Stoisz przed pytaniem, czy otwierać własny biznes, czy może pozostać na zawsze przy pracy na etacie? Co zapewnia większe bezpieczeństwo, a co bardziej się opłaca? W artykule opiszemy główne zalety, ale i wady posiadania własnej firmy. Stąd dobrze się zastanów, zanim podejmiesz ostateczną decyzję. 


Własny biznes - czy warto spróbować?

Własny biznes – brzmi jak marzenie: sama jesteś dla siebie szefem, wstajesz, o której chcesz, decydujesz o własnych zarobkach, zatrudniasz tylko tych, których lubisz. Pozornie wydaje się do pomysł idealny. Ale jednak nie zawsze jest tak kolorowo, jakby się mogło wydawać. Oto podstawowe wady posiadania własnej firmy.


własny biznes


Własny biznes - wady i zalety


Wady

1. Cały czas mentalnie jesteś w pracy. Nawet kiedy nie siedzisz w biurze, myślisz o tym, co by ulepszyć, zmienić. Na wczasach czy na imprezie wciąż myślisz, jak jeszcze rozwinąć firmę… i dzwoni do ciebie mnóstwo ludzi, wciąż musisz być pod telefonem, co może irytować twoją rodzinę.


2. Finanse ciążą na twojej głowie. Zapomnij o tym, że weźmiesz wypłatę dziesiątego i nie będziesz się martwić przez cały miesiąc. Tutaj martwisz się nie tylko o siebie, ale o to, by mieć z czego wypłacić wynagrodzenie pracownikom, opłacić podatki, zapłacić za lokal… i czy po tym wszystkim coś dla ciebie zostanie.


3. Możesz zyskać, ale możesz też stracić. I argument, że z pracy na etat mogą cię wywalić, a jako szef siebie nie wywalisz, jest marny, kiedy twoje zadłużenie rośnie, a zamiast zyskiwać, ciągle na firmie tracisz. Zła reklama, kiepscy pracownicy, a może całokształt działania? Zastanawiasz się. I rozważasz, czy lepiej wprowadzić pewne zmiany i dalej ryzykować, czy zamknąć firmę, aby długi się nie zwiększały – ale i zysk wtedy nie urośnie.


4. Stresująca rola właściciela. Mówi się, że to szef nas stresuje, ale po pracy możemy przyjść do domu i odreagować. A szef zamartwia się i po pracy, i w święta. Stresuje go konkurencja, ZUS i wiele innych rzeczy. Także posiadanie własnego biznesu też nie zwalnia od stresu.


Zalety

Czyli nie warto zakładać własnej działalności? Ależ skąd! Jeżeli posiada się tylko pomysł i głowę na karku, to może z tego wyniknąć wiele dobrych rzeczy.


1. Możesz realizować własne pomysły i spełniać się, tak jak nie byłabyś w stanie w żadnej firmie, pracując wyłącznie na etacie.


2. Możesz zyskać i naprawdę się wzbogacić, jeżeli twój pomysł wypali, a ty będziesz mądrze zarządzać firmą.


3. Sama decydujesz o tym, jakich ludzi rekrutujesz. To na pewno poprawia samopoczucie.


4. Jesteś niezależna. Dobrze prowadzisz działania firmy, nie musisz obawiać się, że nagle zostaniesz zwolniona. Możesz również zabezpieczyć się na przyszłość


Jedni ludzie mają powołanie, zdolności i chęć do prowadzenia własnych biznesów, inni wolą się od tego trzymać z daleka – albo ze strachu, albo ze zwykłego braku talentu do zarządzania. Nie każdy nadaje się na właściciela firmy. Ale jeżeli tylko poczułaś w sobie chęć, by spróbować w ten sposób i masz pomysł, na czym byś mogła zarabiać – czemu nie? W myśl zasady: „kto nie ryzykuje, ten nie ma” warto spróbować. A czy to się opłaca? Przekonasz się dopiero wtedy, gdy zaczniesz.

Własny biznes – czy to się opłaca? Wady i zalety Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1