Wymiany ciuchów, czyli tak zwane szafobranie, są organizowane przez różne instytucje czy prywatne osoby w większych miastach. Jeżeli jeszcze nie spotkałaś się z taką akcją, możesz przeczytać tutaj, na czym polega. Nie martw się, jeśli u Ciebie w mieście nic takiego się nie dzieje – zawsze możesz zainicjować szafobranie ze swoimi przyjaciółkami.


Na czym polega szafobranie?

Nie trzeba chyba tłumaczyć, na czym polega wymiana ciuchów, bo jest to zawarte w samej nazwie. Natomiast jeżeli chodzi o zasady imprezy, są one przeróżne. Możesz spotkać się z tym, że wymienia się rzeczy jeden za jeden, na niektórych szafobraniach oprócz wymiany można je też sprzedawać za symboliczną kwotę: 5, 10 czy 15 złotych (więc jeżeli przynosisz swoje ubrania, możesz nawet zarobić), jeszcze inną opcją jest taka, że na szafobranie każdy przynosi to, w czym nie chodzi, wysypuje na wielki stół – po czym każdy przebiera i wybiera sobie, co chce. Reszta ubrań, których nikt nie przygarnie, często wędruje do dzieci z biednych rodzin, które faktycznie nie mają w czym chodzić.


szafobranie


Szafobranie - same plusy

Wstęp na takie akcje zazwyczaj kosztuje 5 czy 10 złotych. Szafobranie może odbywać się różnych miejscach - w kawiarniach, pubach, klubach, ewentualnie w szkołach lub klubach fitness. Ważne, żeby miejsce, w którym odbywa się akcja, było dobre oświetlone, by każdy widział, co bierze, a nie rozczarował się w domu. No i musi być odpowiednio duże, w zależności do tego ile osób zamierza przyjść. Zaletami tego typu wydarzeń jest fakt, że nie musimy ani wyrzucać ubrań, które nam się znudziły, ani kupować nowych. Często zdarza się, że wyrastamy z czegoś, tyjemy, chudniemy i ubrania kupione w zeszłym sezonie już źle na nas leżą.


Może się też zdarzyć, że zmienimy swój styl i chcemy pozbyć się wszystkich eleganckich czy sportowych ciuchów, albo tych w określonym kolorze, który już nam się przestał podobać. Z kolei innym nasze ubrania mogą bardzo przypaść do gustu i będą się z nich cieszyć wręcz jak z nowych. Zrobienie pustego miejsca w szafie na rzecz zadowolenia innych kobiet chyba się opłaca. Ważne tylko, by na szafobranie nie przynosić rzeczy brudnych, dziurawych ani schodzonych tak, że nadają się już wyłącznie do wyrzucenia. Nie muszą to być rzeczy markowe, ale nie przynośmy też takich, których by się powstydziła nawet nasza babcia. Również nie powinno się przynosić bielizny, ponieważ należy do rzeczy indywidualnego użytku, których nie powinnyśmy nosić po kimś nieznajomym. Czasami oprócz ubrań można wymieniać się biżuterią, kosmetykami, obuwiem, a nawet książkami i płytami.


Spróbuj sama!

Takie szafobranie możesz bardzo łatwo zorganizować w domu swoim lub którejś z twoich koleżanek. Przygotowujesz dużo wolnej przestrzeni lub wieszaki, na których będą mogły zawiesić swoje ubrania. Każda podpisuje swoje stoisko, stół lub szafę, w której wystawi ubrania. Możesz zaprosić trzy, a możesz też dwanaście koleżanek. Wszystko zależy od tego, ile macie miejsca. Chodzicie i wzajemnie oglądacie ubrania, a gdy ci się coś spodoba, podchodzisz do właścicielki danego ubrania i pytasz, czy chce się wymienić za coś z twoich rzeczy. Takie domowe szafobranie możesz urozmaicić też popcornem czy szampanem. To niezła babska zabawa – przy tym całkiem użyteczna.

Wymiana ciuchów – co warto o tym wiedzieć? Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1