane przez innych, że nawet nie zauważamy iż coś nam wychodzi. Być może masz już kilkadziesiąt lat i nadal nie poznałaś swoich talentów. Rzeczy, które lubiłaś robić w dzieciństwie czy młodości, dawno zostały przez ciebie porzucone. Ale zanim nazwiesz siebie totalnym beztalenciem, zastanów się, czy jest przynajmniej jedna rzecz na świecie, która wychodzi ci lepiej niż innym? Może pieczesz wspaniałe czekoladowe babki? Albo jak nikt potrafisz rozwiązywać konflikty między ludźmi? Jesteś doskonałą organizatorką? A może po prostu masz talent do zajmowania się dziećmi? Dalej nic nie przyszło ci do głowy? 


Dlaczego warto znaleźć w sobie talent?

Po pierwsze dlatego, że talentu nie kupisz. Możesz zapłacić nauczycielowi muzyki za lekcje, ale jeżeli nie masz w sobie tej iskry, to on nic z ciebie nie wykrzesze. Talent to coś, co pomoże ci przebrnąć przez życie i może przynieść ci wiele sukcesów. Oczywiście jeżeli zaczniesz go rozwijać i poświęcisz sporo pracy, by dzięki niemu coś osiągnąć. Dzięki swoim talentom możesz dać światu coś dobrego, a także sprawić, że ludzie zapamiętają cię pozytywnie.


Jak się zabrać za szukanie talentu?

Eksperymentuj. To słowo klucz. Tylko metodą prób i błędów dotrzesz do tego, co cię naprawdę cieszy i zrozumiesz, co przychodzi ci z łatwością. Próbuj wszystkiego i nie zniechęcaj się tym, co ci nie wychodzi. Zresztą nawet sam Chopin nie grał pięknie, gdy usiadł pierwszy raz przy fortepianie. Na początek najważniejsze, żebyś znalazła coś, co cię cieszy, interesuje, fascynuje i wciąga. Czemu możesz poświęcić długie godziny swojego czasu. Wtedy przyjdzie czas na samodoskonalenie się w tym i sprawdzian, czy faktycznie ci to wychodzi.


talent


Oceny innych

W końcu przychodzi czas, by zweryfikować własny talent, czy faktycznie jesteśmy w czymś tak dobre, jak nam się wydaje. W tym celu powstało wiele zawodów, konkursów, rywalizacji, Jednak ocenę może wydać właściwie każdy człowiek, któremu zaprezentujemy nasz talent. Pytanie, na ile taka ocena jest obiektywna? Wielu ludzi często posiada bardzo krytyczne podejście (które często bierze się z zazdrości). Z kolei inni, zwłaszcza bliscy znajomi, mogą być wobec nas zbyt pochlebni. Są zdolności, które da się zmierzyć (jak np. szybkość, wytrzymałość), ale jest też wiele rzeczy, których nie da się obiektywnie ocenić, takie jak twórczość, sztuka i wszystko, co zwyczajnie jednym może się podobać, a innym nie. Nie zapominajmy, że wielu pisarzy czy poetów było niedocenianych za życia, a ich twórczością zachwycono się dopiero po śmierci. Tak więc fakt, że ktoś powie wam, że nie macie do czegoś talentu – wcale nie musi oznaczać, że ma on rację.


No to co? Chyba najwyższa pora, by zabrać się za poszukiwanie własnych talentów? ;)

Talent – jak go w sobie odnaleźć i dlaczego warto szukać Ocena: 4.2/5 Ilość głosów: 5