Wypalenie zawodowe to stan psychiczny, który pojawia się w sytuacji długotrwałego stresu dotykającego nas bardzo często w pracy. Wypalenie zawodowe ma trzy stadia i jest realnym problemem psychicznym, z którym zmaga się niemal każdy pracownik. Granica wypalenia zawodowego się stale przesuwa i dotyka coraz młodszych ludzi. Obserwuje się wypalenie u ludzi w wieku 20–30 lat. Wypalenie zawodowe wymaga zmian w trybie życia, a bardzo często terapii, które pozwolą odzyskać spokój i nauczą radzić sobie ze stresem.   


Wypalenie zawodowe – objawy

Wypalenie zawodowe daje wiele objawów, które często ignorujemy, ponieważ nie potrafimy ich połączyć z takim problemem. Pierwszy objaw wypalenia zawodowego to przede wszystkim permanentne zmęczenie. Nie możemy się wyspać, bez względu na to, ile godzin śpimy, nie wypoczywamy nawet w dni wolne, jesteśmy cały czas zestresowani. Jeśli zaczynamy zaniedbywać się też w taki sposób, że nie dojadamy, albo zapominamy jeść w ogóle, nie mamy czasu dla siebie, zaniedbujemy bliskich, urywamy relacje – powinniśmy poszukać przyczyny w pracy, ponieważ to pierwsze objawy wypalenia.


Kolejne objawy również możemy podzielić na fizyczne i psychiczne. Fizyczne to spadek odporności, wypadanie włosów, szara skóra, problemy z odżywianiem (zarówno niedojadanie, jak i jedzenie kompulsywne). Psychiczne objawy to cyniczna postawa (która do tej pory nie była dla nas charakterystyczna), opryskliwość, niechęć do codziennych czynności, dysfunkcja w kontaktach ze współpracownikami, z którymi do tej pory mieliśmy dobry kontakt.


Jak leczyć wypalenie zawodowe?

Wypalenie zawodowe jest możliwe dopiero wtedy, kiedy osoba na nie cierpiąca uwiadomi sobie, że ma problem. Dopóki nie zdajemy sobie sprawy z problemu, nie możemy zacząć sobie z nim radzić.
Psychologowie radzą, żeby z wypaleniem zawodowym zacząć sobie radzić od rozmowy z przełożonym i wizytą u psychologa.


wypalenie zawodowe może objawiać się stanami depresyjnymi


Dobrze jest też znaleźć sobie osoby do "grupy wsparcia", czyli znajomych czy przyjaciół, z którymi można porozmawiać o swoim problemie. Należy unikać ludzi, którzy oceniają naszą postawę negatywnie bądź radzą nam zaciskać zęby. W poradniach psychologicznych istnieją też grupy wsparcia dla ludzi z wypaleniem zawodowym. Można się zapisać na terapię grupową lub indywidualnie pracować z psychologiem.


Podejrzewasz wypalenie – wypełnij test

Test dotyczący wypalenia zawodowego zawiera szereg pytań o samopoczucie. Pytań jest około 15 i dotyczą różnych sfer naszego życia. Najpierw odpowiadamy na zagadnienia dotyczące naszego stanu fizycznego i wydajności życiowej. Pojawiają się o wątpliwość co do zasadności wykonywanej pracy oraz szybkości jej wykonywania. Kolejne pytania dotyczą naszego podejścia do ludzi i uwagi, którą poświęcamy na codzienne obowiązki, kontakty z rodziną i bliskimi oraz o nasz stan zdrowia fizycznego i sposobów spędzania czasu wolnego. Wynik testu pokazuje, na podstawie wywiadu dotyczącego naszych obserwacji, postawę wobec świata i ludzi w danym momencie.

Wypalenie zawodowe – czy da się mu zapobiec? Ocena: 4.7/5 Ilość głosów: 3