Pamiętasz te czasy, gdy wszystko wydawało się nowe, fascynujące, intrygujące, a impulsem do niezapomnianej zabawy mógł być kamyk znaleziony na drodze, makaron z kuchennej półki czy szminka mamy? Obecnie coraz częściej telewizor, komputer oraz smartfon przejmują tę rolę, skupiając dzieci wokół ekranów, sprowadzając je do wirtualnej rzeczywistości. Powody do zaniechania zabawy mogą być różne – zaległa praca, masa obowiązków czy brak pomysłów na zajęcie dziecka. To wszystko sprawia, że niekiedy łatwiej nam przekazać maluchowi tablet niż męczyć się z wymyślaniem zabaw. Dziecko to mała, cudowna istota z niczym nieokiełznaną wyobraźnią, której wystarczy impuls, nadanie kontekstu, konwencji, by świetnie bawiła się przez cały dzień. Drodzy rodzice, zabawmy się w demiurgów, pobudzając kreatywność wśród naszych pociech.


Teatr pacynkowy – moc kreatywnej zabawy!

Wystarczą dwa krzesła, koc lub kawałek materiału i własnoręcznie zrobione kukiełki, pacynki czy ulubione lalki, misie. W teatrze pacynek to kukiełki przejmują rolę aktorów, dziecko jest w roli poruszyciela, ukryte, a jednak kreujące całą akcję. I w tym tkwi cała zabawa! Możesz nadać przedstawieniu ogólny temat, wybrać miejsce, w którym ma się odbywać, czy rozpocząć snucie historii, by potem przekazać pałeczkę małemu artyście – Dawno, dawno temu, za siedmioma jeziorami, w małej chatce na brzegu urwiska mieszkała długowłosa dziewczynka….


Indiańskie tipi

Ten indiański namiot w wersji domowej to kilka krzeseł przykrytych kocem. W środku mogą znaleźć się poduszki, miękkie futra oraz latarka. To taka mała, prywatna przestrzeń w centrum mieszkania, a jednak stwarza szerokie możliwości. Możesz opowiedzieć dziecku o tych rdzennych mieszkańcach Ameryki, o wodzach, szamanach, strojach z piór i malowaniu twarzy podczas polowania czy rytuałów. Wtedy wystarczy kilka farb, papier i nożyczki, by pociechy zaczęły tworzyć własne kreacje i bawić się w Indian w swoim prywatnym tipi. To świetny pomysł na zabawy dla dzieci na urodziny czy na integrację z nowymi kolegami z sąsiedztwa. A jakie jeszcze zabawy możemy zaproponować?


Zabawy mogą być praktyczne – sklep

Jako zabawy dla dzieci świetnie sprawdzają się czynności, które dla dorosłych są naturalne, jednak dla maluchów mają pewne znamiona tajemnicy. Rola sklepikarza czy klienta może być naprawdę interesująca, a do tego wieloetapowa. Na początek trzeba zorganizować przestrzeń, wyznaczyć miejsce sklepu i zająć się dystrybucją produktów – ubrania, misie, torebki, zabawki, książki, wszystko może stać się towarem. Potem trzeba jeszcze ustalić ceny i wydzielić role. Zabawa przez kilka godzin gwarantowana.


zabawy z dzieckiem muszą być dla niego atrakcyjne


Atelier projektanta – zabawy przyjemne i pożyteczne

Jeśli w twoim dziecku drzemie artysta warto rozwinąć te umiejętności, a przy okazji kreatywnie wypełnić czas pociechy. Możliwości są nieograniczone. Makaron, nici i tubki farb wystarczą, by stworzyć unikatowy naszyjnik. W odsłonie jesiennej świetnie w tej roli sprawdzi się jarzębina, którą możecie nawlekać na nici i w ten sposób tworzyć prawdziwe, wyrosłe z natury, tradycyjne polskie korale. Ciekawą alternatywą na takie zabawy dla dzieci w domu jest też wykorzystanie materiałów, włóczki, farb i guzików, by na brystolu stworzyć wizerunek mamy, taty czy wymyślonego przyjaciela. Te same składniki wystarczą także na wykonanie lalek czy kukiełek.


Rodzina band, czyli rodzinny zespół muzyczny

Zabawy muzyczne dla dzieci kształtują w maluchach wyobraźnię, wyrabiają słuch, uczą rytmu oraz lepszego wsłuchiwania się w otaczający świat. Jako instrument perkusyjny mogą posłużyć garnki, łyżki, wiaderka. Bardziej wyrafinowane melodie stworzycie dzięki szklankom wypełnionym wodą, w zależności od pojemności, przejechanie po nich palcem wydaje różne dźwięki. Warto też polecić dzieciom, by same spróbowały stworzyć instrumenty. Grzechotki można wykonać ze zużytych tub po folii aluminiowej, środka rolki po papierze toaletowym, kolorowych papierów i grochu lub nasion kukurydzy. Z kolei dwie szpatułki drewniane (znane dziecku z wizyt u lekarza), gumki recepturki, wykałaczka, kartka papieru i nożyczki wystarczą do wykonania autorskiej piszczałki.

5 sposobów na kreatywne zabawy z dzieckiem Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1