Jesteś mamą i nie wiesz, w co bawić się ze swoim maleństwem? Jak umilić mu czas? A może jesteś nianią i szukasz pomocy? Czy też po prostu chcesz zdobyć wiedzę na przyszłość...bo tej nigdy za wiele? Oto zabawy z dzieckiem, bardziej lub mniej znane, które są lubiane w bardzo szerokim przedziale wiekowym.


Pomysły na zabawy z dzieckiem


Pobawmy się w chowanego

To zabawa, która cieszy już najmniejsze dzieci. Ale bawią się w nią – tylko na zupełnie innych zasadach – i nastolatki. Noworodki lubią, gdy mama zasłania sobie głowę i pyta: "Gdzie jest mama", a potem robi słynne "akuku!". Dzieci, które już poruszają się o własnych siłach – lubią się chować. Oczywiście ich kryjówki nie są zbyt skomplikowane, ale cała zabawa polega na tym, by rodzic udawał, że nie może dziecka znaleźć. Starsze dzieci lubią bardziej skomplikowana zabawę, która polega nie tylko na znalezieniu danej osoby, ale na tym, że schowana osoba musi się "zameldować" w ustalonym miejscu i wtedy wygrywa. Jeżeli z kolei osoba szukająca pierwsza odkryje miejsce, gdzie się schowała i dobiegnie do miejsca zameldowania, wtedy wygrywa.


Ciuciubabka

Polega na szukaniu innych z zawiązanymi oczami. Jednak osoby uciekające muszą pomagać ciuciubabce, klaskając i wołając ją. Małe dzieci podczas tej gry mogą oszukiwać i podglądać przez zawiązane oczy albo zakończyć tę grę zirytowane, że nie mogą nikogo złapać, bowiem rola ciuciubabki wcale nie jest łatwa.


zabawy z dzieckiem


"Baloniku nasz malutki, rośnij, rośnij okrąglutki, balon rośnie że aż strach, przebrał miarę, no i bach!"

To tekst rymowanki, do której dzieci przedszkolne uwielbiają bawić się w balonika. Wszyscy łapią się za ręce, tworząc koło, najpierw ścieśniają się, a potem odsuwają od środka, rosnąc niczym balonik, a na słowo "bach" wszyscy przewracają się.


Gra w patyczki

To jedna z rozgrywek plenerowych zaczerpnięta z "Kubusia Puchatka". Potrzebny jest strumyk, potok i mostek. Dzieci stają na mostku, każdy wybiera sobie jeden patyczek (muszą różnić się od siebie, żeby było wiadomo, który jest kogo), następnie rzucają patyczki do wody po jednej stronie mostku i biegną na druga stronę, zobaczyć, czyj pierwszy wypłynie. Taka banalna zabawa, a daje wiele radości nie tylko tym najmłodszym.


Głuchy telefon

Dzieci siedzą w kółku i jedna osoba mówi na ucho osobie po prawej stronie jakieś zdanie, ta musi przekazać jej dalej. Ostatnia osoba mówi zdanie na głos. Czasem wychodzą różne śmieszne rzeczy. Minus tej zabawy jest takie, że trudno będzie w nią zagrać tylko dwóch czy trzem osobom.


Bajki 

To dobre na wszystko. Nie tylko rodzic opowiadający bajkę rozwija wyobraźnię dziecka, ale ćwiczy i własną wyobraźnię, próbując wymyślić fikcyjną historię. W dodatku mądre bajki uczą dziecko moralnych zachowań w życiu. Jeżeli pozytywny bohater zwycięża, dziecko uczy się, że dobro wygrywa w życiu. Pomimo że my, doświadczeni dorośli, wiemy, że to nie zawsze prawda. Dla dziecka jest ogromnie ważne, by miał obraz świata, w którym warto być dobrym, będzie to niezbędne dla jego rozwoju. Wiedzę na temat okrutnego i bezlitosnego świata zostawmy mu na czasy, kiedy będzie starsze i jego psychika będzie w stanie to przyjąć.


Dla dziecka nie jest ważne, w co się z nim bawimy, ale liczy się to, że z nim jesteśmy, spędzamy czas – i to czynnie uczestnicząc w jego zabawach, nie tylko jako bierny widz, ale jako lekarz, mama chorej lalki czy ciuciubabka. A w widza możemy zamienić się tylko wtedy, gdy dziecko zechce nam zaprezentować własny koncert. :)

Gry i zabawy z dzieckiem, czyli jak spędzać razem czas Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1