Poród to najpiękniejsze wydarzenie w życiu każdej kobiety. I chociaż kojarzy się z niewyobrażalnym bólem, to zostaje w pamięci na zawsze nie tylko przez to. Gdy widzimy swoje dziecko po raz pierwszy, coś w nas pęka i nagle zapominamy o wszystkim co złe. Jednak ból porodowy nie musi być dla nas bardzo dotkliwy, ponieważ istnieje mnóstwo sposobów, które pomogą nam go uśmierzyć. 


Ból porodowy – czy można o nim zapomnieć?

Kiedy odczuwasz pierwsze, delikatne skurcze, nie wiesz jeszcze co czeka cię później. Gdy wzmagają na sile, masz ochotę po prostu zasnąć. I obudzić się dopiero wtedy, gdy będzie już po wszystkim. Niestety nie nastąpi to tak szybko i musisz nastawić się przynajmniej na kilka godzin stresu związanego z porodem, któremu będzie towarzyszył silny ból porodowy. I choć na początku wydaje się ci to niemożliwe, że kiedyś o nim zapomnisz to zaczynasz myśleć zupełnie inaczej, kiedy na świecie pojawia się twój maluch a ty masz okazję przytulić go po raz pierwszy.


Oddychanie podczas porodu

Ból porodowy można uśmierzyć i jest wiele sposobów na to by sobie ulżyć. Przede wszystkim techniki oddechowe. Jeżeli chodziłaś do szkoły rodzenia to na pewno wspomniano ci o nich, zaznaczając jak istotne w trakcie porodu jest prawidłowe oddychanie. Pozwalają dotlenić dziecko a tobie uśmierzyć ból. Ból uśmierzy w znacznym stopniu ciepła kąpiel. Warto w trakcie skurczy wchodzić pod prysznic i polewać brzuch ciepłą wodą albo po prostu usiąść w wannie. Porody w wannie są coraz bardziej popularne, ponieważ pozwalają się odprężyć a woda przyjemnie masuje plecy i brzuch. Nie obawiaj się wody – poród w niej jest całkowicie bezpieczny.


poród to ludzka rzecz


Znieczulenie przy porodzie

Od jakiegoś czasu każda kobieta w większości szpitali państwowych może poprosić o bezpłatne znieczulenie przy porodzie. Najlepiej robić to kiedy rozwarcie jest już przynajmniej na cztery palce. Trzeba też pamiętać, by z podejmowaniem decyzji nie czekać zbyt długo. W przeciwnym razie podanie znieczulenia nie pomoże, bo lek nie zdąży zacząć działać i będziesz musiała urodzić bez wsparcia farmakologicznego. Czasami lekarz decyduje się podać znieczulenie nawet w przypadku, gdy kobieta jest już w drugim etapie porodu i to z pełnym rozwarciem. Jednak istnieje pewien warunek – główka musi być jeszcze wysoko.


Jak wygląda samo podanie znieczulenia? Anestezjolog będzie musiał zrobić wkłucie, ale nie martw się, wcześniej cię znieczuli. Niestety to może być dość trudne, bo w trakcie wykonywania wkłucia nie będziesz mogła się poruszyć co będzie prawie niewykonalne przy najsilniejszych skurczach. Ale wprawna ręka anestezjologa jest w stanie poradzić sobie i z taką sytuacją. Po wbiciu igły co jakiś czas będzie się wstrzykiwało znieczulenie, dzięki niemu przestaniesz odczuwać ból, ale nie przeszkodzi ono w sprawnej akcji porodowej. Poczujesz skurcze jako napinanie się brzucha – będziesz zatem wiedziała, kiedy powinnaś przeć.

Ból porodowy – jak przetrwać poród? Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1