Współczesna młodzież jest znacznie mniej aktywna w porównaniu do swoich rówieśników jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Winę za ten stan rzeczy ponosi między innymi ogromny rozwój technologiczny na przestrzeni ostatnich lat. My jako rodzice powinniśmy jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że mamy ogromy wpływ na to, jak nasze dzieci spędzają swój wolny czas. Dbałość o regularną aktywność fizyczną dzieci to zadanie nas, rodziców.


Aktywność fizyczna dzieci

Aktywność fizyczna dzieci może stanowić problem, szczególnie kiedy zaczyna jej brakować. Pojawiają się wówczas takie problemy jak między innymi otyłość. Nadwaga wśród dzieci jest w naszym społeczeństwie prawdziwą plagą. Najmłodsi obecnie zamiast grać w piłkę, wolą spędzać swój czas przed komputerem. Długim seansom gier komputerowych towarzyszy często niezdrowe odżywianie. Dzieci spożywają ogromne ilości cukru pod postacią słodzonych napojów gazowanych, czekolady i rozmaitych batoników. W ich jadłospisie niebezpiecznie często pojawiają się chipsy i produkty typu fast food. Warto zdawać sobie sprawę, że tego typu przyzwyczajenia będą prawdopodobnie miały tragiczne konsekwencje w przyszłości. Nadwaga i siedzący tryb życia są przyczyną wielu chorób.


Jeżeli chcemy uchronić przed nimi nasze dziecko, powinnyśmy jak najszybciej zacząć działać. Jednak nakłonienie dziecka do zmiany stylu życia może być naprawdę karkołomnym zadaniem. Dzieci nie potrafią jeszcze przewidywać. Nie zdają sobie sprawy, że ich obecne wybory zaprocentują w przyszłości. Trudno nakłonić naszą pociechę na zajęcia sportowe dla dzieci, w momencie kiedy pojawiła się najnowsza edycja ciekawej gry komputerowej lub po prostu w telewizji lecą ulubione kreskówki. Powinnyśmy zdawać sobie sprawę, że im bardziej będziemy naciskać na nasze dziecko, jeszcze bardziej je zniechęcimy.


Od czego więc powinnyśmy zacząć, jeżeli chcemy, żeby nasza pociecha zaczęła uprawiać sport i lepiej się odżywiać? Odpowiedź na to pytanie jest prosta – powinnyśmy zacząć od siebie. Jeżeli same prowadzimy siedzący tryb życia, wszelka aktywność fizyczna jest nam obca, cierpimy na nadwagę, trudno, żebyśmy wymagały od naszego dziecka przeciwnych zachowań.


Dzieci są świetnymi obserwatorami, w dużej mierze wynoszą negatywne wzorce zachowań z domu. Jeżeli chcemy wymagać od dziecka aktywniejszego spędzania czasu, same zacznijmy uprawiać sport. Im wcześniej zaczniemy, tym lepiej. Pamiętajmy jednak, że nigdy nie jest za późno. Możemy spróbować aktywnie spędzać czas z dzieckiem. Jeżeli do tej pory w każdy weekend odwiedzaliśmy restauracje typu fast food, spróbujmy zmienić ten negatywny zwyczaj – wybierzmy się na basen lub w inne miejsce, które będzie wymagało od nas podjęcia większej aktywności.


Skutecznym sposobem na to, żeby nasze dziecko zaczęło się więcej ruszać może być znalezienie mu nowych autorytetów wśród rówieśników. Jeżeli wszyscy znajomi naszej pociechy większość swojego dnia spędzają przed komputerem, spróbujmy wysyłać młodego człowieka na różnego rodzaju obozy sportowe dla dzieci. Takie wyjazdy są świetną okazją do poznania nowych osób. Jeżeli otoczenie naszego dziecka będzie bardzo aktywne fizycznie, być może wywrze na niego odpowiedni wpływ. Dla młodych ludzi rówieśnicy często stanowią większy autorytet niż rodzice.


aktywność fizyczna dzieci


Sport i zmiana nawyków żywieniowych kluczem do sukcesu

Jeżeli chcemy, żeby nasze dziecko prowadziło zdrowszy tryb życia, zadbajmy, żeby miało energię do uprawiania sportu. Jeżeli do tej pory nasza kuchnia nie należała do najzdrowszych, powinnyśmy jak najszybciej to zmienić. Jakość pożywienia, które serwujemy naszym dzieciom ma ogromny wpływ na sposób funkcjonowania ich organizmów. Jeżeli dieta naszego dziecka jest niezdrowa, obfituje w produkty, które zakwaszają organizm, nie powinnyśmy się dziwić, że nasza pociecha nie ma energii, jest apatyczna i znacznie chętniej spędza swój czas przed komputerem niż na zajęciach sportowych.


Pamiętajmy, że zmiana sposobu odżywiania ma ogromny wpływ również na inne aspekty naszego życia. Kiedy zdrowo się odżywiamy, chęci do aktywności fizycznej z czasem przychodzą same. Zadbajmy więc również o dietę naszego dziecka.

Co zrobić, żeby dziecko było bardziej aktywne? Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1