Szukając idealnego fotelika samochodowego, mamy do wyboru milion kolorów, modeli i ogromny rozstrzał cenowy. Istnieje także duża różnorodność związana z funkcjonalnością fotelika. Nie łatwo jest wybrać fotelik samochodowy tak, by spełniał oczekiwania rodzica, dziecka, a do tego jeszcze był bezpieczny. Jaki fotelik samochodowy dla dziecka wybrać? Jakimi zasadami się kierować przy jego wyborze?


Jak to wygląda w prawie?

W Polsce mamy obowiązek przewozić dziecko, dla jego bezpieczeństwa, w foteliku aż do czasu, gdy nie ukończy 12 lat lub też nie przekroczy wzrostu 150 cm.


Foteliki dzielimy na rodzaje związane przede wszystkim z wagą dziecka, a podział ten wygląda tak:

- 0-10 kg – jest to pierwszy fotelik, w stylu nosidła, który najczęściej jest dołączony do wielofunkcyjnego wózka. Możemy w nim przewozić dziecko do około 9 miesiąca życia;

- 0-13 kg – to foteliki, w których dziecko może jeździć do ukończenia około 15 miesiąca życia;

- 9-18 kg – te foteliki posiadają możliwość rozłożenia, dzięki czemu dziecko może wygodnie spać podczas jazdy. Są one jednak przeznaczone dla dzieci nie młodszych niż 9 miesięcy, samodzielnie siedzących oraz nie starszych niż 4 lata;

- 15-25 kg – dla dzieci od 3 do 7 lat;

- 22-36 kg – jest to ostatnia kategoria wagowa. Foteliki te przeznaczone są dla dzieci od 6 do 11 lat.

 

Jaki fotelik samochodowy wybrać?

Czym powinniśmy się kierować, wybierając fotelik samochodowy? Istotne powinny być dla nas między innymi opinie innych rodziców, ale również kilka ważnych kwestii, o których nie można zapominać. O czym zatem pamiętać?


jeśli masz samochód, zaopatrz koniecznie dziecko w fotelik samochodowy


Fotelik samochodowy a testy ADAC

W trakcie tych testów poszczególnym fotelikom są przyznawane gwiazdki, dzięki czemu możemy mieć pewność, czy dany model spełnia normy bezpieczeństwa czy też nie. Rodzice nie zwracają na nie uwagi, ponieważ często ważniejszy jest dla nich ciekawy design. A przecież fotelik to nie jest zbędny gadżet, ale coś, co dba o bezpieczeństwo naszego dziecka w trakcie jazdy.


Sprawdź, czy fotelik ma opcję półleżącą

To dodatkowa opcja, która jest istotna w przypadku młodszych dzieci. Dzięki niej maluch może spokojnie i bezpiecznie, a zarazem wygodnie, przespać się w trakcie dłuższej jazdy.


Zdejmowana tapicerka – czy to potrzebne?

To także istotna kwestia, biorąc pod uwagę fakt, że w trakcie kilkugodzinnej podróży dziecko chętnie przekąsi choćby chrupkę. A jak wiadomo, wtedy nie trudno o bałagan. Po każdej takiej wycieczce można wówczas zdjąć tapicerkę i po prostu wrzucić ją do pralki.

 

Czy cena ma związek z jakością? Fotelik samochodowy kupuj rozsądnie

W przypadku fotelików, niestety, zazwyczaj tak. Te najtańsze rzadko otrzymują większą liczbę gwiazdek w trakcie testów ADAC, a to oznacza, że nie są dla dziecka w pełni bezpieczne. Droższy fotelik to dobra inwestycja zważywszy na to, że nie jest to wcale zakup na rok – zwłaszcza w przypadku fotelików dla dzieci w wyższej kategorii wagowej. W dodatku bezpieczeństwo naszych maluchów jest przecież bezcenne.


Zwróć uwagę na skorupę. Bezpieczny fotelik samochodowy

Ta powinna być wykonana z trwałego materiału, który w przypadku wypadku drogowego odpowiednio zareaguje, ale przede wszystkim będzie amortyzował uderzenia.


Jeżeli stoisz przed wyborem fotelika samochodowego, koniecznie przyjrzyj się na początek testom  ADAC, a dopiero później zwróć uwagę na jego wygląd.

Jaki fotelik samochodowy dla dziecka wybrać? Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1