Jeżeli twoje dziecko nie skończyło jeszcze trzech lat i nagle pojawiły się u niego jakieś zaburzenia związane z rozwojem – może okazać się, że ma autyzm. Statystyki mówią, że choroba ta częściej pojawia się u chłopców aniżeli u dziewczynek a wpływ na nią mają bardzo różne czynniki. Z dziećmi autystycznymi trudniej się porozumieć, a i one same mają problemy związane z rozumieniem pewnych rzeczy. Dodatkowo czasami stają się agresywne a choroba doprowadza nawet do samookaleczania się. Jakie są przyczyny autyzmu? Jak radzić sobie z tą specyficzną chorobą?


Objawy autyzmu

Mamy dwa rodzaje autyzmu. Pierwszy z nich to przypadek schizofreniczny i dotyczy on raczej osób w wieku powyżej dwudziestu lat a w skrajnych przypadkach nawet trzydziestolatków. Osoba autystyczna tworzy sobie wówczas swój własny świat, w którym chce żyć przestając jednocześnie interesować się życiem rodzinnym a także społecznym w każdym tego słowa znaczeniu. Drugą odmianą autyzmu jest autyzm dziecięcy i chociaż sama nazwa mogłaby wskazywać na grupę osób, która może zostać dotknięta chorobą to  chodzi tutaj jedynie o to, że pierwsze objawy pojawiają się właśnie w wieku dziecięcym – najczęściej do trzeciego roku życia- jednak choroba może się pogłębiać z wiekiem.


W tym drugim przypadku najczęstszym objawem jest nadwrażliwość mająca związek z wyczuleniem zmysłów. Dziecko nie potrafi w realny i prawdziwy sposób odbierać żadnych sygnałów, które docierają do niego za pomocą zmysłów co prowadzi najczęściej do zdenerwowania i agresji włącznie z samookaleczeniem się. Nie łatwo jest rozpoznać autyzm, a proces ten jest złożony i potrafi trwać miesiącami a czasem nawet latami. Dziecko należy przede wszystkim obserwować i to w różnych sytuacjach życia codziennego. Zarówno kiedy zajmuje się samo sobą, jak i spędza czas z kimś bliskim.


autyzm można łagodzić, ale całkowicie wyleczyć się go nie da


Przyczyny autyzmu

Tak naprawdę przyczyny autyzmu nie są do końca znane aczkolwiek naukowcy uważają, że pojawienie się tej choroby może mieć związek z mutacją pewnych genów. Trwają również badania nad tym, czy pojawienie się autyzmu ma jakikolwiek znaczenie z tym jaką płeć ma dziecko. Prawda jest taka, że choroba częściej dotyka chłopców niż dziewczynki, zatem być może jest to jakaś zależność.


Autyzm dziecięcy

Nawet jeżeli lekarz postawi diagnozę i okaże się, że twoje dziecko jest autystyczne to nie spodziewaj się żadnych schematów. Każda osoba dotknięta tą chorobą inaczej na nią reaguje. Są na przykład dzieci które nie mają problemów z mową i rozwijają się pod tym względem zupełnie normalnie, natomiast kiedy mają się z kimś porozumieć to już nie potrafią tego zrobić. Jedno dziecko w trakcie rozmowy będzie utrzymywało z rozmówcą kontakt wzrokowy a drugie będzie miało wciąż spuszczoną głowę. Różnie też bywa z okazywaniem uczuć bo nie wszystkie autystyczne dzieci mają z tym problem. Są takie, u których naprawdę trudno zdiagnozować tą chorobę, bo śmieją się i bawią zupełnie tak jak reszta.

Autyzm – czym się objawia i jak go leczyć? Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1