Pierwsza kąpiel dziecka to zazwyczaj prawdziwe wyzwanie dla każdego rodzica. I chociaż raczej miałaś już okazję wykąpać swoje dziecko w szpitalu, to nie robiłaś tego sama, bo pomagała pielęgniarka. Wiedziała, co zrobić, by nie zamoczyć pępka i jak poradzić sobie z tą małą istotą, by nie wyślizgnęła się nam z rąk. Jak przygotować pierwszą kąpiel dla maluszka? Oto kilka rad!


Pierwsza kąpiel noworodka

To wcale nie musi być takie straszne, oczywiście o ile odpowiednio się do tej kąpieli przygotujesz. Podstawą będzie wanienka, nie kąp dziecka w dużej wannie. Po pierwsze – chodzi o zarazki. Po drugie – o detergenty, których używasz do jej czyszczenia. Zaopatrz się w plastikową wanienkę dla dziecka wraz ze stojakiem – będzie ci wygodniej. Możesz kupić taką wyprofilowaną, z podwyższeniem, na którym dziecko będzie leżało w pozycji półsiedzącej. Lepszym rozwiązaniem jednak będzie zakup gąbki profilowanej, która nie dość że jest naprawdę tania, to jeszcze idealnie spełnia swoją rolę. Możesz na niej położyć dziecko bez obawy o to, że coś mu się stanie. Będzie na niej leżało zupełnie bezpiecznie.


Pamiętaj także o tym, aby nalać odpowiednią ilość wody – nie za mało, by maluch nie zmarzł, ale także nie za dużo. Woda musi mieć także odpowiednią temperaturę. Możesz sprawdzać ją za pomocą łokcia – o ile masz już wprawę – lub kupić termometr, który będzie na tyle dokładny, że na pewno nie poparzysz swojego maluszka. Istotne są również kosmetyki. Najlepiej na początek zaopatrzyć się w markowe emolienty. Dzięki temu będzie można zainwestować w jeden tylko kosmetyk – na przykład olejek do kąpieli, który idealnie nawilży skórę i nie będzie trzeba już używać balsamu czy kremu.


kąpiel dla dziecka musi być odpowiednio przygotowana


Kosmetyki do kąpieli dla starszych dzieci

Starszak również może korzystać z emolientów. Dostępne są one w aptekach – czasami można trafić na nie także w dobrze zaopatrzonych drogeriach. Maluchowi wystarczy trochę płynu do kąpieli, ale można nalać do wody także olejku, który lepiej nawilży skórę. Po kąpieli warto wsmarować też w skórę balsam. Jeśli dziecko ma długie włosy, płyn do kąpieli może nie wystarczyć. Wówczas warto zaopatrzyć się w szampon dla maluchów, te ze specjalnej linii dla dzieci nie szczypią w oczy, dlatego dziecko nie powinno się zniechęcić do mycia głowy.


Jakie zabawki dawać do kąpieli?

Dla noworodka zabawki kąpielowe nie są istotne – ale kilkumiesięczniak, a tym bardziej kilkulatek chciałby spędzać czas kreatywnie nawet podczas kąpieli. Dla dziecka, które uczy się siadać i pewnie już trzyma główkę w pionie, warto kupić specjalne krzesełko z przyssawkami, które mocuje się w dużej wannie i sadza w nim malucha. Także krzesełko wyposażone jest zwykle w dodatkowe gadżety takie jak grzechotki oraz szeleszczące elementy czy w pozytywkę. Dziecko chętnie spędza w nim czas, przy okazji pluskając się w wodzie.


Dla trochę starszych pociech można kupić zabawki ze styropianu lub gąbki – na przykład literki, cyferki czy gąbkowe puzzle, które przyklejają się dzięki wodzie do powierzchni kafelków. To fajna zabawa również dla rodziców. Idealnym pomysłem są również farby czy flamastry do kąpieli, za pomocą których można nie tylko pisać czy malować po wannie, ale także po skórze – wszystko zmywa się ciepłą wodą z dodatkiem mydła i jest absolutnie bezpieczne i antyalergiczne.

Jak przygotować kąpiel dla malucha? Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1