Dziecięca psychika to bardzo krucha konstrukcja, którą powoli i wytrwale nasza mała pociecha obudowuje coraz grubszą warstwą łatwiejszych i trudniejszych doświadczeń. Codzienność widziana oczami dorosłego nijak się ma do tej, którą widzi ten mały człowiek. Tu wszystko jest większe i mocniejsze, przez co ma ogromny wpływ na kształtowanie się osobowości dziecka. Czego nie mówić dziecku, by nie zaburzyć jego poczucia bezpieczeństwa i własnej wartości?


Rodzicu, uważaj na słowa

Najważniejszymi osobami w życiu malucha już od pierwszych chwil są rodzice. Mama i tata stanowią wzór do naśladowania, a słowa przez nich wypowiadane mają ogromną moc. Dlatego też przy dzieciach staramy się zachowywać lepiej i dawać im dobry przykład. W życiu dorosłych również zdarzają się trudne chwile i bywa tak, że nie potrafimy sobie z tym poradzić. Gdy na domiar złego mamy konflikt z maluchem, cierpliwość zostaje wystawiona na ciężką próbę i czasem kapituluje. Puszczają nerwy i wypowiadamy słowa, których możemy bardzo żałować. Odciskają się one na dziecku ze zdwojoną siłą. Po pierwsze, ze względu na wiek jego psychika jest bardziej wrażliwa i nie radzi sobie tak dobrze jak dorosły. Po drugie, wypowiadane przez rodzica zdania mogą niestety utkwić bardzo głęboko, stając się sporym ciężarem na kolejne lata życia. Warto zatem najpierw ochłonąć, a dopiero potem mówić do pociechy.


czego nie mówić dziecku


Czego nie mówić dziecku i przy dziecku

Po pierwsze unikaj sformułowań w stylu „jesteś niegrzeczny/a, jesteś bałaganiarzem, jesteś leniwy/a, jesteś, jesteś, jesteś...”. To, co mówimy dziecku o nim samym, bardzo często jest przyjmowane przez umysł malucha jako prawda, w związku z tym zaczyna zdecydowanie częściej zachowywać się tak, jak byśmy sobie tego nie życzyli. Niestety, zgodnie z naszymi wytycznymi. Jeżeli więc mówimy dziecku, że jest niegrzeczne, będzie niegrzeczne.
Warto zamiast tego zwrócić jego uwagę na konkretna sytuację, z powodu której jego zachowanie jest nieodpowiednie.


Użycie podczas ożywionej wymiany zdań krótkiego, acz bardzo bolesnego: „zamknij się!” to bardzo ciężki kaliber. Dziecku będzie oczywiście bardzo przykro, ale równie niekorzystny będzie fakt, że maluch nauczy się używać tego zdania bardzo szybko i obróci się to przeciwko nam. Jeżeli dziecko nauczy się w ten sposób radzić sobie ze złością – następnym krokiem mogą stać się już tylko rękoczyny.

Zamiast tego policz do 10. Jeżeli będzie trzeba, zrób to również w drugą stronę, weź kilka głębokich oddechów i wróć do rozmowy. Spokojnie, bez podniesionego tonu. Zadziwi cię, jak szybko konflikt można przemienić w konstruktywną rozmowę o problemie.


„Kogo kochasz bardziej? Mamę, czy tatę?” Takie pytanie to bardzo częsta manipulacja ze strony jednego z rodziców. Zwłaszcza w sytuacjach okołorozwodowych bądź gdy trwają oni w toksycznym związku. To tak, jakby spytać dziecko: „którą część serca mogę ci wyrwać? Wolisz prawą, czy lewą?”. Dla dziecka obydwoje rodziców, bez względu na to, co dzieje się między nimi stanowi jedną całość, które kocha całkowicie. Bardziej kochać można misia A, lub misia B. Mamę i tatę zostawmy w spokoju.


Bardzo krzywdzące bywają również sformułowania, które podcinają skrzydła dziecięcej ciekawości, nierzadko również zabijają wytrwałość malucha w dążeniu do celu. Czego nie mówić dziecku? Zdań w stylu: „to nie dla ciebie, na pewno nie dasz rady, jesteś za mały/gruby/zbyt roztargniony, daj spokój, nie ma sensu”. Mamo, tato – ciężko jest się po tym pozbierać.


Zwracajmy na to szczególną uwagę. Po latach odpowiedź na pytania, dlaczego nasze dziecko tak łatwo się poddaje lub czemu nie próbuje swoich sił w nowej pracy, może być boleśnie prosta. Bardzo duży wpływ na dziecko ma także porównywanie go do innych. „twój brat ma same piątki, a ty ledwie tróje”, lub „dlaczego nie jesteś taki/a jak on/ona?”. Odpowiedź jest prosta: „bo jestem innym człowiekiem”. Co czuje dziecko? Dostaje komunikat, że jest gorsze, niewiele warte i niekochane. To z kolei oznacza, że nie ma sensu się starać.


Przemyślmy nasze słowa, zanim ujrzą światło dzienne, zwłaszcza jeżeli zwracamy się do naszego kochanego, choć nie zawsze idealnego malucha.

5 zdań, których nie wolno mówić dziecku Ocena: 5/5 Ilość głosów: 2