Budzisz się rano, przecierasz oczy, a tu dochodzi cię szelest wodospadu, za oknem szumią drzewa, śpiewają ptaki. Wychodzisz na balkon, spoglądasz w stronę lasu…tyle zieleni w jednym miejscu! Wyciągasz rękę, by urwać owoc z drzewa – i wtedy budzisz się i przypominasz sobie, że przecież żyjesz w mieście pełnym budynków, spalin, ryku silników samochodów, gdzie natura jest okrojona do zaśmieconego parku.


Życie zgodnie z naturą

To niestety przykra rzeczywistość naszej cywilizacji. Zwłaszcza w dużych miastach jest coraz mniej drzew, zieleni i wolnej, niezabudowanej przestrzeni. Ale nawet jeżeli mieszkasz w takim miejscu, to nie iecznaczy, że nie możesz żyć i postępować w zgodzie z naturą. Od czego zacząć? Szanuj to, co daje ci natura, choćby wodę. Bardzo często lejemy ją niepotrzebnie, czy to podczas mycia naczyń pod bieżącą wodą, czy długiego prysznica i częstych kąpieli. Jednak woda to pół biedy w stosunku do tego, jak zanieczyszczamy powietrze, poruszając się po mieście samochodem. Stojąc w korkach, nie przemieszczamy się za wiele, a szkodliwe substancje ciągle się unoszą. Czasem nie mamy możliwości przetransportować się inaczej, ale może znajdzie się rozwiązanie typu tramwaj, rower lub nogi? Pamiętajmy też, by nie zaśmiecać środowiska i segregować odpady. Pomimo że wydawać się może, że nasze postępowanie nic nie zmieni w naturze, jeśli inni i tak śmiecą, ale ekologiczne postępowanie jest naprawdę „zaraźliwe”, a ktoś musi zacząć.


żyj w zgodzie z naturą


Naturalna, zdrowa żywność

Żyjąc w zgodzie z naturą, bardzo dużą wagę powinniśmy przykładać do żywności. Najlepiej samemu posadzić sobie podstawowe polskie warzywa czy owoce, wtedy będziemy miały pewność, że nie zatruwamy organizmu niepotrzebną chemią. Kupując w sklepach, wybierajmy produkty naturalnego pochodzenia, unikając zarówno tych wysokoprzetworzonych, jak i dań gotowych. W kuchni używajmy dużo warzyw i przypraw. Ale nie zapominajmy też o świeżym mięsie czy rybach, które są źródłem białka. Standardem jest picie dużej ilości wody, z której to w około 70% składa się nasz organizm.


Bliski kontakt z naturą

No i w końcu czas, by powiedzieć coś o ruchu, a najlepiej o ruchu na świeżym powietrzu. Tylko co zrobić, gdy powietrze mamy nieświeże? Owszem, lepiej poćwiczyć na siłowni niż biegając po mieście, wdychać smog – ale tak czy tak nic nie usprawiedliwia braku ruchu. Natomiast na pewno dobrze raz na jakiś czas pozwolić sobie na mały wypad za miasto na łono natury, bo nic człowiekowi nie daje tyle satysfakcji co bezpośredni kontakt z naturą. Żyć w zgodzie z naturą to również słuchać swojego organizmu i kiedy jest zbyt zestresowany czy przemęczony – dać mu odpocząć. Większość chorób cywilizacyjnych bierze się przez zwykłe zaniedbanie tego, przez co przemawia do nas natura, choćby nasze ciało. Nic nie poradzimy na to, że nieopodal wycinają las na rzecz budowy nowego osiedla. Ale mamy wpływ na to, co zjemy, ile czasu poświęcamy na aktywność fizyczną i odpoczynek.

Żyj w zgodzie z naturą. Co to znaczy? Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1