Do czego jesteśmy przyzwyczajeni?
Zdecydowanie najpopularniejszym modelem podziału obowiązków, który jeszcze przez naszych pradziadków postrzegany był jako niepodważalny, był ten, w którym miejsce kobiety było w domu, a mężczyzna miał chodzić do pracy, aby na ten dom zapracować. Panie zajmować się miały wszystkimi obowiązkami związanymi z domem – takimi jak gotowanie, sprzątanie i prasowanie. Panowie natomiast mieli pracować tak, aby zarówno sobie, jak i swojej rodzinie zapewnić godziwe warunki. Wychowywanie potomstwa było domeną pań, rola panów ograniczała się do pomocy materialnej lub w razie potrzeby wymierzania kary.
Na szczęście wszystko się zmieniło
Na całe szczęście wraz z postępem cywilizacyjnym opisany wyżej podział obowiązków przestał być jedynym możliwym do zaakceptowania. Paniom przestało się podobać bycie kurą domową, a panowie zapragnęli brać czynny udział w wychowywaniu swojego potomstwa. Jednak ilość obowiązków i prac wykonywanych w domu nie zmieniła się, a wręcz zwiększyła. Zaistniała zatem potrzeba opracowania nowego modelu podziału obowiązków w rodzinie – takiego, który będzie odpowiedni dla obu stron. Czy jednak jest to możliwe do zrealizowania?
Jak zorganizować podział obowiązków?
Partnerstwo to słowo, które jest kluczem do sukcesu. Podział obowiązków musi być równy i sprawiedliwy. Jeżeli do tej pory obowiązek przygotowywania posiłków spoczywał głównie na paniach, spróbujmy zaangażować do tego także mężczyzn. Wspólne spędzanie czasu w kuchni może być także wspaniałą formą wspólnie spędzanego czasu a nie tylko przykrym obowiązkiem. Sprzątać możecie także razem, przecież we dwójkę uwiniecie się dwa razy sprawniej, a zaoszczędzony czas przeznaczyć będzie mogli dla dzieci czy na wspólny relaks. Zbawienne dla dzieci jest, aby w procesie wychowawczym czynny udział brało obydwoje rodziców. Skoro zapewne oboje z was pracuje na utrzymanie domu i dzieci, to pamiętajcie także, aby oboje także poświęcało im czas. Możecie robić to wspólnie, ale dobrym pomysłem jest także wyznaczenie dnia mamy i dnia taty, kiedy tylko jedno z was będzie opiekowało się dziećmi, dając drugiej połówce możliwość odpoczynku. Pamiętajcie jednak, że tego typu podział prac nie stworzy się sam z siebie, wymaga on poświęcenia i zaangażowania z obu stron.
Co Polacy sądzą o podziale obowiązków?
Z badań przeprowadzonych w 2013 roku wynika, że Polki są bardzo niezadowolone z obecnie panującego podziału obowiązków domowych, natomiast panom ten stan rzeczy jak najbardziej odpowiada. Skąd wynikają różnice w postrzeganiu tej samej kwestii? Być może stąd, że idea partnerstwa inaczej jest postrzegana przez mężczyzn niż przez kobiety. Około 41% pytanych mężczyzn postrzega podział obowiązków jako równy, przy czym jedynie 27% kobiet jest tego samego zdania.